Knedle to popularne w Niemczech i Czechach kulki z ciasta z nadzieniem. Przepisy na nie rozchwytywane są latem i wczesną jesienią, gdy owoców sezonowych jest pod dostatkiem. Największą popularnością cieszą się knedle ze śliwkami, z truskawkami, jagodami, czeskie oraz z mięsem. Przepisów jest wiele, ponieważ to danie pozwala na dowolną zmianę nadzienia.
Knedle wymagają nieco zachodu, ale efekt wart jest czasu im poświęconego. Podawane na gorąco, polane masłem i bułką tartą, lub też jogurtem, czy śmietaną, są pyszne i sycące. Knedle można przyrządzać na słodko, lub też potraktować jako dodatek do sosu, lub gulaszu i gotowanej kapusty.
Ciasto na knedle
Ciasto na knedle, w zależności od przepisu, może być ziemniaczane, z czerstwych bułek lub wyrastające na drożdżach. Przygotowując ciasto należy zwrócić uwagę na jego konsystencję. Zbyt gęste sprawi, że knedle będą twarde, a za rzadkie ciasto rozpadnie się podczas gotowania. Można ugotować na próbę jednego knedla — jeśli się rozpada, do mąki należy dodać troszkę mąki lub bułki tartej, a jeśli jest twarde, dodać mleko lub wodę i ponownie je wyrobić. Warto również pamiętać, by podczas gotowania woda nie wrzała mocno, bo knedle się rozpadną. Wody powinno być dużo, ponieważ knedle nieco pęcznieją, a wyjęte łyżką cedzakową należy osączyć i dopiero położyć na talerz, by nie wchłonęły za dużo płynu.
Knedle ze śliwkami — przepis
Knedle ze śliwkami — składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 kg śliwek węgierek
- jajko
- szklanka mąki pszennej
- łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki masła
- bułka tarta
- cukier
Przygotowanie:
- Ziemniaki obierz i ugotuj, odparuj i ostudź. Przeciśnij przez praskę lub dokładnie ubij.
- Śliwki umyj, rozłóż na pół w ten sposób, by jednym końcem były połączone. Wyjmij pestkę i w jej miejsce wsyp cukier, zamknij.
- Do ziemniaków dodaj jajko, sól, mąkę i szybko wyrób ciasto.
- Z ciasta formuj małe placki, pośrodku ułóż śliwkę i zaklej je, tworząc kulkę ze śliwką w środku. Najlepiej zwilżonymi dłońmi.
- Knedle wrzuć na wrzącą, osoloną wodę. Zamieszaj, przykryj pokrywką i gotuj ok. 4-5 min (dłużej, jeśli warstwa ciasta jest gruba).
- Podawaj gorące, polane masłem ze zrumienioną bułką tartą.
Knedle z truskawkami — przepis
Knedle z truskawkami — składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 0,5 kg truskawek
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 jajk0
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka soli
- cukier
Dodatkowo:
- śmietana lub jogurt do polania
Przygotowanie:
- Ziemniaki ugotuj, przestudź, przeciśnij przez praskę (maszynkę) lub dobrze rozgnieć tłuczkiem.
- Do ziemniaków dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto.
- Z ciasta formuj małe placki, pośrodku ułóż truskawkę, posyp łyżeczką cukru, i zaklej je, tworząc kulkę z truskawką w środku.
- Gotowe knedle wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj 2 minuty od wypłynięcia (dłużej, jeśli ciasto jest grube).
- Podawaj gorące, ciepło, polane śmietaną lub jogurtem i posypane cukrem. Możesz także zblendować truskawki z odrobiną śmietany i polać nimi knedle.
Knedle z jagodami i twarogiem — przepis
Knedle z jagodami i twarogiem — składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
Nadzienie:
- 500 g twarogu
- szklanka jagód
- opakowanie cukru waniliowego
- 2 łyżki drobnego cukru
- 1 żółtko
Dodatkowo:
- sól
- roztopione masło do polania
Przygotowanie:
- Ziemniaki przeciśnij przez praskę, mieszając, stopniowo dorzucaj do nich mąkę pszenną i ziemniaczaną, następnie wbij jajko i wyrób ciasto.
