Dom i wnętrze Zwierzęta

Szczury domowe i ich hodowla. Jakiej opieki wymagają te inteligentne zwierzątka?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2020
Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka
Fot. iStock
 

Szczury domowe i ich hodowla to temat coraz częściej wyszukiwany. Wbrew pozorom szczury hodowlane cieszą się, w przeciwieństwie do dzikich kuzynów, niemałym powodzeniem. Ci, którzy darzą szczególną sympatią te domowe zwierzątka zachęcają, by spojrzeć na nie łaskawszym okiem. Jakiej opieki wymagają szczury domowe i na czym polega hodowla?

Szczury domowe (hodowlane) – pochodzenie

Dziko żyjące szczury (szczur wędrowny i szczur śniady) nie kojarzą się szczególnie pozytywnie. Nie można się dziwić tej opinii. Od wieków towarzyszą ludzkości, przyczyniając się do różnych strat i chorób. To szczury, a w zasadzie pchły żerujące na nich, roznosiły dżumę. Po dziś dzień są siedliskiem wielu chorobotwórczych drobnoustrojów, które zagrażają ludziom i zwierzętom hodowlanym. Ponadto potrafią wyrządzić wiele szkód, wyjadając i zabrudzając kałem i moczem zapasy żywności, czy niszcząc instalacje elektryczne w domu. Głodne mogą atakować zwierzęta gospodarskie i domowe, a wiele razy atakowały także ludzi, jeśli nie miały dokąd uciekać. Nic więc dziwnego, że na hasło „szczur” wiele osób przechodzą dreszcze. Tymczasem właśnie od dzikich szczurów wywodzą się szczury laboratoryjne, które zaczęły być hodowane w domach, jako zwierzęta towarzyszące. Szczury domowe (hodowlane) przez wiele osób traktowane są na równi z psami czy kotami.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Szczury domowe (hodowlane) – nie trzeba ich się bać

Szczur domowy jest zwierzęciem czystym, niezagrażającym człowiekowi, ponieważ nie jest rezerwuarem chorób zakaźnych. To zwierzęta bezpieczne, ponieważ były wyizolowane i hodowane początkowo na potrzeby laboratoriów. Tam, gryzonie te stały się inteligentniejsze od dzikich kuzynów, odporniejsze na różne choroby i bardziej żywotne. Przy dobrej opiece szczur domowy dożywa trzech lat, a dziko żyjące połowę tego wieku. Szczur hodowlany wykazuje mniejszy poziom agresji w porównaniu do dziko żyjących i jest bardziej przyjazny dla człowieka. Ponieważ wyhodowano różne odmiany tych gryzoni, stały się one bardziej popularne, trafiając do wielu domów jako zwierzę domowe.

Szczury domowe – rasy (odmiany)

O ile szczury dziko żyjące mają jednolite, brązowe lub prawie czarne zabarwienie futra, szczury hodowlane mogą mieć różny kolor sierści oraz jej długość. Jeśli chodzi o szczury domowe, podział na rasy jako taki nie istnieje – tu bardziej istotne jest rozróżnienie gryzoni w oparciu o cechy ich wyglądu.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Kolor sierści:

 • self –  szczury charakteryzują się jednolitą barwą sierści (biała, czarna, czekoladowa, beżowa, srebrzysta),
 • marked – gryzonie mają znaczenia na sierści,
 • silvered – umaszczenie z białymi włosami, przeplatającymi równomiernie sierść w innym kolorze,
 • AOC (any other color) – jednolite umaszczenie z wielobarwnymi włosami na ciele,
 • AOCP (any other color pattern) – futerko w kilku kolorach.

Typ sierści:

 • standard – szczury charakteryzują się krótką i gładką sierścią przylegającą do ciała,
 • satin – to miękki, połyskujący włos,
 • sphinx – rasa bezwłosa,
 • fuzz –  gryzonie mają zamiast sierści delikatny meszek,
 • velveteen – mają lekko falowaną i bardzo miękką sierść, proste lub lekko kręcone,
 • rex – rasa o falistej sierści i kręconych wąsach,
 • long hair – szczury tej odmiany mają piękną, długą i gładką sierść.

Cena szczura domowego może wahać się od 5 do 50 zł, w zależności od konkretnej odmiany. Można również za darmo przyjąć gryzonia od kogoś, kto prowadzi domową hodowlę, bądź zaadoptować niechciane zwierzę.

