Lifestyle Zdrowie

W 2018 roku postaw na siebie. Jakie trendy wellness będą na topie?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
29 grudnia 2017
Fotomontaż / iStock
 

Jeszcze kilka lat temu „wellness” kojarzyło nam się głównie ekskluzywnymi i kosztownymi zabiegami SPA. Z roku na rok coraz więcej z nas rozumie, że jest to niejako styl życia, dążenie do równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka. Uczucie ogólnego dobrobytu można jednak osiągnąć na wiele sposobów. Jedno jest pewne – chcemy od życia coraz więcej, jesteśmy bardziej świadome i częściej szukamy sposobów, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Szeroko rozumiana branża „wellness” robi więc wszystko, by sprostać tym oczekiwaniom. Jakie trendy czekają na nas w 2018 roku?

1

Świadome kupowanie

Coraz więcej z nas zwraca uwagę na to, co kupuje. Zaczynamy interesować się ochroną środowiska, sprawdzamy skąd pochodzą produkty, które kupujemy i w jaki sposób zostały wyprodukowane. Martwimy się nie tylko o swoje zdrowie, ale także także o planetę. Informacje o szkodliwości niektórych substancji docierają do nas każdego dnia. Szukamy więc kosmetyków, które składają się głównie z naturalnych składników. Ten trend wciąż będzie na topie w 2018 roku.

Szczególną uwagę poświęcimy kosmetykom naturalnym, wykonanym na bazie ziół i ekstraktów roślinnych.

trendy2018 produkty (3)

Największym walorem wybieranych przez nas produktów, będzie nie tylko  oferowany szybki i powierzchowny efekt – a ich długofalowe działanie. Będziemy stawiać na kosmetyki, które nie maskują, a faktycznie pobudzają skórę i włosy do naturalnej regeneracji. Zaczniemy również poważnie traktować  pielęgnację włosów, jako integralną część dbałości o ciało.

7

Zdrowe bakterie

Moda na różne, wymyślne, lecz wyniszczające organizm, diety odchodzi już do lamusa. Wiemy, że ważny jest tak naprawdę zdrowy styl życia i zrównoważone, różnorodne menu. W 2018 roku roku warto dodatkowo skupić się na zdrowych bakteriach, które znajdują się w naszych jelitach. To właśnie one sprzyjają utrzymaniu optymalnej masy ciała, przyspieszają metabolizm i wspomagają odporność organizmu.

trendy2018 produkty (2)

Ostatnie lata upływają pod znakiem o terapii mikrobiologicznej i rozwijaniu świadomości na temat mikroflory jelit. Do niedawna jelita kojarzone były wyłącznie z procesami trawienia, dziś mikrobiologia jelit przedstawia je, jako złożony ekosystem wywierający ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zaburzenie jelitowej równowagi to stan chorobowy wymagający diagnostyki i wdrożenia odpowiedniej terapii, określanej mianem terapii mikrobiologicznej. Poza nabiałem i kiszonkami, pomocne będą suplementy diety w postaci probiotyków. Warto przyjmować je nie tylko w okresie antybiotykoterapii.

mąka lniana

Niezmiennie królować wciąż będzie też błonnik oraz niedocenianie do tej pory produkty roślinne, pozwalające na urozmaicenie i odciążenie diety. np: mąka lniana. Tego typu żywność jest bardzo bogata w składniki odżywcze i doskonale wpisuje się w trend świadomego dbania o zdrowie na co dzień.

 

8

Kolagen – tajna broń

W 2018 roku zaczniemy też w końcu doceniać kolagen – białko, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Jest zawarty nie tylko w skórze – znajdziemy go także w tkankach łącznych, chrząstkach, mięśniach. Dzięki niemu skóra jest sprężysta i nawilżona, rany łatwiej się goją. Kiedy jesteśmy młodzi, włókna kolagenowe są gęste. Przerzedzają się jednak wraz z wiekiem. Branża kosmetyczna już od dawna wykorzystuje cudowne właściwości kolagenu. Substancja ta znajduje się w wielu kremach i bywa wykorzystywana w zaawansowanych zabiegach kosmetycznych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jaka forma dostarczania kolagenu do organizmu jest najbardziej efektywna.

trendy2018 produkty (2)

 

Kolagen jest także dostępny jako suplement diety. Decydując się na taką suplementację, trzeba rozejrzeć się za kolagenem naturalnym, występującym w formie nieprzetworzonej, która zachowuje swoje istotne właściwości, czyli pełne, sprężyste wiązania peptydowe. Dodatkowo bardzo wskazane jest łączenie kolagenu z kwasami omega-3, które mają udowodnione działanie antyoksydacyjne oraz z witaminą C, która jest niezbędna dla prawidłowego przyswajania kolagenu.

