Go to content

Malediwy w Polsce? Odkryj lazurowe wody Parku Gródek w Jaworznie!

Malediwy to coraz popularniejsza meta wakacyjnych podróży Polaków. Przyciągają nas do siebie tropikalnymi klimatami, a jednym z ich znaków rozpoznawczych są przejrzyste, błękitne wody Oceanu Indyjskiego. Nie każdego z nas stać jednak na wycieczkę w tak odległe rejony i przekonanie się na własnej skórze, czy sława Malediwów jako wakacyjnej mety podróży jest w pełni zasłużona. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z przepięknych widoków, jakie oferuje to wyjątkowe miejsce. Ich doskonałą namiastką może być bowiem wizyta w Parku Gródek w Jaworznie – miejscu, które nie bez powodu nazywane jest Polskimi Malediwami!

Gdzie znajduje się Park Grodek? Co jest takiego wyjątkowego w tym miejscu?

Park Gródek jest powszechnie znany pod wieloma nazwami. Jedni nazywają go Śląską Chorwacją, inni Polskimi Malediwami, a jeszcze inni jego oficjalną nazwą, czyli Arboretum w Jaworznie. Zwłaszcza dwie pierwsze miana zdradzają, czego możemy spodziewać się po tym wyjątkowym miejscu na mapie województwa śląskiego – prawdziwie wakacyjnych widoków, niedostępnych nad polskim morzem!

Park Grodek leży na terenie starego kamieniołomu, który dawniej działał w północno-wschodniej części Jaworzna. Jest to obecnie jedno z najciekawszych pod względem turystycznym miejsc na mapie naszego kraju. Wszystko to z powodu lazurowych, przejrzystych wód, jakie znajdują się na jego terenie, które bardziej kojarzą się z tropikami aniżeli z typowo europejskim krajobrazem.

Główną atrakcją turystyczną Polskich Malediwów jest zbiornik wodny Wydra. Jego przepiękna, turkusowa barwa nie jest jednak bynajmniej dziełem matki natury, lecz efektem działalności kamieniołomu oraz pozostałymi po niej związkami chemicznymi, które trwale zabarwiły wody na właśnie taki przepiękny odcień. Warto jednak wiedzieć, że Park Gródek oferuje znacznie więcej atrakcji niż tylko lazurowe wody. Jest to bowiem niezwykle malowniczo położone miejsce, otoczone majestatycznymi skalami i zielonymi, szumiącymi lasami.

Atrakcje Polskich Malediwów. Co czeka na nas na miejscu?

Ogromne zainteresowanie turystów tym miejscem zaowocowało stworzeniem infrastruktury turystycznej, na którą składają się m. in. drewniane kładki, domki oraz altanki widokowe, które do złudzenia przypominają charakterystyczne konstrukcje na balach, znane z pocztówek i zdjęć z Malediwów. Spacer tą krótką, ale jakże urokliwą trasą, z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w pięknych okolicach. Po drodze można podziwiać lazurową wodę, która pozwala poczuć się, jak w prawdziwym tropikalnym raju.

Park Grodek słynie nie tylko ze swoich wód i pobudzającej wyobraźnię trasy spacerowej, ale także z dwóch ścieżek dydaktycznych, które pozwalają pogłębić swoją wiedzę z zakresu przyrody i dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy. Trasy noszą nazwę „Model układu słonecznego” i „Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna” i prezentują turystom najciekawsze zagadnienia związane z przyrodą i astronomią.

Krótki odpoczynek czeka natomiast w jednym z punktów widokowych – tworzą je domki na wodzie, z których można podziwiać malowniczą scenerię Arboretum w Jaworznie oraz miejsca powyżej zbiornika Wydra, z których zobaczymy stary kamieniołom z góry oraz lazurowe wody i wijące się po nich kładki z drewnianymi domkami – to właśnie tu przekonamy się, że nazwa Polskie Malediwy nie jest bynajmniej przesadzona!

Park Gródek jest dostępny do zwiedzania bezpłatnie, a odwiedzić go można przez całą dobę. Ze względów bezpieczeństwa polecamy wizytę w tym miejscu za dnia i przy dobrej pogodzie. W znalezieniu zakwaterowania w okolicy każdemu turyście pomoże natomiast największy polski portal turystyczny Nocowanie.pl, za pośrednictwem którego można zapoznać się z ofertami noclegowymi bez wychodzenia z domu.

Artykuł powstał we współpracy z www.nocowanie.pl