Kolor oczu i kształt uszu

W tym przypadku wyróżnia się szczury domowe o oczach w kolorze czarnym, czerwonym, rubinowym, różowym lub o dwóch różnych kolorach oczy. Jeśli chodzi o wygląd uszu, wyróżniamy odmianę standardową o drobnych, stojących uszach lub odmiana dumbo, z dużymi, okrągłymi uszami o kształcie szpiczastym, pogniecionymi albo rurkowatymi.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Szczury domowe (hodowlane) – klatka

Szczury domowe potrzebują przestrzeni – klatka w ich przypadku powinna być obszerna, im więcej miejsca, tym lepiej. Zakłada się, że minimalne jej wymiary to 60x40x60 cm. Dobrze, by miała pięterko, tunele i miejsca, w których szczur będzie się bawił i chował. W  klatce musi być odpowiednia ściółka – najlepiej granulowana lub z naturalnych włókien. Konieczne są również pojemniki na jedzenie i wodę. Miska powinna być odporna na szczurze zęby i dość ciężka, by gryzonie nie wysypywały jej zawartości. Zamiast miseczki na wodę, lepiej zakupić bardziej wygodne i higieniczne poidełko zawieszane na kratach. Takie miski muszą być również twarde i niemożliwe do przegryzienia.

Szczury domowe – opieka, hodowla

Odpowiedniej wielkości klatka to nie jedyne czego potrzebują szczury domowe. Rozważając hodowlę tych gryzoni trzeba wziąć pod uwagę, że szczury to zwierzęta stadne, więc najlepiej zakupić dwa szczury tej samej płci. Takie rozwiązanie poprawi komfort gryzonia i zapobiegnie niekontrolowanemu rozrodowi w hodowli. Zwierzęta te potrzebują odpowiedniego kontaktu z człowiekiem, ponieważ bez niego dziczeją. Należy im zapewnić także odpowiednią dawkę codziennego ruchu uważając, by gryzonie nie uciekły. Szczur puszczony w samopas po pokoju ostrymi zębami może narobić sporo szkód.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Opieka, jakiej szczury domowe wymagają, to także właściwe karmienie. Gryzonie potrzebują dostępu do świeżej i zbilansowanej karmy – nieprawdą jest, że zjedzą wszystko. Najlepsza jest zbilansowana, dedykowana im gotowa karma, zawierająca niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy. Poza tym szczury hodowlane jedzą pokarm roślinny (zboża, owoce, warzywa, zioła, kiełki), zwierzęcy, a czasem także nabiał. Samodzielne komponowanie karmy dla szczurów warto skonsultować z weterynarzem.

Hodowla jakiej wymagają szczury domowe nie jest trudna, o ile przed zakupem czy przygarnięciem zwierzaka najpierw zadbamy o zgromadzenie odpowiedniej wiedzy.


źródło: www.zwierzosfera.pl ,kakadu.pl 

Dom i wnętrze Zwierzęta

Ryby akwariowe – najbardziej popularne gatunki, z którymi poradzi sobie każdy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2020
Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne
Fot. iStock/ryby akwariowe
 

Ryby akwariowe zdobyły popularność na całym świecie. Mnogość ich gatunków i różnorodność wymagań sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szeroka dostępność rybek i roślin pozwala stworzyć cudowny, podwodny świat. Jakie ryby akwariowe od lat biją rekordy popularności?

Ryby akwariowe – wybór musi być przemyślany

Stając przed wyborem, jakie ryby akwariowe dołączyć do akwarium, trzeba wziąć pod uwagę własne możliwości  (wielkość akwarium, odpowiedni filtr, grzałka) oraz wymagania poszczególnych gatunków ryb. Zdecydowanie nie można kupić kilka rybek na chybił trafił  ze względu na ich wygląd. Trzeba wziąć pod uwagę ich wymagania pod kątem pokarmu, roślin, oświetlenia czy jakości wody i temperatury. Trzeba mieć pewność, że ryby będą ze sobą zgodnie żyły, bo nie do każdego akwarium można dołączyć bojownika czy agresywne z natury pielęgnice. Podobnie jak ryby słodkowodne nie mogą żyć w akwarium z rybami słonowodnymi. Warto znać wymagania poszczególnych gatunków, by hodowla przyniosła satysfakcję a akwarium tętniło życiem i zachwycało.

