Ciasta Gotowanie Przepisy

Ciastka z maszynki jak za dawnych lat. Proste przepisy na kruche, pyszne ciasteczka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 września 2020
Fot. iStock
 

Ciastka z maszynki to wspomnienie z dzieciństwa, do którego wracamy coraz chętniej. Odkurzamy stare przepisy i maszynki (lub kupujemy nowe), by znów sięgnąć po te dobrze znane kruche ciasteczka. Jak zrobić ciastka z maszynki, by smakowały jak dawniej?

Ciastka z maszynki to był prawdziwy hit — piekło się je przed laty w większości polskich domów, a dziś znów wracają do łask. Sama maszynka zazwyczaj przypomina w wyglądzie i działaniu maszynkę do mięs. Dzięki wykorzystaniu różnych nakładek można pokusić się o nadanie pożądanego kształtu ciastkom. Wystarczy umieścić nakładkę na końcu maszynki, a do zbiorniczka włożyć gotowe ciasto i wprawić maszynkę w ruch, by otrzymać zgrabnie uformowane ciastka gotowe do pieczenia.

Ciastka z maszynki z masłem — przepis

Aby otrzymać z tego przepisu pyszne, kruche maślane ciastka z maszynki, trzeba pamiętać o porządnym schłodzeniu śmietany, jaj oraz masła. Możesz skorzystać z maszynki do ciastek lub użyć zwykłej maszynki do mięsa z nakładką do wyciskania ciastek.

Fot. iStock

Ciastka z maszynki z masłem — składniki: 

 • 200 g masła w temperaturze pokojowej
 • 2,5 szklanki mąki pszennej
 • 2/3 szklanki cukru pudru
 • 2 żółtka
 • 3 łyżki śmietany 18 %
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie: 

 1. Mąkę zmieszaj w misce z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodaj zimne posiekane masło, żółtka oraz śmietanę — zagnieć szybko jednolite ciasto.
 2. Ciasto przełóż do maszynki i wyciśnij długie pasy. Podziel je nożem na krótsze paski.
 3. Rozgrzej piekarnik do 160ºC.  Przełóż ciastka na blaszkę z papierem do pieczenia. Piecz ok. 15 minut, aż się zrumienią.

Ciastka z maszynki ze smalcem — przepis

To przepis, do którego chętnie sięgały nasze babcie. Smalec, podobnie jak margaryna i śmietana powinny być do tego przepisu dobrze schłodzone.

Fot. iStock

Ciastka z maszynki ze smalcem — składniki:

 • 750 g mąki pszennej
 • 125 g smalcu
 • pół szklanki śmietany
 • 125 g margaryny
 • 125 g cukru pudru
 • 4 żółtka
 • łyżeczka proszku do pieczenia
 • aromat wanilinowy

Przygotowanie: 

 1. Pokrój na małe kawałki mocno chłodzony smalec i margarynę, dodaj pozostałe składniki i zagnieć z nich gładkie ciasto.
 2. Ciasto podziel na porcje i odłóż do zamrażalnika na 10 minut.
 3. Przygotuj maszynkę do ciastek i przepuść przez nią  ciasto. Gotowe pasy ciasta ułóż na blasze do pieczenia i pokrój na krótsze kawałki.
 4. Piekarnik rozgrzej do 170-180ºC, włóż ciastka i piecz je ok. 15-18 minut, do uzyskania złotego koloru.

Ciastka z maszynki kakaowe — przepis

Mocno kakaowe ciastka z maszynki to kolejny pomysł na pyszne wypieki, sprawdzające się do kawy i herbaty.

ciastka z maszynki - ze smalcem, marmoladą, kakaowe, kokosowe

Fot. iStock

Ciastka z maszynki kakaowe — składniki:

 • 500 g mąki pszennej
 • 300 g margaryny
 • 1/2 szklanki cukru pudru
 • 6 żółtek ugotowanych
 • 4 żółta surowe
 • 2 łyżki kakao
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

 1. Jajka ugotuj na twardo, zdejmij skorupki, białko i odłóż na bok żółtka.
 2. Mąkę posiekaj z zimną margaryną, dodaj żółtka na twardo, żółtka surowe, proszek do pieczenia, kakao oraz cukier puder. Wyrób gładkie ciasto.
 3. Przygotuj maszynkę do ciastek, wybierz odpowiedni kształt nakładki i przepuść przez nią ciasto. Gotowe ciastka ułóż na blasze do pieczenia.
 4. Piekarnik rozgrzej do 180ºC, włóż ciastka i piecz je ok. 12-15 min do uzyskania lekko złotego koloru.