- Do miseczki wrzuć twaróg, dodaj cukier waniliowy, cukier oraz żółtko i jagody. Wszystko zblenduj lub rozgnieć widelcem.
- Ciasto podziel na części i formuj małe placki. Pośrodku nałóż farsz i zaklej ciasto, tworząc kulkę.
- Gotowe knedle wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj ok. 3-4 minut od wypłynięcia.
- Podawaj gorące, ciepło, polane śmietaną lub jogurtem i posypane cukrem.
Knedle czeskie — przepis
Tym razem jest to przepis nie na knedle w słodkim wydaniu, ale na knedle czeskie (knedliki bułczane), które są znakomitym dodatkiem do sosu mięsnego, gulaszu lub pieczeni. Przyrządza się je inaczej, niż knedle z owocami, bez z nadzienia, jako drożdżowe placuszki.
Knedle czeskie — składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 250-300 ml ciepłego mleka
- 20 g świeżych drożdży
- szczypta cukru
- 2 małe jajka
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
- 1 mała kajzerka
Przygotowanie:
- W małej miseczce drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj 50 ml ciepłego mleka. Wymieszaj do rozpuszczenia się drożdży. Przykryj i odstawi na 15 minut.
- Kajzerkę drobniutko pokrój.
- Po upływie tego czasu mąkę przesiej do dużej miski, dodaj wyrośnięte drożdże, jajka, sól, olej, pokrojoną kajzerkę i ok. 250 ml mleka. Wszystko wymieszaj drewnianą łyżką. Podsyp mąką i wyrabiaj ok. 10 minut. Ciasto powinno być miękkie i odchodzić od miski. Wyrobione ciasto oprósz mąką i przełóż do miski. Wierzch ciasta oprósz mąką, miskę przykryj ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na 1-2 godziny, żeby ciasto wyrosło.
- Po tym czasie stolnicę oprósz mąką, wyłóż na nią ciasto, i przez chwilę wyrabiaj.
- Podzieli ciasto na cztery części, i z każdej uformuj wałek o grubości bagietki, przykryj ściereczką i odłóż na ok. 15 minut do wyrośnięcia.
- W międzyczasie w dużym garnku zagotuj wlać wodę z solą. Wkładaj kolejno po jednej bułce i gotuj pojedynczo pod przykryciem ok. 10 minut (po pięć minut na każdą stronę). Stopniowo uchylaj pokrywkę, aż do całkowitego jej ściągnięcia. Ostrożnie wyjmij gotowe knedliki i nakłuj je widelcem.
- Gorące pokrój na ok. 2 cm plastry i podawaj z sosem lub gulaszem.
Knedle z mięsem — przepis
Knedle z mięsem — składniki na 12 knedli:
- 300 g ugotowanych ziemniaków
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- szczypta soli
Farsz mięsny:
- 200 g mięsa mielonego
- 4-5 pieczarek
- 1 łyżka bułki tartej
- natka pietruszki
- pół małej cebuli
- łyżeczka masła
- odrobina mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
- Cebulę drobno poszatkuj, pieczarki oczyść i drobno pokrój, ziemniaki przepuść przez maszynkę lub praskę.
- Na patelni roztop masło i zeszklij cebulkę, dodaj pieczarki i mięso mielone. Gdy mięso się podsmaży, dodaj posiekaną natkę pietruszki, dopraw solą i pieprzem. Gdyby farsz był za mokry, dodaj trochę bułki tartej.
- Ziemniaki zmieszaj z jajkiem, szczyptą soli i odrobiną mąki ziemniaczanej. Zagnieć miękkie i elastyczne ciasto. Formuj płaskie placki, na ich środek nałóż farsz i całość zlep, tworząc kulki.
- Knedle gotuj w osolonej wodzie kilka minut, aż wypłyną na wierzch.
- Serwuj polane masłem i zeszkloną cebulką lub skwarkami.