Seks Związek

„Bo co jej powiesz? Że to nie jej wina, że seks nie sprawia ci żadnej przyjemności? Przerabiałem to już tak wiele razy”

Anika Zadylak
Anika Zadylak
14 lipca 2020
fot. iStock/juhy13
 

– Stoi przed tobą piękna dziewczyna. Nie jest zupełnie naga, jej idealnie gładkie ciało zakrywa tylko skąpa, zmysłowa bielizna. Patrzy na ciebie i widzisz, jak pożądanie sprawia, że rozchyla lekko wargi i zaczyna szeptać, że chce cię poczuć głęboko w środku. Dotyka cię, rozbiera, jej dłonie są wszędzie. Czujesz obłędny zapach i to, że oddycha coraz szybciej. Coraz bardziej cię chce, coraz mocniej pragnie. Mówi ci do ucha rzeczy, które byłyby w stanie poruszyć nawet kamień. Tylko nie ciebie, bo ty nie czujesz nic, oprócz zażenowania. Bo albo znowu będziesz się musiał zgrabnie wykręcić, albo zmusić, żeby to zrobić. Bo co jej powiesz? Że to nie jej wina, że seks nie sprawia ci żadnej przyjemności? Przerabiałem to już tak wiele razy. I najczęściej słyszałem, że pewnie jestem pedałem.

Rafał, twierdzi, że taki był od dzieciaka. Kiedy koledzy opowiadali o dziewczynach, podniecali się kawałkiem gołego cycka czy zboczonym pornosem, on udawał. Żeby go, nie odsunęli od siebie, nie wyśmiewali. Bał się, że jest chory, ale jeszcze bardziej obawiał komukolwiek o tym powiedzieć. – Latami czekałem, aż to przejdzie, minie i będzie normalnie. Za gówniarza było łatwiej wszystko ukryć, bo to czas, gdy dziewczynę się trzyma głównie za rękę. Czasem pocałuje, przytuli. I to lubię bardzo, taką bliskość, ciepło i czułość. Zawsze wybierałem te spokojne, grzeczne, które się bardzo wstydzą, bo wtedy sam nie musiałem się o nic obawiać. Nie rozumiałem, dlaczego moich kumpli tak bardzo interesował cały ten seks, jakby niczego poza tym nie było. Nic innego się nie liczyło. Pewnie, że starałem się nie odstawać, nawet „te” filmy czasem gdzieś razem oglądaliśmy. Z tą różnicą tylko, że ich to faktycznie podniecało, mnie odwrotnie – odpychało. Wiedziałem też, że nie chodzi o kobiety, bo ja do nikogo tego nie czułem. Tej potrzeby fizyczności, tego, że finalnie ląduje się w łóżku. Wiedziałem, że potrafię kogoś pokochać, dać mu poczucie bezpieczeństwa i czułości. Ale najlepiej, gdybyśmy na tym zaprzestali.

W liceum Rafał się zakochał. Asia do ich klasy, przyszła w połowie drugiej klasy, zaraz po rozwodzie swoich rodziców. Od razu bardzo się polubili. Czytali tego samego autora, ona też wolała dokument od fabuły i też, tak jak on, kochała mocną muzykę. Zaprzyjaźnili się, spędzali ze sobą coraz więcej czasu. Aż któregoś dnia Rafał ją pocałował. – Zrobiłem to, bo wtedy pierwszy raz poczułem, że chcę. To nie było jakieś silne i emocjonalne, ale pomyślałem, że może ja wcale, nie jestem jakiś chory. Może chodziło właśnie o to, żeby pojawił się ktoś odpowiedni. A ona taka była, spokojna i cicha, trochę wycofana. Brzydziła się wulgarnością, nigdy wyzywająco nie ubierała. Zaczęliśmy ze sobą chodzić i przez blisko rok byłem naprawdę szczęśliwy. Zakochany i pewny, że wszystko się pomału ułoży. Asia nie naciskała, wiedziałem, że nie miała nikogo przede mną, i że się nie spieszy. Potem wszystko zaczęło się zmieniać, bo coraz częściej mówiła, że chce to ze mną zrobić. Że to jej pierwszy raz, że jest pewna, że tylko ja. Tamten wieczór był koszmarem. Nie tylko dla mnie. Pamiętam, jak płakała, że to jej wina, bo jest do niczego, że własnego chłopaka nie umie podniecić i zachęcić.