Ciastka z maszynki z marmoladą — przepis

Do tego przepisu pasuje dowolna marmolada, najlepiej domowej roboty. Jeśli akurat marmolady nie ma pod ręką, można wykorzystać gęsty dżem, który nie spłynie z ciastek.

ciastka z maszynki - ze smalcem, marmoladą, kakaowe, kokosowe

Fot. iStock

Ciastka z maszynki z marmoladą — składniki:

 • 1/2 kg mąki pszennej
 • 20 dag masła
 • 20 dag cukru pudru
 • 2 żółtka
 • 1 jajko
 • łyżeczka proszku do pieczenia
 • marmolada

Przygotowanie: 

 1. Wszystkie składniki wyłóż do miski lub na stolnicę i zagnieć ciasto. Włóż je na godzinę do lodówki.
 2. Przygotuj maszynkę do ciastek, wybierz odpowiedni kształt nakładki i przepuść przez nią ciasto. Gotowe ciastka ułóż na blasze do pieczenia,  na środek każdego nałóż ulubioną marmoladę.
 3. Piekarnik rozgrzej do 160ºC, włóż ciastka i piecz je ok. 15 min do uzyskania złotego koloru.

Ciastka z maszynki kokosowe — przepis

ciastka z maszynki - ze smalcem, marmoladą, kakaowe, kokosowe

Fot. iStock

Składniki:

 • 1/2 kg mąki
 • 25 dkg cukru pudru
 • kostka masła
 • 3 żółtka ugotowane na twardo
 • 2 żółtka surowe
 • 2 łyżki śmietany
 • 1/2 opakowania wiórek kokosowych

Przygotowanie:

 1. Wszystkie składniki wyłóż do miski i szybko wyrób ciasto. Włóż je na godzinę do lodówki.
 2. Przygotuj maszynkę do ciastek, wybierz odpowiedni kształt nakładki i przepuść przez nią ciasto. Gotowe ciastka ułóż na blasze do pieczenia,  na środek każdego nałóż ulubioną marmoladę.
 3. Piekarnik rozgrzej do 160ºC, włóż ciastka i piecz je ok. 15 min do uzyskania złotego koloru.

źródło: www.przyslijprzepis.pl 

Ciasta Gotowanie Przepisy

„W rozmowach jestem słaby… Całe moje nieszczęście wylewałem w mailach na nią, jak wiadro zimnej wody”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
4 września 2020
Fot. iStock
 

Piszę do was, ponieważ czasami czytam wasze artykuły, które mi przybliżają punkt widzenia kobiet, za co jestem bardzo wdzięczny. Piszę także z innego powodu, ponieważ moja była żona, także czyta wasze artykuły. Wiem, może to się wydawać, że się narzucam, ale sytuacja i cała ta zupa wydarzeń się jednak miesza w całość, która mnie bardzo przytłacza. Nie wiem, jak dotrzeć do niej i powiedzieć jej co dla mnie znaczy i co do niej czuję. W rozmowach jestem słaby, z resztą jak i ona. Chciałbym was poprosić o ujawnienie mojego serca, by w słowach pisanych się dowiedziała, co mi siedzi w głowie. Będę wam za to przeogromnie wdzięczny.

I o to historia od początku:

Wstęp

Jestem obcokrajowcem z poza południowej granicy Polski, czyli ze Słowacji. Do Polski przyjechałem na studia, do Szczecina, na Akademie Morską, więc już wiadomo, że jestem, albo teraz już raczej byłem, marynarzem. To właśnie podczas studiów spotkałem ją, najpiękniejszą istotę w moim życiu. Była przepiękną studentką prawa. Początkowo była obiektem seksualnym i nie chciałem nic innego niż seks, a więc zaczęłyśmy się regularnie spotykać bym osiągnął swój cel. Jednak jak ją poznawałem bliżej czułem, że ją lubię coraz bardziej. Czułem, że już nie chcę rozpocząć tej przygody przez łóżko i kiedy przyszedł dzień spotkania w łóżku odmówiłem. Była zła, ale nie dawała tego po sobie poznać. Swój gniew wylewała na koleżanki. Dowiedziałem się później, że miała ten sam plan jak i ja, ale jakoś plan wzięły diabły. Zakochałem się, jak mały chłopiec, a zresztą i ona odwzajemniała ciepłe uczucie.

Tak było całe studia. Jej obecność sprawiała, że czułem się jak pełna układanka puzzli. Nie brakowało żadnego elementu. Wiadomo czasami i te malutkie elementy puzzli nie zawsze do siebie idealnie pasują, ale jeśli im się troskę pomoże to wchodzą na swoje miejsce i tworzą ładny obraz.