Świadome kupowanie

 

Naturalne piękno

Specjalistyczne i bardzo zaawansowane zabiegi kosmetyczne zejdą w 2018 roku na dalszy plan. Ponieważ stajemy się świadomymi konsumentami, którzy dbają o swoje zdrowie, zaczniemy z przyjemnością korzystać z naturalnych kosmetyków i prostych usług. Cała sztuka polega na tym, by wydobyć i podkreślić swoje naturalne piękno. Ogromną popularnością będą się więc cieszyły kremy rozjaśniające i rozświetlające, a także klasyczne – przeciwzmarszczkowe.

trendy2018-produkty1 (1)

 

Naturalne piękno, to przede wszystkim zachwycająca gładkość skóry, zdrowa i rozświetlona cera. Naturalny look z pewnością będzie hitem tego lata.

4

Cisza i spokój

Mamy dość życia w biegu, hałasu miasta i wiecznego wyścigu szczurów. Większość z nas coraz częściej marzy o ciszy i spokoju. Gdzie będziemy tego szukać? W klimatycznych i kameralnych ośrodkach wypoczynkowych, znajdujących się z dala od dużych aglomeracji. Prawdziwe oblężenie spotka skromne gospodarstwa agroturystyczne i ekskluzywne ośrodki wypoczynkowe. Miejsca, w których można mieć kontakt z przyrodą, odpocząć i zrelaksować się.

trendy2018 produkty (4)

 

Również hotele SPA będą oferowały swoim klientom coś więcej niż zabiegi kosmetyczne. A my z przyjemnością będziemy wybierać te miejsca, w których oprócz gabinetu odnowy, czeka na nas las, świeże powietrze i dobrze zaaranżowana przestrzeń zewnętrzna. Docenimy również zabiegi holistyczne, sięgające do tradycyjnych rytuałów i pozwalające na maksymalne odprężenie. Zdecydowanie ciepło, świece i aromaty będą w tym roku wygrywały z laboratoryjną atmosferą i „parkami urodowych maszyn”.

Jeszcze jakiś czas temu śmiech wzbudzały specjalne wagony w pociągach, gdzie obowiązuje absolutna cisza. A jednak cieszą się popularnością…

3

Zdrowie psychiczne

Medytacja, joga, „strefy komfortu” – dziś potrzebujemy tego bardziej niż kiedykolwiek. Dbanie o zdrowie psychiczne będzie jednym z wiodących trendów w przyszłym roku. Już od kilku lat coraz więcej mówi się o depresji i jej dramatycznych skutkach. Zaczynamy zauważać, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, jak męczące bywa ciągłe nadążanie za informacjami w social media i jak trudno znaleźć skuteczną metodę redukcji stresu. Nic dziwnego, że coraz więcej ośrodków SPA podejmuje współpracę z neurologami i psychoterapeutami.

trendy2018 produkty (5)

Naukowcy zwracali w ostatnim czasie uwagę na rosnący problem bezsenności, który przyczynia się do problemów ze zdrowiem. Umiejętność opanowania odpowiednich technik relaksacyjnych jest w tym wypadku kluczowa. Zaczniemy oswajać się z medytacją oraz jogą, które w niezastąpiony sposób pozwolą nam nauczyć się odpoczywać, odkrywać swoje prawdziwe potrzeby oraz odciążać ciało i psychikę. Walka z nadmiarem stresu i pośpiechem, a przede wszystkim korzystanie z najlepszych do tego narzędzi, będą zadaniami priorytetowymi w 2018 roku.

5

Rodzinny wypoczynek

Branża „wellness” powoli przestaje być kojarzona z atrakcjami tylko dla dorosłych. Kolejne hotele otwierają się na rodziny z dziećmi i organizują także atrakcje dla najmłodszych. Wszystko po to, by w zabieganym świecie ułatwić zacieśnianie więzi. Oferty hoteli coraz częściej zawierają szereg dodatkowych, bezpłatnych zajęć,  umożliwiających odzyskanie wewnętrznego spokoju i harmonii. I to najczęściej na świeżym powietrzu. Kontakt z przyrodą staje się powoli tym, za czym tęsknimy i czego nam w codziennym życiu brakuje.

trendy2018 produkty (3)

Szukając odpowiedniego miejsca do odpoczynku, będziemy stawiać na komfort przez duże K i domowe warunki. Ważnym elementem będzie holistyczne podejście do rodziny przez ośrodki wypoczynkowe. Będziemy stawiać na miejsca, w których rodzina i budowanie więzi nie przeszkadza w równoczesnym relaksie. Hotele już wychodzą na przeciw takim oczekiwaniom, oferując zarówno szeroki wachlarz zabiegów SPA, jak i bogatą oraz profesjonalną opiekę animatorów dla najmłodszych.