Rafał wspomina, że starał się, jak tylko potrafił, bo ją kochał, bo mu zależało. Było mu z nią dobrze, gdyby tylko nie ten seks. Przez jakiś czas się zmuszał, kochał z nią, żeby tylko nie stracić, żeby nie odeszła. Ale to się odbijało na ich relacji i na nim samym. Bał się zostawania sam na sam, wyjazdów, gdzie trzeba było dzielić jedno, wspólne łóżko. Wymyślał choroby, wszczynał kłótnie, wszystko co mogło zastąpić to, czego ona tak bardzo chciała. A o czym on nawet nie mógł myśleć. Rozstali się po dwóch latach. – Najgorsze jest to, że Aśka odchodząc, była przekonana, że to przez nią. Bo ja nie miałem odwagi się przyznać, że urodziłem się jakiś niekompletny. Bo co z tego, że w majtkach, noszę to co powinienem, skoro nie umiem, z tego skorzystać. A przede wszystkim nie chcę, bo nie czuję takiej potrzeby. Za plecami gadali, że pewnie ukrywam się z inną orientacją, bo się rozniosło, że jestem oporny na wdzięki dziewczyn. A te specjalnie mnie zaczepiały, proponowały seks wprost, podrywały nachalnie. Koledzy pukali się w głowę, bo każdy z nich, korzystałby, ile wlezie. I może ja też, gdyby nie to, że mnie to nie ruszało.

Na trzecim roku studiów Rafał poznał Kamila. Ot zwykły kolega, ale taki, z którym można o wszystkim. Któregoś wieczoru, przy drugiej butelce wódki, opowiedział mu, z czym się zmaga. – To Kamil powiedział mi, że jestem pewnie aseksualny, że znał kiedyś kogoś podobnego. I, że współczuję, bo choć nie jest to jakaś śmiertelna choroba, to życie z tym, jest k*rewsko ciężkie. Wtedy postanowiłem, że w moim przypadku jedynym rozwiązaniem, będzie życie w pojedynkę. Tylko, z uczuciami jest tak, że rozum sobie, a serce i tak zrobi swoje. Zaraz po studiach wyjechałem do Poznania, bo czekała tam na mnie dobra oferta pracy.

W Poznaniu, jak się później okazało, czekał ktoś jeszcze. W małym biurze projektowym, gdzie trafił Rafał, pracowała też ona. Dwa lata starsza, inteligentna i dobra dziewczyna. Taka, dla której człowiek i uczucia zawsze są największym priorytetem. – Omijałem Martę szerokim łukiem, bo nie chciałem nikogo krzywdzić. Ale było w niej to coś, co sprawia, że nie możesz przestać myśleć, że ciągle chcesz być obok. Zależało mi na niej, pierwszy raz tak bardzo i dojrzale. Kamil, podpowiedział, że powinienem jej powiedzieć, że jeśli faktycznie poważnie o tym myślę, muszę zacząć od szczerości. I tak było. Byliśmy w kinie, potem na kolacji. Na ławce w parku, wszystko jej wyznałem. I usłyszałem, że nie ma to dla niej większego znaczenia. Trochę w to nie dowierzałem, ale cieszyłem się chwilą, raczej nie licząc na to, że Marta zostanie na dłużej. A już w ogóle na zawsze.