Życie:

Po studiach zostałem w Polsce. Ponieważ ja zaczynałem pracę na morzu, a ona chcąc osiągnąć swoje marzenie w sferze prawniczej, przeprowadziliśmy się do jej rodziców, by oszczędzić coś tam na początek. Mają wielki dom, gdzie było miejsce i dla nas. Była to decyzja wspólna i rozsądna. Więc ja popłynąłem na morze i ona dalej do nauki.

Pływałem regularnie. Kilka miesięcy w morzu, kilka w domu. I ona cały czas w książkach by być najlepszą. A że była najlepszą. Jednak moja praca dawała o sobie znać na moim umyśle. Rozłąka z nią była dla mnie nie do zniesienia. Wszystko mnie denerwowało, byłem nieszczęśliwy. Całe moje nieszczęście wylewałem w mailach na nią, jak wiadro zimnej wody. Przejmowała się tym, jednak nie mogła mi pomóc choć bardzo chciała. Wracając do domu też nie byłem najlepszy. Po powrocie chwilę mi trwało by się otrząsnąć i znów wejść w normalne życie. Jednak byłem raczej kulą u nogi ponieważ miałem sporo czasu a ona twardo pracowała na spełnieniu marzeni

Problem:

To właśnie wtedy nastał złom wszystkiego. Nie widziałem tego. Teraz bardzo tego żałuję. Czułem się odpichany przez to, że siedziała w książkach. Zamknąłem się w garażu by jej nie przeszkadzać. Ona zaś się czuła mało kobieca przez brak mojego zainteresowania i bardziej zamknęła się w książkach. Byłyśmy razem jednak każdy w swoim świecie.

Ostatni kontrakt już na od samego początku byłem zły i od razu powiedziałem, że to ostatni kontrakt i po powrocie znajdę normalną pracę jak każdy. To właśnie w tym czasie spełniło się jej marzenie. Osiągnęła cel, zdała egzaminy jako najlepsza. Niestety mnie przy tym nie było.

Jakiś czas później pojechała na wielką imprezę naszej znajomej. To właśnie tam się koło mojej żony zakręcił młody chłopak, który ją zauroczył. Ja nadal byłem daleko. To właśnie wtedy poczuła, że jest nadal atrakcyjna i wzbudza zainteresowanie mężczyzn. Była szczęśliwa, że osiągnęła swoje marzenie, że ma wszystko czego może pragnąć, ale czuła, że czegoś jej brakuje. Mojego zainteresowania, mojej obecności. To uczucie wzięło górę. I jakiś czas później doszło do tego, co już wszyscy przewidują. Zdradziła mnie. Nie chcę do tego wracać i grzebać się w tym. Nie wiedziałem o tym i nie powiedziała mi co się wydarzyło z racji, że nie chciała mnie ranić w czasie, gdy byłem jeszcze na statku z nerwami na skraju wytrzymania.

Po powrocie do domu zastałem bardzo chłodną atmosferę. Kilka dni chłodu, że i Syberia mogła by się wydawać gorącym piekłem. Za żadne skarby się nie mogłem dowiedzieć co się dzieję. Aż w pewnym momencie zrobiłem coś, z czego nie jestem dumny. Zajrzałem do jej telefonu. W konwersacji z jej koleżanką znalazłem odpowiedź. W tym momencie poczułem smutek, złość, zimny pot gniewu oblewał mnie od głowy po pięty. Serce mi się rozpadło, jakby w nim wybuchła bomba atomowa. Cały mój świat legł w gruzach. Tak prosto jakby wyłączyć światło. Moje puzzle się w mgnieniu oka rozpadli na kawałki. Wszystko w co wierzyłem w tym momencie się okazało się kłamstwem. Nie krzyczałem, nie przeklinałem. Spokojnym tonem powiedziałem, co myślę i uciekłem na Słowację. Byłyśmy razem ponad 7 lat.

Rozwiązanie:

Wybaczyłem. Wiem dla wielu to dziwne, ale uświadomiłem sobie, że mogłem być lepszym mężem. Dużo lepszym mężem. Nie obwiniam się za wszystko, bo to nie tylko moja klęska, ale nasza wspólna. Zbudowaliśmy razem błędne koło, które urosło tak bardzo, że pękło.

Moja żona potrzebuję czasu, by się pogodzić sama ze sobą, z tym, co zrobiła. Zdeptała tym wszystkie swoje przeświadczenia i zawiodła samą siebie. Nie raniła tylko mnie, ale także siebie. Przy okazji dzieciaka, który się pozornie zakochał, ale mniejsza z nim ponieważ wiedział na co się piszę. Potrzebuję czasu żeby dojść do siebie.