2

Walka z nowotworami

Troska o zdrowie to także odpowiednia profilaktyka. W 2018 roku szczególnie istotne będzie przeciwdziałanie nowotworom. Tu niezbędna jest nie tylko zmiana stylu życia, zerwanie z nałogami, ale także odpowiednia dieta i regularne badania.

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, coraz większym zainteresowaniem będą się cieszyły nie tylko zdrowe, ekologiczne produkty, ale i jak najbardziej bliskie naturze suplementy, witaminy i minerały. W aptece będziemy coraz częściej rozglądać się za specjalnie wyselekcjonowanymi sokami i tonikami, a nie za klasyczną „multiwitaminą”.

trendy2018 produkty (2)

Osoby zmagające się z chorobą nowotworową już teraz mogą korzystać z szeregu różnych zabiegów kosmetycznych, które redukują skutki chemioterapii i radioterapii. W salonach „beauty&SPA” na pacjentki czekają zabiegi nawilżające skórę i redukujące przebarwienia, bogata oferta masaży leczniczych, a także kursy makijażu – wyjątkowo przydatne, gdy dochodzi do utraty brwi i rzęs. Salony kosmetyczne powoli dostosowują się do wysokich wymagań także takich klientek.

Co będzie się cieszyło największą popularnością w 2018 roku? Z całą pewnością oferty wypoczynkowe dla rodzin z dziećmi w miejscach, w których można odpocząć i zrelaksować się, a także zdrowo zjeść. Chociaż każda z nas ma swoje indywidualne, konkretne oczekiwania, to jednak większość z nas najbardziej potrzebuje dzisiaj wewnętrznego spokoju i harmonii. Branża „wellness” jest na to gotowa. Ty natomiast sięgnij po probiotyki i kolagen. Efekty cię zaskoczą!


Lifestyle Zdrowie

„Wróć do mnie”… jest tyle okazji do powrotu. Intuicja podpowiada mi, że zmiany nie przychodzą tak łatwo

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 grudnia 2017
Fot. iStock / izusek
 

Trudno odmówić, gdy osoba, którą kochasz prosi cię o kolejną szansę. Trudno oceniać, gdy ktoś inny tę szansę ukochanemu daje, choć wszyscy wokół przestrzegają „on się nie zmieni, to się nie uda”. Wybory serca rozumieją tylko ci, którzy przeżyli je na własnej skórze, którym kazano wybierać między tobą a związkiem. Tylko ci, którzy kochają nadal, choć ich miłość została podeptana. Tylko ci, którzy wciąć chcą ufać, mimo, że ich zaufanie zostało zawiedzione.

Odeszłam na wiosnę wciąż kochając. Zabrałam dzieci, wynajęłam mieszkanie, nie oczyściłam głowy ze wspomnień – ani tych dobrych, ani złych. Nie oczyściłam serca z uczucia do ciebie. Uciekłam przed cierpieniem, przed agresją, przed złością. Przed brakiem poczucia bezpieczeństwa, przed zimnem, przed brakiem biskości. Uciekłam ze strachu, z bezradności, bo nic innego nie przynosiło skutku.

Urządziłam sobie nowy dom – spokojny bezpieczny, przewidywalny. Uczyłam siebie i dzieci na nowo tego, że jak się coś rozleje, nie trzeba się bać, tylko trzeba posprzątać. Że mamy prawo mieć swoje zdanie, możemy chcieć czegoś innego od życia niż ty. Że możemy na siebie liczyć i że w miłości jest siła, która nie niszczy, lecz wspiera. Że miłość w ogóle jest dobrem, a nie wykonywaniem w strachu twoich poleceń.

Nie poradziłeś sobie z tym odejściem. Szantażowałeś mnie, że sobie coś zrobisz, że popadasz w depresję. Mówiłeś, że niszczę rodzinę, że przeze mnie dzieci będą nieszczęśliwe, a w przyszłości nie znajdą fajnego męża czy żony. Bo przecież tego uczy psychologia. Odpowiadałam, że psychologia uczy też, jak łatwo dzieci zniszczyć wychowując je tak, jak ty to robiłeś – przymusem, agresją, wyśmiewaniem na każdym kroku. Ale zawsze miałeś jedną odpowiedź: „bzdury”.