Ryby akwariowe – najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Najpopularniejsze ryby akwariowe – gupik pawie oczko

Gupiki to najczęściej spotykane ryby akwariowe w naszych domach. Te słodkowodne, niewielkie rybki nie mają wielkich wymagań, jedzą różnego typu gotowy pokarm dla rybek (płatki, granulki, suszone dafnie). To ryby stadne, które znakomicie dogadują się z innymi gatunkami. Niezwykle szybko się rozmnażają, ale zazwyczaj samodzielnie regulują ilość potomstwa, ponieważ część narybku jest przez nich zjadana. Zasiedlają górne i środkowe partie akwarium.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/gupik pawie oczko

Metryczka:

 • długość: 3—5 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 54 litry (długość 60 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 27ºC,
 • ph wody: wartość pH 6 do 7,5.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – mieczyk Hellera

Mieczyki to ryby akwariowe spotykane równie często, co gupiki. One również nie sprawiają kłopotu w hodowli, i mnożą się równie łatwo, jak gupiki. To ryby bardzo żywotne i ruchliwe, najlepiej czują się w stadzie. Mieczyki nie wybrzydzają w kwestii pożywienia – jedzą pokarm żywy, suchy, roślinny oraz glony porastające akwarium.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/mieczyk Hellera

Metryczka:

 • długość: do 12 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 100 litrów (długość min. 80 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 23 do 25ºC,
 • ph wody: wartość pH 7 do 7,5.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – zmienniak plamisty (platka)

Te towarzyskie ryby akwariowe doskonale pasują do innych nieagresywnych słodkowodnych rybek. Nie mają wielkich wymagań, pływają zazwyczaj tuż pod samą powierzchnią. Jeśli akwarium dzielą z większymi rybami, mogą być płochliwe i częściej szukać kryjówek. Jedzą pokarm suchy i żywy oraz algi. To, podobnie jak gupiki i mieczyki, ryby akwariowe jajożyworodne, więc w akwarium ich populacja stale będzie rosła.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/zmienniak plamisty

Metryczka:

 • długość:  4—6 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 60 litrów (długość ok. 60 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od  22 do 28ºC,
 • ph wody: wartość pH 7 do 8.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – bystrzyk neonowy (neonek)

Te piękne, słodkowodne ryby akwariowe cieszą się niesłabnącą od lat popularnością. Ich przyciągający wzrok neonowe kolory zachwycają. Najlepiej się czują w sporej ławicy – 10 sztuk i więcej. Zajmują środkowe warstwy akwarium, i najpiękniej prezentują się w akwarium niezbyt mocno oświetlonym, gdzie uwidaczniają się ich neonowe paski. Są odporne na błędy początkujących hodowców i raczej rzadko chorują. Zjadają zarówno pokarm żywy jak i suchy.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/bystrzyk neonowy

Metryczka:

 • długość: 4 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 60 litrów (długość ok. 60 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od  20 do 26ºC,
 • ph wody: wartość pH 5 do 6,8.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – molinezja (Black Molly)

Te ozdobne ryby są wytrzymałe i odporne na choroby, jednak są wyczulone na wahania temperatury w akwarium. Zajmują środkową część zbiornika i dobrze dogadują się z innymi rybkami, choć w towarzystwie większych ryb są bardziej nieśmiałe. Najlepiej się czują w ławicy. Szczególnie chętnie pobierają pokarm roślinny (szczególnie algi), oraz pokarm suchy i larwy.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/molinezja

Metryczka:

 • długość:  6—10 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 100 litrów (długość ok. 80 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 28ºC,
 • ph wody: wartość pH 7,2 do 8,2.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – bojownik wspaniały (syjamski)

Bojowniki to bajecznie piękne ryby akwariowe, które są raczej indywidualistami i nie nadają się do hodowli grupowej złożonej z tego gatunku. Nazwa bojownik jest efektem ich agresywnej natury. Szczególnie agresywne są wobec siebie samce, ale samice również mogą zostać poturbowane. Bojowniki, walcząc kaleczą przeciwnikowi płetwy tak długo, aż konkurent nie skona. Mogą również atakować inne gatunki ryb o długich płetwach. Są bogato wybarwione – można spotkać bojowniki w odcieniach czerwieni, fioletu, błękitu i wielu innych. Samce są zdecydowanie bardziej zachwycające, dzięki nasyconym kolorom i długim płetwom. Samice bojownika są mniejsze i o wiele skromniejsze, z krótszymi płetwami. Bojowniki nie są wybredne odnośnie do jedzenia – pobierają pokarm suchy, od czasu do czasu można podać pokarm żywy lub mrożony. Co ciekawe, te ryby akwariowe, poza skrzelami mają również błędnik, który umożliwia im pobieranie tlenu z powietrza.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/bojownik wspaniały

