Co decyduje o tym, że nowo spotkana osoba uzna cię za sympatyczną? Możesz myśleć, że w procesach przyciągania biorą udział jakieś tajemnicze siły. Ale okazuje się, że o tym, czy kogoś lubimy czy nie, decydują proste czynniki. Wcale nie trzeba mieć jakichś wyszukanych cech. Nie trzeba sypać dowcipami jak z rękawa, czy błyszczeć elokwencją.
1. Bądź widoczna
Zastawiałaś się kiedyś, dlaczego wybierasz deser, który już kiedyś ci smakował? Albo dlaczego wyborcy głosują na kandydatów, którzy są najczęściej eksponowani w mediach? Ludzie po prostu bardziej lubią to, co znają. Dlatego nie chowaj się w kącie podczas spotkań towarzyskich. Na zebraniach on-line, staraj się mieć włączoną kamerę. Komentuj posty znajomych w mediach społecznościowych. Krótko mówiąc, bądź widoczna.
2. Zapamiętaj imiona
Zwracanie się do nowo poznanej osoby po imieniu, sygnalizujesz, że ona jest dla ciebie ważna i że traktujesz ją serio. Zwykle jednak w nowym towarzystwie jesteśmy bardzo rozproszeni, bo mamy dużo różnych nowych bodźców. Dlatego trzeba skupić się, opanować emocje i kilka razy powtórzyć w pamięci nowe imiona, jeśli grono jest większe. Ta strategia naprawdę się opłaca.
3. Zainteresuj się
Zdradzimy ci tajemnicę – ludzie najbardziej lubią mówić… o sobie. Dlatego, jeśli chcesz nawiązać z kimś dobry kontakt, możesz poprosić, by pokazał ci zdjęcie swojego… psa, kota lub dziecka. To zawsze rozczula i wprowadza rozmówcę w pozytywne wibracje. Oczywiście należy skomplementować adekwatnie oglądane zdjęcie. I uwaga: nie można tego proponować już na wstępie rozmowy i rzadko jednak w sytuacji służbowej. Trzeba wyczuć dobry moment.
4. Zadawaj pytania
Warto być po prostu ciekawym innych. W tym celu trzeba im zadawać pytania. Jak to robić? By rozmowa bardziej się kleiła, musisz skupić się na pytaniach otwartych albo uzupełniających. Gdy nauczyciel akademicki opowiada ci: „Studenci są zawsze nieprzygotowani do zajęć”, możesz spytać: „Jak myślisz, dlaczego się nie przygotowują?”, „Co robisz, by się tym nie frustrować?”. Nie przeskakuj natychmiast na swoją opowieść: „Jak ja byłam studentką, to….” Pozwól rozmówcy wygadać się, a wtedy pokażesz, że aktywnie słuchasz i interesujesz się tym, co on ma do powiedzenia.
5. Uśmiechnij się
Wszyscy mamy tendencję do zakładania, że ludzie atrakcyjni są fajniejsi, a nawet bardziej kompetentni. Ale jest coś, co może nam pomóc – uśmiech! W badaniu Jessika Golle i jej współpracownicy poprosili ludzi o ocenę atrakcyjności twarzy generowanych komputerowo. Okazało się, że mniej atrakcyjne, ale uśmiechnięte twarze zostały ocenione na równi z twarzami atrakcyjnymi, ale bez uśmiechu. Naukowcy doszli więc do prostego wniosku, że dzięki uśmiechowi można wiele nadrobić.
- Zobacz także: 9 nawyków osób, które cieszą się powszechnym zaufaniem – czym zaskarbiają sobie sympatię innych?
6. Odkryj podobieństwa
Zastanawiałaś się czasem, czemu ludzie w parach są tak do siebie podobni? Często ubierają się w tym samym stylu, mają podobną budowę ciała, identyczne poglądy, a nawet rysy twarzy. Okazuje się, że najchętniej wybieramy to, co znamy, bo wydaje nam się bezpieczne. Dlatego, jeśli z nowym rozmówcą uda ci się znaleźć wspólne pasje, zainteresowania albo chociaż to samo miejsce, do którego jeździcie na wakacje, zyskujesz tzw. punkty na plus.
7. Dbaj o dobrą atmosferę
Bardziej lubimy tych, którzy wywołują pozytywne skojarzenia i wspomnienia. Dlatego warto się postarać, by ludzie dobrze się czuli w naszym towarzystwie. Jeśli nie stać cię na podwyżki dla pracowników, dbaj o to, by mieli aromatyczną herbatę, dobrą kawę, przekąski. Zatrudnij doradcę finansowego, który przejrzy kredyty i ubezpieczania twoich pracowników, kup kwiaty do biura. Jeśli zapraszasz ludzi do domu, postaraj się o dobre wino, muzykę, atmosferę. Te gesty naprawdę się liczą.
8. Mów pozytywnie
Nie obgaduj, nie plotkuj, nie podjudzaj i nie generuj negatywnych emocji. Bądź pozytywna także w mediach społecznościowych. Badania pokazują, że ludzie, którzy mają tendencję do publikowania negatywnych postów, są mniej lubiani niż ci, którzy tworzą pozytywne informacje. Nie oznacza to, że nie możesz autentycznie wyrazić swoich uczuć, gdy czujesz się przygnębiona, ale nie rób tego zbyt często.
9. Praw komplementy
W subtelny sposób daj innym znać, że ich lubisz lub doceniasz. Możesz to zrobić za pomocą słów: „Zorganizowałaś świetne przyjęcie. Bardzo dobrze się bawiłem dziś wieczorem”, „Masz doskonałą fryzurę” lub poprzez zachowanie niewerbalne, np. uśmiechając się, gdy wchodzą do pokoju.
10. Bądź prawdziwa
Niestety ludzie będą lubili cię mniej, jeśli wyczują, że próbujesz ich pozyskać dla osobistych korzyści. Jeśli wyczują, że uśmiechasz się, prawisz komplementy i interesujesz się nimi, by manipulować, wywołasz odmienny skutek. Dlatego nie stosuj powyższych porad jak jakiegoś dekalogu, bo wypadniesz sztucznie w towarzystwie. Warto jednak o tym wszystkim widzieć, by czasem w subtelny sposób skorzystać 😉 z porad.