Choć fizycznie nie było mnie przy tobie, mentalnie wciąż od ciebie odchodziłam. Z małżeństwa nie da się tak po prostu uciec, a o miłości zapomnieć., poza tym są dzieci – a ty potrafisz wykorzystać ten fakt przeciwko mnie. „Niszczysz rodzinę „- mówiłeś wiele razy. Bolało, bardzo. Bo przecież nie jestem z kamienia, a ty dobrze o tym wiesz. Wiesz, jak cię kochałam. Ale wytrwałam, przeczekałam twoje telefony, obelgi, groźby. Na przykład tę, że jak przestanę sobie radzić finansowo, to natychmiast zabierzesz mi dzieci. A jeśli chcę być z nimi, to muszę do ciebie wrócić. Że moje odeście je tak bardzo zraniło.

Aż pewnego dnia dostałam wiadomość. Napisałeś, że się zmienisz dla mnie i dla dzieci, że pójdziesz na terapię, że razem pójdziemy, że zrobisz wszystko, czego pragnę, bo dla ciebie jesteśmy najważniejsi.  „Wróć do mnie na wakacje, będzie pięknie, zobaczysz” – przeczytałam na ekranie telefonu. I zacząłeś mi udowadniać, że się zmieniasz, że nad sobą pracujesz. Jesteś uważny na innych otwierasz się na nich, przestajesz być centrum swojego wszechświata. Poszedłeś nawet do psychologa, opowiedziałeś mu o „naszych” problemach. Jest dla nas szansa – przekonywałeś mnie.

Mówiłeś i mówiłeś, a ja milczałam. Cały czas próbowałam wrócić do równowagi po naszym związku. Cały czas nie odczuwałam pełnego spokoju.

„Wróć do mnie na jesieni” – napisałeś w sierpniu. „Dzieci zaczynają szkołę, muszą mieć oboje rodziców w domu, żeby skupić się w spokoju na nauce”. Nie rozumiem tego argumentu. Czy jeden rodzic, ale spokojny i wspierający nie wystarczy, by dobrze się uczyć? Czy wieczne kłótnie i awantury o drobnostki nie zaburzają ich świata bardziej niż świadomość, że teraz mają przy sobie jedną osobę, a nie dwie?

Zapomniałam, mówisz, że się zmieniłeś. Jeśli tak jest, to może rzeczywiście powinnam rozważyć nasz powrót. A jednak tego nie robię. Intuicja podpowiada mi, że zmiany nie przychodzą tak łatwo, „na poczekaniu”. Że nie jesteś w swoim zmienianiu siebie szczery.

„Wróć do mnie na święta, będzie pięknie, o niczym innym nie marzę” – zabrzęczał SMS w połowie listopada. Mówisz, że się tak bardzo zmieniłeś, że mi pomagasz, że „dajesz pieniądze”, że nie zawodzisz. Że robisz dla mnie wszystko. A ja wciąż taka niezdecydowana (twoim zdaniem), „bawię się” w ten drugi dom, bawię się w rozstanie. Nie widziałeś jak bardzo niesprawiedliwe, krzywdzące były te słowa.

Nadszedł grudzień. Świąteczne życzenia przy opłatku, przy wigilijnym stole.  „Żebyście do siebie wrócili” – słyszę od bliskich. „Bo przecież tak się kiedyś kochaliście”. Jak mało wiedzą o naszym życiu, jak niewiele rozumieją z tego, co się ze mną działo, gdy byłam z tobą.

Wróciłam na chwilę. I zobaczyłam cię dziś takiego samego jak rok temu. Odświętne ubranie i wigilijne potrawy nie zmieniły cię w innego człowieka.


Lifestyle Zdrowie

Horoskop miłosny na 2018 rok 💗. Czułość czy namiętność? Przeczytaj ;)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 grudnia 2017
Fot. iStock / Delpixart
Następny

Love, love, love… Dla kogo nadchodzący nowy rok okaże się nad wyraz łaskawy w miłości? Sprawdziłyśmy, co na ten temat mają do powiedzenia wróżbici. Przeczytajcie, co zapisano w gwiazdach. 😉

A jeśli wolisz wziąć jednak sprawy w swoje ręce, nic nie stoi na przeszkodzie. Przeczytaj inne nasze artykuły o związkach.

Sprawdź swój horoskop miłosny na 2018 rok 😉


Na podstawie: ofeminin.pl, Wróżka 1/2018 (styczeń)

Zobacz także

Oto niektóre z najlepszych i czasem zaskakujących sposobów wykorzystania wazeliny w codziennym życiu. Bo zwykła wazelina…

8 zaskakujących zastosowań wazeliny

Sucha skóra na łokciach – poznaj przyczynę i zacznij działać!

List do ojca, którego nigdy przy mnie nie było. Jesteś znakiem zapytania, na który nie mam odpowiedzi