Metryczka:

 • długość:  5—7 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 54 litrów (długość ok. 50 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 30ºC,
 • ph wody: wartość pH 6 do 7,5.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – danio pręgowany 

Danio pręgowany to idealne ryby akwariowe dla początkujących akwarystów. Są one niewymagające, znakomicie odnajdują się w towarzystwie wielu innych gatunków słodkowodnych rybek. Te smukłe i żywotne rybki najlepiej się czują ławicy. Najlepsze będzie dla nich przestrzenne akwarium o delikatnym prądzie. Danio chętnie jedzą algi, pokarm suchy i pokarm żywy.

Ryby akwariowe - najpopularniejsze gatunki słodkowodne

Fot. iStock/danio pręgowane

Metryczka:

 • długość: do 5 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 100 litrów (długość ok. 80 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 2o do 26ºC,
 • ph wody: wartość pH 6 do 7,8.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – kirysek pstry 

Kiryski to ryby akwariowe o charakterystycznym wyglądzie. Na ich ciele widoczne są nachodzące na siebie płytki kostne, które chronią rybę prze atakiem. Mają również grube wąsy, którymi wyłapują zapachy i badają grunt. Kiryski zamieszkują dolne części akwarium, doskonale czują się w grupie, więc hodowlę warto zacząć od 6 sztuk. Doskonale dogadują się z innymi rybami, są również łatwe w utrzymaniu. Kiryski zjadają to, co znajdą na dnie – należy dokarmiać je suchym, żywym i mrożonym, opadającym na dno.

Fot. iStock/kirysek pstry

Metryczka:

 • długość: do 7 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 54 litrów (długość ok. 50 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 2o do 26ºC,
 • ph wody: wartość pH 6 do 7,0.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – zbrojnik pospolity (glonojad)

Wielu akwarystów nie wyobraża sobie zbiornika bez tych ryb. Glonojady mają spłaszczone ciało, i szerokie, masywne płetwy, które ułatwiają poruszanie się na dnie. Otwór gębowy zakończony jest przyssawką, która umożliwia przyczepianie się do ścian akwarium lub dekoracji, i zeskrobywanie porastających ich glonów. Są rybami łagodnymi, nadającymi się do akwarium towarzyskiego. najczęściej bytują na dnie zbiornika i w różnej wysokości przyczepione do szyb. Zbrojniki najlepiej czują się w parach lub w haremie (1 samiec i 2-3 samice). Glonojady to roślinożercy, głownie żywią się glonami, chętnie przyjmują pokarm w tabletkach opadających na dno.

Fot. iStock/zbrojnik pospolity

Metryczka:

 • długość: do ok. 13 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 72 litry (długość ok. 60 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 18 do 27ºC,
 • ph wody: wartość pH 5,5 do 7,5.

Najpopularniejsze ryby akwariowe – skalar żaglowiec (ryba księżycowa)

Skalary to charakterystyczne ryby akwariowe, które kochają czystą wodę w zbiorniku. Niedostateczna higiena sprawi, że te piękne ryby szybko zaczną chorować. Chętnie zjadają pokarm żywy i mrożony, oraz płatki. Są rybami dostojnymi i żyją w pewnej ustalonej hierarchii, potrafią rozstawiać po kątach mniejsze rybki. W przestrzennym akwarium należy trzymać minimum 5 osobników tego gatunku lub przynajmniej parę. W dobrych warunkach skalary mogą dożywać nawet 15 lat.

Fot. iStock/skalar

Metryczka:

 • długość: do ok. 15 cm, wysokość ok. 22 cm
 • akwarium: słodkowodne, minimalnie 240 litrów (długość ok. 120 cm)
 • temperatura wody: optymalna temperatura wody wynosi od 24 do 30ºC,
 • ph wody: wartość pH 6,0 do 7,4.

źródło:  rybyakwariowe.eu ,zooplus.pl

Dom i wnętrze Zwierzęta

24 sposoby na to, by poczuć się lepiej psychicznie. Na czas kryzysu i nie tylko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 maja 2020
Fot. iStock/Martin-dm

Przedstawione poniżej, proste nawyki nie zastąpią profesjonalnej terapii. Ale pomogą ci przezwyciężyć trudne chwile i spojrzeć na swoją sytuację z większym optymizmem i z większą wiarą w szczęśliwe zakończenie.