Wiem, że chcę ze mną utrzymać kontakt i go utrzymujemy. Nie wiem, czy nam da jeszcze szansę. Może tak, może nie. Ja w tym momencie pracuje nad sobą, by być lepszym człowiekiem, a jeśli będzie mnie chciała u swojego boku, by być lepszym partnerem. Być takim, jakiego mnie miała, zanim mnie mój zawód przekształcił.

Jednak przez to wszystko ją nadal kocham całym sercem i każdą krwinką płynącą w moich żyłach. W moich oczach się wieczorami pojawiają łzy, ale nie z powodu tego, co się wydarzyło, ale dlatego, że jej nie ma przy mnie. Nie chcę na nią naciskać lecz wspierać, by się pogodziła z tym wszystkim. Dać jej tyle przestrzeni i czasu, ile będzie jej potrzebne. Mówi się, że jeśli kochasz to daj odejść. Daję jej odejść z wiarą, że wróci do mnie.

A powiedzenie, że człowiek doceni dopiero, gdy o coś straci jest prawdziwe w każdej literze. I bardzo mi przykro, że musiałem się o tym przekonać na własnej skórze.

Koniec

Rada dla każdego faceta pod tym słońcem:

Doceniajcie swoje kobiety za to, co robią. Zwracajcie ich uwagę drobnostkami. Dbajcie o nie, jak tylko możecie. Róbcie im małe niespodzianki. Przytulajcie je zawsze, gdy można. Zachwycajcie się tym, że się budzi obok was, bo jutro już tak nie musi być. A nie miejcie obaw o budżet czy o to, że nie będzie idealnie. To nie kosztuje nic. Tylko waszą uwagę i zainteresowanie.


Ciasta Gotowanie Przepisy

Ciastka owsiane fit – z owocami, bakaliami i miodem. Cztery przepisy na dietetyczne ciastka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 września 2020
Ciastka owsiane fit - z bananem, miodem, bez mąki , bez cukru
Fot. iStock

Ciastka owsiane fit to propozycja dla osób, które dbają o linię, ale nie chcą rezygnować z każdej słodkiej przyjemności. Ciasteczka w wersji „odchudzonej” nie tylko są mniej kaloryczne, ale także bogate w składniki odżywcze. Jak upiec samodzielnie w domu ciastka owsiane fit z bananem,  miodem, lub bez mąki?

Ciastka owsiane fit — dla szczupłej sylwetki

Nie bez przyczyny ciastka owsiane cieszą się popularnością, jako zdrowa alternatywa dla zwykłych słodyczy. Płatki owsiane, główny składnik ciastek, zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminę E, K, oraz witaminy B1 i B5, potas, magnez, żelazo, cynk, mangan i miedź. Zawierają również beta-glukan (błonnik rozpuszczalny w  wodzie), który reguluje pracę układu trawiennego, zmniejsza poziom cholecystokininy (hormonu głodu) i na długo zapewnia uczucie sytości po posiłku. Ponadto beta-glukan spowalnia proces przyswajania cukrów, wiąże kwasy tłuszczowe, a także poprawia pracę jelit. Właśnie dlatego ciastka owsiane fit bywają zbawieniem, gdy przychodzi ochota na słodką przekąskę bez nadmiaru kalorii i niepotrzebnych dodatków.

Fot. iStock

Ciastka owsiane fit z bakaliami — przepis

Jeśli upieczesz je samodzielnie w domu, zdecydujesz, co do nich trafi — miód, owoce, bakalie, aromatyczne przyprawy. Dzięki temu dostaniesz zdrową przekąskę, bez niespodzianki typu konserwanty, czy duża ilość cukru lub tłuszczu. Ten przepis przyda się jednakowo osobom, które są na diecie, jak i tym, które po prostu lubią zdrowo się odżywiać.

Ciastka owsiane fit - z bananem, miodem, bez mąki , bez cukru

Fot. iStock

Ciastka owsiane fit z bakaliami — składniki:

 • 50 g  płatków owsianych
 • 1 średni banan
 • garść daktyli
 • 40 g mieszanki studenckiej
 • 40 g nasion słonecznika
 • 15 gramów jęczmienia ekspandowanego
 • 15 g wiórków kokosowych
 • 40 g czekolady gorzkiej

Przygotowanie:

Daktyle namocz w wodzie. Gdy zmiękną, za pomocą widelca lub blendera rozdrobnij z bananem. Dodaj ziarna i pozostałe składniki, wymieszaj dobrze. Uformuj ciastka i piecz je przez 25 – 30 min w 180ºC.

