Jajka na miękko to przysmak, po który chętnie sięgamy przy śniadaniu. Ich przygotowanie nie wymaga wiele czasu, choć niekiedy stwarza pewne problemy. Zdarza się, że trudno jest idealnie wyliczyć czas na gotowanie, by żółtko nie było zbyt twarde. Jaki czas jest potrzebny, by jajka na miękko miały konsystencję idealną?
Jajka na miękko to bez wątpienia klasyka na polskich stołach. Smakuje wybornie do kanapki ze świeżym, pachnącym chlebem z masłem lub gorącym toście. Niestety całą przyjemność z posiłku może popsuć fakt, że jajka na miękko, o ile nie mamy sprawdzonej metody na ich przygotowanie, nie zawsze wychodzą jak trzeba. „Glutowate” białko może odebrać apetyt, a z kolei zbyt ścięte żółtko pasuje raczej do koncepcji jaja na twardo, i trudno je swobodnie wybierać łyżeczką. Na szczęście są sposoby na to, by jajko na miękko przygotować perfekcyjnie.
Jajka na miękko – właściwości, kcal
Najwięcej cennych dla zdrowia substancji zawiera jajko surowe, jednak mało kto spożywa je w takiej postaci. Za to jajka na miękko mają znacznie więcej fanów, choć są nieco uboższe w substancje, którym nie służy wysoka temperatura podczas obróbki cieplnej. Najmniej cennych substancji mają zaś jajka na twardo – w przypadku długiego gotowania, tracą aż połowę wartości odżywczych, witamin i minerałów. W jajku zarówno białko, jak i żółtko dostarczają ważnych substancji, jednak w żółtku jest ich więcej. W jajku ugotowanym na miękko znajdziemy znajdziemy proteiny, komplet aminokwasów, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są tu witaminy A, E, D i B, oraz minerały: cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen. Lecytyna wspiera pracę mózgu, karotenoidy poprawiają wzrok, oraz cholina chroniąca mózg oraz serce, zmniejszająca ryzyko rozwoju raka piersi.
Duże jajka na miękko dostarczają ok. 88 kcal – większość z nich pod postacią białkową. Dzięki temu jest znakomitym źródłem energii i budulca dla mięśni, co szczególnie powinni docenić sportowcy. Zalecane są również na diecie. badania pokazują, że ci, którzy na śniadanie sięgają po jajka, później czuję się bardziej syci i nie odczuwają silnej potrzeby podjadania w ciągu dnia.
Jak zrobić jajka na miękko – czas
Czas, jaki potrzebują jajka na miękko, by zyskać pożądaną konsystencję nieco różni się od siebie, ze względu na różną wielkość jajek. Aby wiedzieć, jak zrobić jajka na miękko, przyjmuje się następującą zasadę:
Małe jajka – „S”- mają do 5 cm, potrzebują 3,5 minuty do uzyskania odpowiedniej konsystencji;
Średnie jajka – „M” – około 6 cm, potrzebują 4,5 minuty gotowania;
Duże jajka – „L”- około 7 cm, potrzebują 5,5 minut gotowania.
Dobrze określona wielkość i czas gotowania jajka na miękko to sprawdzony sposób na uzyskanie ściętego białka i płynnego żółtka. Należy jeszcze pamiętać, że garnek powinien być na tyle duży, by jajka leżały na jego dnie, a samej wody tyle, by przykryła wszystkie. Jajka wkładamy do wrzątku, nie do zimnej wody. Po upływie określonego czasu, wyjmij jajka z gorącej wody i przełóż je do miski z zimną wodą, aby zahamować proces gotowania.
Jajka na miękko z lodówki – gdzie tkwi sekret?
Ugotowanie jajka na miękko z lodówki przysparza niekiedy problemy. Nie licząc częstej niespodzianki z pękającą od wrzątku skorupki, takie jajko bywa nieodpowiednie ugotowane. Żeby oszczędzić sobie problemu kolejnym razem, po prostu wyjmij jajka z lodówki odpowiednio wcześniej, by nabrały temperatury pokojowej. Możesz je też włożyć do ciepłej wody, by się delikatnie nagrzały. Wtedy i skorupka powinna być cała po włożeniu do wrzątku a podany uniwersalny czas gotowania jajka na miękko sprawdzi się również w tym przypadku.
Jaja na miękko – jak wybierać jaja, by były jak najzdrowsze?
Skoro wiadomo, jak zrobić jajka na miękko, warto wspomnieć także o innej rzeczy. Nie bez znaczenia jest pochodzenie jaj. Najlepiej, jeśli jajka wolne są od antybiotyków i hormonów, o co nie jest tak łatwo w masowym chowie. Jakie więc jajka wybierać, by służyły zdrowiu? Należy zwracać uwagę na oznaczenia, które określają, z jakiej hodowli pochodzą kury.
- 0 – oznacza chów ekologiczny;
- 1 – kury mają dostęp do wolnego wybiegu, a jaja znosiła na grzędzie;
- 2 – chów ściółkowy, kury nie mają dostępu do wybiegu;
- 3 – kury trzymane są w ciasnych klatkach bez dostępu do świeżego powietrza.
Jeśli na opakowaniu zawarto informację, że jaja są wolne od GMO, oznacza to, kury, które je zniosły, nie były karmione pożywieniem modyfikowanym genetycznie. Warto także pamiętać, że kolor jajka nie ma wpływu na jego wartości odżywcze.