 

1.Medytuj

Albo módl się. Rytm, afirmacje, równy oddech zbawienie wpływają na skołatane nerwy.

2. Poproś o pomoc

Proste i  trudne jednocześnie. Nie czekaj do ostatniego momentu.

3. Pisz pamiętnik

To pozwala lepiej kontrolować emocje, lepiej orientować się co do tego, w jakim punkcie emocjonalnie się znajdujesz.

4. Staraj się być aktywnym fizycznie

Żeby oczyścić umysł ze słuch myśli, poczuć adrenalinę.

5. Staraj się obcować z naturą

Kolor zielony wpływa uspokajająco, słońce dostarcza witaminy D.

6. Traktuj siebie dobrze

Nie pobłażaj sobie, ale wybaczaj, staraj się siebie zrozumieć, nie wracaj do przeszłości.

7. Zrób coś kreatywnego

Poczujesz się lepiej, kiedy zobaczysz efekt swojej pracy.

8. Staraj się myśleć pozytywnie

Podobno w każdej, najgorszej nawet sytuacji, można znaleźć coś dobrego. Trzeba jedynie zmienić perspektywę.

9. Naucz się prawidłowo oddychać

Odpowiednie dotlenienie organizmu otwiera umysł i uspokaja.

10. Rób to, w czym jesteś dobry

Odczujesz satysfakcję, podbudujesz swoje ego, udowodnisz sobie coś samemu sobie.

11. Unikaj porównań

Oraz osądzania – siebie i innych. Każdy z nas jest inny, każdy egzystuje w innych okolicznościach.

12. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Niech to będzie codzienny, ważny rytuał. Wyłącz telefon odpowiednio wcześniej, nie oglądaj telewizji w łóżku.

13. Spraw, żeby codzienne obowiązki były bardziej zabawne niż smutne

Żebyś nie musiał myśleć o nich z niechęcią.

14. Obejrzyj coś, co cię podnosi na duchu

Nawet śmieszne koty w Internecie.

15. Zrób sobie listę piosenek „na dobry dzień”

Muzyka to wspaniałe antidotum na zły nastrój i słabą kondycję psychiczną. Wielu z nas nie wyobraża sobie dobrego poranka bez ulubionych dźwięków.

16. Spędzaj czas z ludźmi, którzy podnoszą cię na duchu

A nie z tymi, którzy cię dołują.

17. Staraj się pomagać innym – tym, którzy naprawdę tego potrzebują

Realna pomoc udzielona innym wzmacnia nas psychicznie,  pokazuje siłę relacji międzyludzkich i uświadamia nam, że nie jesteśmy sami.

18. Unikaj brania na siebie zbyt wielu obowiązków

Prędzej czy pózniej pojawi się kryzys i poczucie, że z niczym sobie nie radzimy, że wszystko wymyka się spod kontroli.

19. Zrób sobie listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny

Po to choćby, by udowodnić sobie, że w twoim życiu jest wiele dobrych rzeczy, wspaniałych osób oraz osobistych sukcesów.

20. Pracuj nad swoim językiem ciała

Kontroluj swoją postawę, wyraz twarzy. To dodaje pewności siebie i sprawia, że sam siebie odbierasz lepiej.

21. Pij dużo wody i jedz zdrowe, pożywne dania

Bo twój organizm trzeba odżywiać tym, co najlepsze, żebyś miał siłę stawiać czoła życiowym trudnościom.

22. Przypomnij sobie, że dajesz z siebie dokładnie tyle, ile możesz

To nie jest „za mało”. To jest tyle, ile możesz dać w tej chwili, by zachować harmonię emocjonalną.

23. Zrób sobie przerwy od mediów społecznościowych

Pełno w nich „pustych”, niepotrzebnych treści, które zaśmiecają twój umysł, drażnią, odbierają spokój.

24. Zdystansuj się od rzeczy, które sprawiają, że nie czujesz się dobrze

Nie chodzi o to by „nie wiedzieć”. Chodzi i to, by zrozumieć, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu i , w miarę możliwości odsunąć je od siebie.


Na podstawie: vexking.com

 

 

 


Zobacz także

Choinka na pniu - żywa lub sztuczna

Choinka na pniu – żywa lub sztuczna. Którą wybrać na święta?

Dodatki do wnętrza z efektem WOW!

Dodatki do wnętrza z efektem WOW! Tak, możesz je kupić w Polsce

Urządzamy ogród – o czym pamiętać?