Go to content

Król Hollywood i jego sekrety. Historia nieśmiertelnego uroku Clarka Gable’a

Clark Gable
Clark Gable, fot. Movie studio/domena publiczcna

Clark Gable to postać, która wykreowała swój własny świat na scenie Hollywood. Przez wielu był uznawany za kogoś
więcej niż tylko aktora – określano go mianem „króla”. Clark zachwycał nie tylko swoim talentem, ale także wyglądem. Kobiety mdlały na widok jego kruczoczarnych włosów i hipnotyzujących, zielonych oczu. Ten przystojny, mierzący 185 cm wzrostu aktor był jednym z najbardziej dochodowych gwiazdorów w historii kina, prawdziwą ikoną „Złotej Ery Hollywood” i jedną z największych gwiazd tego magicznego miejsca. Jednak życie prywatne Gable’a było równie burzliwe, co jego role filmowe…

Hollywood to miejsce, gdzie marzenia nabierają kolorów, a gwiazdy błyszczą jak diamenty na nocnym niebie. Wśród tych niebiańskich ciał, jedna postać wyróżnia się szczególnie, nie tylko talentem aktorskim, ale także niezaprzeczalnym urokiem.
Mówiąc o tym nieśmiertelnym wdzięku, nie sposób pominąć nazwiska, które już na zawsze wryło się w historię światowego kina – to nikt inny, jak Clark Gable.

W wieku 7 miesięcy stracił matkę

Clark Gable przyszedł na świat w 1901 roku w Cadis (stan Ohio) w USA. Urodził się jako syn farmera Williama H. Gable’a i Adeline Hershelman Gable. Już we wczesnym dzieciństwie spotkało go wielkie nieszczęście – gdy miał zaledwie siedem
miesięcy zmarła jego matka. Ojciec Clarka, William, postanowił ponownie stanąć na ślubnym kobiercu i ożenił się z Jennie Dunlap, którą Clark określał mianem „najczulszej istoty, jaką kiedykolwiek w życiu poznał”.

Porzucił szkołę w wieku 16 lat

Młody Gable bardzo szybko zakończył swoją edukację. Porzucił szkołę w wieku 16 lat, aby podjąć pracę w fabryce opon. Po obejrzeniu sztuki „The Bird of Paradise” zapałał wielką miłością do teatru, gdzie rozpoczął swoją przygodę jako chłopak na
posyłki. Niestety, jego pasja była źle postrzegana przez ojca, zwłaszcza po śmierci macochy. William postanowił więc wysłać syna do Oklahomy, aby ten pracował na polach naftowych.

Los jednak miał inne plany dla młodego Gable’a…

W wieku 21 lat Clark odziedziczył fortunę po swoim dziadku, co dało mu szansę spełnienia marzenia o aktorstwie. W tej podróży towarzyszyła mu starsza o 17 lat Josephine Dillon, dzięki której Clark zaczął swoją karierę aktorską, grając niewielkie
role w niemych filmach.

Pierwsze małżeństwo aktora przetrwało zaledwie 6 lat. Clark i Josephine rozwiedli się w 1930 roku, ale to był tylko początek fascynującej historii życia jednego z największych aktorów w historii Hollywood.

Gable i Vivien Leigh w Przeminęło z wiatrem / domena publiczna

Był uważany za „króla Hollywood”

Gable nie tylko zdobył serca widzów, ale także stał się ikoną stylu i symbolizował amerykańskiego bohatera w złotym okresie kina. Wielu aktorów próbowało, lecz niewielu zdołało osiągnąć tę niepowtarzalną aurę, którą emanował na wielkim ekranie.

Zacznijmy od tego, co najbardziej przykuwało uwagę – jego charyzma. Clarke Gable posiadał zdolność przyciągania uwagi nie tylko kamer, ale również ludzi na całym świecie. Jego uśmiech, to nie tylko uśmiech, to obietnica przygody, romansu i namiętności. W jednym spojrzeniu potrafił przenieść widza w świat marzeń, w którym wszystko było możliwe.

Jego kariera zaczęła się od niewielkich ról w niewielkich filmach, ale to właśnie jego talent, wytrwałość i niepowtarzalny wdzięk sprawiły, że szybko awansował do grona największych gwiazd Hollywood. W 1935 roku Gable był już u szczytu swojej kariery – zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy aktor” za film „Ich noce”, a w 1940 roku otrzymał nominację do Oscara za rewelacyjną rolę w obrazie „Przeminęło z wiatrem”. Jego nazwisko stało się synonimem sukcesu, a każdy film z jego udziałem był wydarzeniem, na które czekały miliony.

Gable nie był jedynie twarzą kina, lecz także źródłem inspiracji dla wielu młodych aktorów. Jego naturalność na ekranie sprawiała, że każda jego rola stawała się niezapomniana. Od komicznych postaci, po romantycznych amantów i bohaterów –
potrafił wcielać się w każdą postać z taką łatwością, że widzowie mieli wrażenie, że widzą nie aktora, a prawdziwą osobę.