Pobrali się po trzech latach, mimo tego, że ze strony Rafała niewiele się z mieniło. Byli razem u kilku seksuologów, sami próbowali różnych sposobów, żeby „ożywić” Rafała. – Moja żona, bywała dla mnie osobistą dziwką. Ubierała skąpą bieliznę, mówiła sprośne rzeczy, była wyuzdana. Po co? Bo próbowaliśmy wszystkiego, żeby sprawdzić, czy aby nie istnieje coś, co jednak potrafi mnie rozpalić. Nic nie działało. Kilka razy sam chciałem odejść, ale ona nie chciała tego słuchać. Bo poza tym, jesteśmy normalnym małżeństwem, bardzo się kochamy, wspieramy, mamy piękny dom, dużo podróżujemy. Mógłbym się zmusić, podniecić tylko po to, żeby Marcie było dobrze, żeby ją zaspokoić. Zresztą, nie raz to robiłem. Ale jakiegoś wieczoru, powiedziała, żebym tego nie robił, że wtedy jest jeszcze gorzej. Bo przecież wie, jak się z tym muszę czuć i w niczym jej to nie pomaga.

Nie dziwi mnie to, przecież wiedziała doskonale, że udaję. Zaproponowałem jej, żeby miała kogoś na boku, że się na to zgadzam. Tak, sam z tym wyszedłem. To jest piękna, atrakcyjna i zdrowa kobieta. Ma swoje potrzeby, tak samo mocno, jak ja ich nie posiadam. Oczywiście, że jestem dla niej najważniejszy. Pieszczę ją, dotykam, zaspokajam trochę inaczej. Ale to ciągle nie jest seks, który jest dopełnieniem związku, który daję pełną satysfakcje obojgu partnerom.

Marta początkowo, nie chciała o tym słyszeć, zdenerwowała się. Potem, nigdy już do tej rozmowy nie wracali, żyli jak przedtem. – Nie powiedziała mi, sam się domyśliłem, że z kimś sypia. Niby między nami dalej jest w porządku, niby nic się nie stało. Jemy wspólnie obiady, wyjeżdżamy na urlop, spotykamy z przyjaciółmi i żyjemy jak mąż i żona. Jednego boję się, że do niego odejdzie, bo może on nie tylko w łóżku jest dobry. Może oprócz tego, ma jeszcze całą resztę i jest po prostu facetem. Nie miałbym żalu i tak miewam poczucie winy, że ją w to wciągnąłem. Lata lecą, my nie mamy dzieci, dla niej to ostatni dzwonek. Mogłem być ojcem, bo aseksualizm to nie choroba. Ale też nie orientacja seksualna. Skąd mam mieć pewność, że nie przekażę tego moim dzieciom? Mam świadomie skazywać kogoś na życie w takim zawieszeniu? A często też samotności, przez niezrozumienie i brak akceptacji. To już chyba wolałbym, żeby Marta odeszła z kimś, kto może jej dać to, czego ja całe życie nie potrafiłem. I już nie będę umiał. Kamil, mój przyjaciel, miał rację. To k*rewsko, ciężkie życie…


Seks Związek

Co może wykryć wymaz z gardła? Jak przygotować się do badania?

Redakcja
Redakcja
14 lipca 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Zdarza się, że przyczyna infekcji dotykającej gardło nie jest łatwa do rozpoznania. Jeśli lekarz nie jest pewien, czy konieczne jest przypisanie antybiotykoterapii, może zlecić pobranie wymazu z gardła, co potwierdzi lub wykluczy obecność bakterii. Możliwe jest też wykonanie posiewu, który dokładniej określi rodzaj patogenu i tym samym ułatwi dobór najskuteczniejszego antybiotyku. W jakich jeszcze sytuacjach wskazane jest wykonanie wymazu z gardła? Jak przebiega badanie i co pozwala wykryć?

Wymaz z gardłą – czym jest to badanie?

Głównym wskazaniem do wykonania wymazu z gardła jest podejrzenie zakażenia bakteryjnego. Często wiąże się to także z przeprowadzeniem tzw. posiewu z antybiogramem, który jest specjalną techniką hodowli bakterii na odpowiednim podłożu, co pomaga dokładnie określić ich rodzaj oraz wrażliwość na dany lek. Znacznie ułatwia to dalsze leczenie. Co istotne, jest szczególnie pomocne u osób, które nie zareagowały na poprzednie rodzaje antybiotykoterapii lub są uczulone na jej konkretne rodzaje.

