Go to content

6 filmów o Ziemi, które trzeba zobaczyć!

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome, że niszczy świat i możemy być ostatnimi, które może cokolwiek z tym zrobić. Przypomnijcie sobie jak piękna i niezwykła jest Ziemia.

Popatrzcie na swoje dzieci i zacznijcie już dzisiaj, robić coś dobrego dla ich przyszłości.

Fot. Materiały prasowe

1/6 Błękit (Blue), 2017

Film zabiera nas w podróż w głąb wodnego królestwa, które zachwyca pięknem malowniczych raf koralowych i niezwykłych gatunków ryb. Celem twórców filmu jest nie tylko oczarowanie widza podwodną krainą, ale przekonanie, że jest ona na skraju przepaści. Musimy działać dzisiaj, bo jutro może być już za późno. W 2050 roku w wodach świata będzie więcej plastiku niż ryb. Nie możemy już dłużej traktować mórz i oceanów jako źródła nieograniczonych zasobów, ani wysypiska śmieci, które zniosą wszystko i pozostaną niezmienne. Film przedstawia pełnych pasji ludzi, którzy poświęcają swoje życie, by chronić oceny i ich mieszkańców.

Fot. Materiały prasowe

2/6 Nasza Planeta, 2019

To produkcja, która powali z nóg nawet najbardziej odpornych na piękno natury. Ośmioodcinkowy serial opowiada o wyjątkowych cudach natury. Przenosi nas do różnych zakątków świata, które zamieszkują fascynujące stworzenia – od arktycznego pustkowia, przez tajemnicze głębie oceanów, aż po równiny Afryki i dżungle Ameryki Południowej. Niepowtarzalne zdjęcia kręcono przez cztery lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach. Tego serialu nie sposób nie obejrzeć!

Fot. Materiały prasowe

3/6 Ziemia Nocą, 2020

Sześcioodcinkowy, przyrodniczy serial dokumentalny pozwala ujrzeć cuda nocnego świata. Możemy przenieść się do afrykańskiej sawanny, brazylijskiej dżungli, gdzie w świetle księżyca spędzimy noc. Zanurkować w głąb oceanu i odwiedzić miasta, które nigdy nie śpią. Poznamy nie tylko drugie życie zwierząt, ale także odkryjemy tajemnice obcego nam dotąd świata.

Fot. Materiały prasowe

4/6 Czy czeka nas koniec? (Before The Flood), 2016

To kompendium wiedzy o postępujących zmianach klimatycznych. Nowo mianowany Posłaniec Pokoju ds. Zmian Klimatycznych ONZ przemierza pustkowia Grenlandii, płonące lasy Sumatry, trafia także do Watykanu, a wszystko po to, by dowiedzieć się, jak zgubny

wpływ na naszą planetę mają zmiany klimatyczne. Szukając przyczyn kryzysu i potencjalnych sposobów jego zażegnania, próbuje odpowiedzieć na pytanie, „Czy możemy coś zrobić, nim będzie za późno?”

Fot. Materiały prasowe

5/6 Ścigając koralowce, 2017

Poruszający dokument ukazuje bogactwo podwodnej krainy. Płetwonurkowie, naukowcy i fotografowie z przeróżnych zakątków świata przemierzają podwodne królestwo, by udokumentować proces zanikania raf koralowych.

Fot. Materiały prasowe

6/6 Kraj gazem płynący (GasLand), 2010

Film nominowany do Oscara w 2011 roku, uhonorowany nagrodą na festiwalu filmowym w Sundance, a także Wyróżnieniem Jury nagrody Green Warsaw Award na 8. festiwalu Planete Doc. Reżyser Josh Fox postanowił pokazać prawdziwe oblicze „łupkowego cudu”, czyli gazu łupkowego, który uznawany jest za proekologiczny, a tak naprawdę wiąże się z nim wiele zagrożeń. Film warto obejrzeć, by uświadomić sobie, że nawet metody promowane jako proekologiczne mogą mieć dla środowiska groźne konsekwencje.