Drugie małżeństwo Gable’a

W 1931 roku Clark poślubił Marię Franklin Gable, która także była od niego starsza o kilkanaście lat. To dzięki niej na dobre wkradł się do wielkiego świata filmu, jednak ich małżeństwo również nie przetrwało próby czasu. Gable bardzo szybko zadebiutował u boku Grety Garbo w filmie zatytułowanym „Zuzanna Lenox”. Produkcja zdobyła ogromne uznanie widzów, a charyzmatyczna gra Gable’a uczyniła go wielką gwiazdą. W 1932 roku Clark rozpoczął serię udanych występów u boku legendarnej Jean Harlow. Ich pierwszym wspólnym filmem był „Kaprys platynowej blondynki”, w reżyserii Victora Fleminga, gdzie Gable, Harlow i Mary Astor stworzyli intrygujący trójkąt miłosny.

Kolejny rok przyniósł mu partnerską rolę u boku Joan Crawford w filmie „Tańcząca Wenus”. W mediach krążyły plotki o możliwym romansie między Gablem a Crawford, co zdawało się być całkiem prawdopodobne. ponieważ aktorka nigdy nie
stroniła od wybuchów namiętności na planie (i poza nim).

W 1935 roku Clark wcielił się w postać Fletchera Christiana w produkcji „Bunt na Bounty”, która przyniosła mu kolejną nominację do Oscara.

Gable w Buncie na Bounty / domena publiczna

Trzecie małżeństwo aktora

W 1939 roku Clark poznał na jednym z hollywoodzkich przyjęć tajemniczą kobietę, szerzej znaną jako Carole Lombard. Patrząc na blondwłosą piękność zdał sobie sprawę, że skądś ją zna. Okazało się, że spotkali się na planie „Damy kier” w 1932
roku. Mimo iż wcześniej nie wpadła mu w oko, po tamtym wieczorze wybuchł między nimi prawdziwy ogień miłości. Carole zmieniła życie Clarka i sprawiła, że nie interesowały go już inne kobiety, ale ich szczęście nie trwało długo. Gable poślubił Lombard w 1939 podczas uroczystości zorganizowanej w Kingman w stanie Arizona. Aktor był jednak niewiernym mężem, ale żona wybaczała mu jego liczne zdrady.

W styczniu 1942 roku 33-letnia Carole Lombard wraz ze swoją matką i innymi pasażerami, leciała na pokładzie samolotu, który rozbił się w Nevadzie. Wszyscy zginęli. Po śmierci Carole, życie Clarka rozpadło się na kawałki, jakby cała jego
rzeczywistość runęła pod naporem silnego wiatru. Odeszła mu chęć do grania w filmach i zupełnie stracił sens życia. Postanowił więc zaciągnąć się do Army Air Corps, gdzie spędził trzy lata. Po powrocie na plan filmowy, sukcesy nie przychodziły mu już tak łatwo, jak wcześniej. W 1949 roku zawarł związek małżeński z kolejną kobietą…

Do czterech razy sztuka?

Latem 1949 roku była agentka aktora, Minnie Wallis wydała przyjęcie, na które zaprosiła m.in. byłą angielską modelkę Sylvię Ashley. Gable, który od 7 lat był wówczas wdowcem, od razu zwrócił na nią uwagę. Para pobrała się zaledwie trzy dni po zaręczynach, ale to małżeństwo także nie przetrwało próby czasu. Clarkowi nie podobało się to, że Ashley nie radziła sobie z umiejętnością gotowania i zawsze polegała na pomocy swojej sprzątaczki. Kulminacyjny moment konfliktu między parą miał miejsce podczas przyjęcia z okazji 50. urodzin Gable’a. Podane przez Sylvię potrawy okazały się niejadalne, co sprawiło, że urażony Gable opuścił imprezę i spędził resztę wieczoru w swoim pokoju. Mimo prób Ashley, aby załagodzić sytuację i przekonać męża do uniknięcia rozwodu, ten twierdził, że „nie jest szczęśliwy jako żonaty mężczyzna”.

Gable wyznał nawet swojemu przyjacielowi Johnowi Lee Mahinowi, że „musiał być chyba pijany, kiedy się oświadczał”. W 1951 roku Ashley złożyła pozew rozwodowy w sądzie.

Gable i Jean Harlow w filmie W twoich ramionach / domena publiczna

Piąte małżeństwo Clarka

Po zakończeniu małżeństwa z Ashley, Clark Gable nawiązał kolejne płomienne romanse, w tym m.in. z Grace Kelly. Z kolei latem 1954 roku odnowił swoją znajomość z modelką Kathleen Spreckles, którą poznał w połowie lat 40. Para świetnie się ze sobą dogadywała – miała podobne zainteresowania, a Gable bardzo lubił spędzać czas z dwójką dzieci Kay.