Jakie są główne wskazania do wykonania wymazu z gardła?

 • Potwierdzenie lub wykluczenie anginy ropnej, którą inaczej nazywamy bakteryjną bądź paciorkowcową;
 • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wywołanego innymi rodzajami bakterii, np. gronkowcem złocistym, pneumokoki czy chlamydią;
 • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia drożdżakami;
 • diagnostyka w kierunku krztuśca – na wczesnym etapie choroby pomocne diagnostycznie może być pobranie wymazu z nosowej części gardła;
 • przygotowanie do planowanego zabiegu chirurgicznego – wykrycie ewentualnych patogenów, np. gronkowca złocistego opornego na metycylinę, może zapobiec poważnym powikłaniom, zagrażającym wręcz życiu pacjenta.

Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno zlecenie wykonania wymazu z gardła, jak i odczytywanie jego wyników powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Występowanie niektórych rodzajów drobnoustrojów jest naturalne, a zatem ich obecność nie powinna prowadzić do niepotrzebnego leczenia. Stąd też nie ma wskazań do rutynowego wykonywania badania wymazu z gardła, a do interpretowania jego wyników oraz ordynowania ewentualnego leczenia należy mieć specjalistyczną wiedzę.

Jak przygotować się do pobrania wymazu z gardła?

Pobranie wymazu z gardła nie jest badaniem kłopotliwym ani bolesnym. Jeśli pacjent ma nasilony odruch wymiotny, może odczuwać pewien dyskomfort, lecz trwa to tylko chwilę. Warto przy tym podkreślić, że zarówno szybkość przeprowadzenia testu, złagodzenie ewentualnych nieprzyjemności, jak i trafność wyników, zwiększy zastosowanie się do kilku wskazówek:

 • Wymaz z gardła powinno się pobierać na czczo lub minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.
 • Nie jest wskazane mycie zębów przed wykonaniem badania – antybakteryjne składniki pasty mogą zaburzyć wynik;
 • Wymazu z gardła nie pobiera się w czasie antybiotykoterapii – najlepiej odczekać około miesiąc od jej zakończenia.
 • Przed badaniem nie powinno się: ssać pastylek na gardło, używać płynów do płukania czy żuć gumy.

Badanie jest przeprowadzane przy pomocy specjalnej wymazówki zakończonej wacikiem. Pobiera się nią materiał z tylnej ściany gardła, migdałków oraz podniebienia – co ważne, nie można dotknąć języka i policzków, ponieważ zebrany stamtąd materiał może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Kiedy dojdzie do pobrania, materiał w specjalnej probówce wysyła się do laboratorium, gdzie poddaje się go specjalistycznym testom. Wyniki zwykle otrzymuje się w przeciągu kilku dni, chociaż wstępny może być dostępny nawet po upływie doby.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu wymazu z gardła?

 • Jeśli dostaniemy na opisywane tu badanie skierowanie od lekarza przyjmującego w ramach NFZ, będzie ono wykonane bezpłatnie – jest refundowane.
 • Prywatnie zapłacimy około 20-50 zł (w zależności od placówki, miasta etc.).
 • Inną metodą diagnozującą anginę bakteryjną są tzw. szybkie testy, których wyniki otrzymuje się jeszcze w trakcie wizyty u lekarza. Są jednak mniej czułe niż badanie wymazu z gardła.

Artykuł sponsorowany


Seks Związek

Makaron ze szpinakiem i dodatkami – cztery pyszne przepisy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lipca 2020
makaron ze szpinakiem i kurczakiem, łososiem czy suszonymi pomidorami
Fot. iStock

Makaron ze szpinakiem to danie, które ma wielu fanów. Szpinak przyrządzony z odpowiednimi przyprawami i dodatkami sprawia, że makaron nabiera charakteru. Ci, którzy starali się omijać to warzywo z daleka, dzięki przepisom na makaron ze szpinakiem i kurczakiem lub serem, czy suszonymi pomidorami, zmienią swoje zdanie.