Ciastka owsiane fit z bananem (bez mąki) — przepis

Mimo iż banany są kaloryczne – (ok. 100 kcal w 100g),  spożywane w rozsądnych ilościach są wartościowym dodatkiem do zdrowej diety. Banany, dzięki naturalnym cukrom dostarczają energię, oraz wpływają na lepszą pracę mózgu.  Zawierają witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje im składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, fosfor i wapń. Zawierają także błonnik wspierający pracę układu pokarmowego.

Ciastka owsiane fit - z bananem, miodem, bez mąki , bez cukru

Fot. iStock

Ciastka owsiane fit z bananem (bez mąki) — składniki:

 • 2 banany
 • szklanka płatków owsianych
 • 2 łyżki wiórków kokosowych
 • 8 kostek gorzkiej czekolady (może być mniej)
 • 3 łyżki ziaren siemienia lnianego
 • łyżeczka miodu

Przygotowanie:

 1. Czekoladę pokrusz drobno, banany obierz rozgnieć widelcem, wrzuć do miski i wymieszaj dokładnie z pozostałymi składnikami.
 2. Piekarnik nagrzej do temperatury 160ºC, na blaszce rozłóż papier do pieczenia. Uformuj płaskie ciastka, poukładaj je na papierze.
 3. Piecz przez ok. 15 minut.

Ciastka owsiane fit z miodem — przepis

Miód jest zdrowszym zamiennikiem cukru. Co prawda nie można go jeść bez ograniczeń, ponieważ jest kaloryczny – 304 kcal w 100g -, ale nie są to puste kalorie. W zależności od rodzaju miodu znajdziemy w nim witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy, biotynę oraz mikroelementy, takie jak: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt. Dzięki zawartości fruktozy i glukozy w miodzie, które szybko dostają się do krwiobiegu, bardzo szybko podnoszą poziom energii. Poza tym miód odżywia dobre bakterie w jelitach, co przynosi korzyści dla funkcjonowania układu pokarmowego.

Ciastka owsiane fit - z bananem, miodem, bez mąki , bez cukru

Fot. iStock

Ciastka owsiane fit z miodem i jabłkiem — składniki:

 • 1,5 szklanki płatków owsianych
 • 2 jabłka
 • 2 łyżki miodu
 • 5 łyżek żurawiny
 • 2 jajka
 • 2 łyżki oleju
 • 1-2 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie:

 1. Jabłka umyj, obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
 2. Do miski wrzuć wszystkie składniki i wymieszaj je dokładnie.
 3. Piekarnik nastaw na grzanie góra-dół, na 180ºC, blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i łyżką formuj na nim ciastka owsiane.
 4. Ciastka piecz w rozgrzanym piekarniku przez ok. 15 minut, po czym włącz funkcję termoobieg i piecz jeszcze 3 min.

Ciastka owsiane fit z pomarańczą — przepis

To nieco inny przepis na fit ciastka owsiane, dla odmiany z pomarańczą, która nadaje przyjemny smak i aromat wypiekom.

Ciastka owsiane fit - z bananem, miodem, bez mąki , bez cukru

Fot. iStock

Ciastka owsiane fit z pomarańczą — składniki:

 • 85 g masła (niecałe pół kostki)
 • 1/2 szklanki cukru trzcinowego,
 • 1 szklanka mąki owsianej,
 • 1 jajko,
 • 5 łyżek soku z pomarańczy,
 • 4 łyżki pomarańczowej skórki kandyzowanej,
 • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia,
 • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
 • szczypta soli

Przygotowanie: 

 1. Miękkie masło zmiksuj z cukrem, dodaj jajko i sok z pomarańczy, zmiksuj.
 2. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i sodą, dodaj do masy i zmiksuj. Dorzuć płatki owsiane, skórkę z pomarańczy i ponownie zmiksuj.
 3. Rozgrzej piekarnik do 175ºC z termoobiegiem.
 4. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, z ciasta zrób kulki (zwilż ręce wodą, zadanie będzie łatwiejsze) i spłaszcz je nieco dłonią. Układaj w odstępach i piecz ok. 10 min.

źródło:  www.przyslijprzepis.pl ,naturalnienadiecie.pl 

Zobacz także

Kalifornijskie pancakes z migdałami

Kalifornijskie pancakes z migdałami

Jak zrobić róże z jabłek

Róże z jabłek – krok po kroku. Niesamowity lifehack na kulinarne arcydzieło w kilkanaście minut. Zobacz film

GOFRY

Hit nadmorskich kurortów w domu: nowa odsłona gofra