11 lipca 1955 roku w Minden, w Nevadzie para powiedziała sobie sakramentalne „tak”. Trzy miesiące później Spreckles zaszła w ciążę, ale nie donosiła jej z powodu infekcji wirusowej. Gable postanowił zaopiekować się żoną i zrobił sobie przerwę
od pracy zawodowej. Jak tylko jej zdrowie poprawiło się, aktor powrócił na plan filmowy.

Na świat przyszedł jego syn

Tuż po swoich 44. urodzinach Spreckles zaszła w w kolejną ciążę. Uradowany Gable przyznał, że chce zagrać jeszcze tylko w jednym filmie, a następnie oddać się życiu rodzinnemu, jako przykładny mąż i ojciec. Wszystko przerwała śmierć aktora. Jego jedyny syn, John, urodził się już po śmierci Gable’a.

Sekretne dziecko aktora

Cofając się w czasie do 1934 roku, Gable zagrał w produkcji „Call of the Wild” z młodszą od siebie, niespełna 22-letnią Lorettą Young, z którą doczekał się… córki – Judy Lewis. Young doskonale wiedziała, że ujawnienie tożsamości dziecka wówczas żonatego Gable’a i jej, znanej z katolickich poglądów, wywołałoby obyczajowy skandal i złamałoby kariery obojga aktorów. Chcąc zapobiec tej sytuacji, Young wycofała się na kilka miesięcy z życia publicznego i wyjechała do Europy, a po potajemnym porodzie oświadczyła, że adoptowała dziecko w San Diego. Po kilku miesiącach Loretta wróciła do Kalifornii i ogłosiła adopcję małej dziewczynki z sierocińca. Judy, jak się później okazało, była biologiczną córką Young i Gable’a, a tajemnica ta była skutecznie ukrywana przed światem. W 1966 roku Young powiedziała prawdę swojej córce o jej biologicznym ojcu, ale publicznie nigdy nie przyznała się do tego faktu.

Koniec kariery Clarka Gable’a

Lata 60. rozpoczęły się od dużego sukcesu w karierze Gable’a. Zagrał u boku samej Sophii Loren w komedii romantycznej „Zaczęło się w Neapolu”, a następnie z Marilyn Monroe w „Skłóconych z życiem” w reżyserii Johna Hustona. Clark zmarł
16 listopada 1960, trzy dni po zakończeniu zdjęć, nie doczekawszy premiery filmu. Aktor miał atak serca. Mówi się, że jego zły stan zdrowia był wynikiem restrykcyjnej diety, na jaką przeszedł na potrzeby filmu (schudł ponad 10 kg) oraz faktu, że przez wiele lat palił papierosy (nawet trzy paczki dziennie i nie stronił od alkoholu (preferował whisky).

Najciekawsze fakty z życia aktora

  1. Słynął z licznych romansów z kobietami i… nie tylko
  2. Na początku kariery przespał się z aktorem Williamem Hainesem, licząc na zrobienie kariery
  3. Niegdyś przyznał, że dostał 5 tys. propozycji małżeństwa od fanek
  4. Aktor z dystansem mówił o sobie tak: „Jestem tylko leniuchem z Ohio, który pojawił się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie”
  5. Słynął z przesadnego dbania o higienę, m.in. brał prysznic bądź kąpiel kilka razy dziennie
  6. Z uwagi na chorobę przyzębia musiał usunąć wszystkie zęby, a noszenie protezy spowodowało, że zmagał się z nieprzyjemnym zapachem z ust, na co uskarżała się m.in. Vivien Leigh na planie „Przeminęło z wiatrem” (choć
    Gable twierdził, że przed rozpoczęciem zdjęć jadł cebulę, by zezłościć tym aktorkę)
  7. Badacz życiorysu aktora, Warren G. Harris, podejrzewa, że pierwsza żona aktora, Josephine Dillon była lesbijką, a z aktorem miało ją łączyć jedynie platoniczne uczucie
  8. Aktor był niewiernym mężem, ale wszystkie żony wybaczały mu jego zdrady
  9. Był republikaninem, ale o swoich poglądach politycznych starał się nie mówić.
  10. Na kilka dni przed śmiercią zagłosował na Richarda Nixona
  11. Jego cechą charakterystyczną były odstające uszy oraz niewielkie wąsy typu pencil, które stały się jego znakiem rozpoznawczym
  12. Był postacią występującą lub wspominaną m.in. w kreskówkach Warner Bros oraz w serialu Star Trek.
  13. Był ulubionym aktorem Adolfa Hitlera.
  14. Marilyn Monroe wierzyła, że tak naprawdę był jej prawdziwym ojcem. Clarke Gable pozostawił po sobie nie tylko nieśmiertelne dzieła sztuki filmowej, ale również dziedzictwo, które przetrwało próbę czasu. Jego urok, talent i historia nadal poruszają serca miłośników kina na całym świecie, czyniąc go jednym z najwybitniejszych aktorów, jakich kiedykolwiek znały milimetry taśmy filmowej.

Clark Gable został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Kalifornii, obok swojej trzeciej żony, Carole Lombard.

Anna Borkowska