Makaron ze szpinakiem to nie tylko szybka i prosta w wykonaniu potrawa, ale także sycąca i zdrowa. Szpinak to skarbnica witaminy C, A, E, B6 oraz kwasu foliowego, potasu, magnezu, nie brakuje w nim także osławionego żelaza. Liście szpinaku zawierają niemało beta-karotenu i luteiny, które są silnymi antyoksydantami. Ta niepozorne warzywo chroni przed rozwojem chorób nowotworowych i miażdżycy. Za sięganiem po szpinak przemawia także fakt, że serwowany bez dodatków jest niskokaloryczny –  100g dostarcza jedynie 23 kcal.

Fot. iStock/szpinak

Odpowiednio przyrządzony szpinak i idealnie ugotowany makaron stworzą kulinarną parę, do której wraca się nieustannie.

Makaron ze szpinakiem i serem – przepis

To prosta w przygotowaniu, ale zachwycająca smakiem potrawa z sosem śmietanowo-serowym.

Fot. iStock/makaron ze szpinakiem i serem

Makaron ze szpinakiem i serem – składniki dla dwóch osób: 

 • 150 g makaronu
 • pół opakowania szpinaku świeżego (ok. 220 g)
 • biała cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 1/2 szklanki śmietanki 30%
 • 1/2 szklanki tartego parmezanu (może być inny ser)
 • 1 łyżka oliwy z oliwek
 • sól
 • pieprz

Makaron ze szpinakiem i serem – przygotowanie:

 1. Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 2. Szpinak opłucz, odcedź i jeśli ma twarde ogonki, zetnij je, cebulę poszatkuj w drobną kosteczkę.
 3. Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek i zeszklij cebulę. Gdy zmięknie, dopraw ją solą, wrzuć wyciśnięte przez praskę ząbki czosnku i smażyć jeszcze 1-2 minuty – uważaj, by nie przypalić czosnku.
 4. Dodaj szpinak i duś na patelni kilka chwil, aż zmięknie.
 5. Wlej na miękkie liście szpinaku śmietankę i doprowadź do wrzenia. Dopraw pieprzem i solą, dodaj odcedzony makaron i wymieszać wszystko na patelni, by składniki ze sobą się połączyły.
 6. Wsyp starty ser, zamieszaj do momentu, gdy ser się roztopi i serwuj na talerze jeszcze gorące. Możesz odłożyć trochę sera, by posypać nim gotowe już danie na talerzu.

Makaron ze szpinakiem i kurczakiem – przepis

To nieco inna, zabierająca tylko trochę więcej czasu w przygotowaniu wariacja na temat makaronu ze szpinakiem.

 makaron ze szpinakiem i kurczakiem, łososiem czy suszonymi pomidorami

Fot. iStock/makaron ze szpinakiem i kurczakiem

Makaron ze szpinakiem i kurczakiem – składniki dla 2 osób: 

 • 150 g makaronu
 • 1 pojedyncza pierś kurczaka
 • 200 g szpinaku
 • 1 łyżka oliwy extra vergine
 • 1 ząbek czosnku
 • 100 ml śmietany 18 % lub 12% (najlepiej płynnej)
 • sól
 • pieprz

Przygotowanie: 

 1. Pierś kurczaka umyj, pokrój na cienkie paseczki, obsyp solą i pieprzem.
 2. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy z oliwek, przysmaż na niej mięso, aż się delikatnie zarumieni. Mięso zdejmij z patelni i odłóż na bok.
 3. Dolej na patelnię nieco oliwy z oliwek, dodaj wyciśnięty przez praskę czosnek, smaż kilka chwil, uważając, by się nie przypalił i wrzuć szpinak na 2 minuty, ciągle mieszając. Gdy szpinak na patelni zmięknie, dodaj śmietanę i mięso z kurczaka, duś razem kilka minut. Dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
 4. Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 5. Wyłóż gorący na talerze i podawaj z sosem.

Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – przepis

Pachnący kuchnią śródziemnomorską makaron ze szpinakiem i pomidorami ma wielu fanów. Suszone pomidory są nie tylko zdrowe, ale także bardzo aromatyczne i nadają daniu kuszący smak.

 makaron ze szpinakiem i kurczakiem, łososiem czy suszonymi pomidorami

Fot. iStock

Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – składniki dla 2 osób: 

 • 150 g makaronu
 • 1/2 słoiczka pomidorów suszonych w oleju
 • połowa opakowania świeżego szpinaku (ok. 220g)
 • 2 ząbki czosnku
 • 250 ml śmietanki 30%
 • 1/2 szklanki startego sera żółtego
 • sól
 • świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

 1. Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedź.
 2. Szpinak umyj, osusz, wytnij łodyżki, jeśli są zgrubiałe.
 3. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z zalewy z pomidorów suszonych, suszone pomidory pokrój na cienkie paseczki.
 4. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojone pomidorki i opłukane wcześniej liście szpinaku. Smaż ok. 1 minuty, aż szpinak zwiędnie. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Wlej śmietankę, dobrze zamieszaj i gotuj ok. 10 minut. Wsyp starty ser, i dołóż na patelnię wcześniej ugotowany makaron. Podgrzej kilka minut, aż ser całkiem się rozpuści.
 5. Gorący makaron z sosem wyłóż na talerze. Możesz zostawić w trakcie przygotowywania potrawy odrobię startego sera, by posypać nim gorący makaron z sosem.

Makaron ze szpinakiem i łososiem – przepis

Ten przepis trafi do gustu nie tylko miłośników szpinaku i makaronu, ale także ryb morskich, które nadają potrawom charakterystyczny, konkretny smak.

 makaron ze szpinakiem i kurczakiem, łososiem czy suszonymi pomidorami

Fot. iStock/makaron ze szpinakiem i łososiem

Makaron ze szpinakiem i łososiem – składniki dla 2 osób: 

 • 150 g makaronu
 • 200 g łososia wędzonego
 • 200 g szpinaku świeżego
 • 100 ml śmietanki kremówki 30%
 • 2 cząstki cytryny
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • 1 ząbek czosnku
 • pieprz ziołowy

Przygotowanie: 

 1. Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 2. Szpinak opłucz, odcedź i jeśli ma twarde ogonki, zetnij je, cebulę poszatkuj w drobną kosteczkę.
 3. Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek i przesmaż rozgnieciony przez praskę czosnek ok. 1-2 minuty – uważaj, by nie przypalić czosnku.
 4. Dodaj szpinak i duś na patelni kilka chwil, aż zmięknie.
 5. Wlej na miękkie liście szpinaku śmietankę i doprowadź do wrzenia. Dorzuć łososia, dopraw pieprzem ziołowym, zdejmij po chwili z ognia.
 6. Odcedzony makaron przerzuć na patelnię i wymieszaj z sosem, by składniki ze sobą się połączyły.
 7.  Serwuj na talerze jeszcze gorące, z cząstką cytryny.

źródło: www.kwestiasmaku.com

Zobacz także

Po 20-tu latach małżeństwa już nóg co drugi dzień nie golę, obiadu z dwóch dań nie gotuję. I wiecie co? Dobrze mi z tym!

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o osobie pasywno-agresywnej. Ona myśli, że nikt jej nie rozumie

Marzysz o czymś, a nie potrafisz tego osiągnąć? Ej, może wcale tego nie chcesz? Jak ruszyć z miejsca w 8 krokach

Marzysz o czymś, a nie potrafisz tego osiągnąć? Ej, może wcale tego nie chcesz? Jak ruszyć z miejsca w 8 krokach