Go to content

Szczury domowe i ich hodowla. Jakiej opieki wymagają te inteligentne zwierzątka?

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka
Fot. iStock

Szczury domowe i ich hodowla to temat coraz częściej wyszukiwany. Wbrew pozorom szczury hodowlane cieszą się, w przeciwieństwie do dzikich kuzynów, niemałym powodzeniem. Ci, którzy darzą szczególną sympatią te domowe zwierzątka zachęcają, by spojrzeć na nie łaskawszym okiem. Jakiej opieki wymagają szczury domowe i na czym polega hodowla?

Szczury domowe (hodowlane) – pochodzenie

Dziko żyjące szczury (szczur wędrowny i szczur śniady) nie kojarzą się szczególnie pozytywnie. Nie można się dziwić tej opinii. Od wieków towarzyszą ludzkości, przyczyniając się do różnych strat i chorób. To szczury, a w zasadzie pchły żerujące na nich, roznosiły dżumę. Po dziś dzień są siedliskiem wielu chorobotwórczych drobnoustrojów, które zagrażają ludziom i zwierzętom hodowlanym. Ponadto potrafią wyrządzić wiele szkód, wyjadając i zabrudzając kałem i moczem zapasy żywności, czy niszcząc instalacje elektryczne w domu. Głodne mogą atakować zwierzęta gospodarskie i domowe, a wiele razy atakowały także ludzi, jeśli nie miały dokąd uciekać. Nic więc dziwnego, że na hasło „szczur” wiele osób przechodzą dreszcze. Tymczasem właśnie od dzikich szczurów wywodzą się szczury laboratoryjne, które zaczęły być hodowane w domach, jako zwierzęta towarzyszące. Szczury domowe (hodowlane) przez wiele osób traktowane są na równi z psami czy kotami.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Szczury domowe (hodowlane) – nie trzeba ich się bać

Szczur domowy jest zwierzęciem czystym, niezagrażającym człowiekowi, ponieważ nie jest rezerwuarem chorób zakaźnych. To zwierzęta bezpieczne, ponieważ były wyizolowane i hodowane początkowo na potrzeby laboratoriów. Tam, gryzonie te stały się inteligentniejsze od dzikich kuzynów, odporniejsze na różne choroby i bardziej żywotne. Przy dobrej opiece szczur domowy dożywa trzech lat, a dziko żyjące połowę tego wieku. Szczur hodowlany wykazuje mniejszy poziom agresji w porównaniu do dziko żyjących i jest bardziej przyjazny dla człowieka. Ponieważ wyhodowano różne odmiany tych gryzoni, stały się one bardziej popularne, trafiając do wielu domów jako zwierzę domowe.

Szczury domowe – rasy (odmiany)

O ile szczury dziko żyjące mają jednolite, brązowe lub prawie czarne zabarwienie futra, szczury hodowlane mogą mieć różny kolor sierści oraz jej długość. Jeśli chodzi o szczury domowe, podział na rasy jako taki nie istnieje – tu bardziej istotne jest rozróżnienie gryzoni w oparciu o cechy ich wyglądu.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Kolor sierści:

  • self –  szczury charakteryzują się jednolitą barwą sierści (biała, czarna, czekoladowa, beżowa, srebrzysta),
  • marked – gryzonie mają znaczenia na sierści,
  • silvered – umaszczenie z białymi włosami, przeplatającymi równomiernie sierść w innym kolorze,
  • AOC (any other color) – jednolite umaszczenie z wielobarwnymi włosami na ciele,
  • AOCP (any other color pattern) – futerko w kilku kolorach.

Typ sierści:

  • standard – szczury charakteryzują się krótką i gładką sierścią przylegającą do ciała,
  • satin – to miękki, połyskujący włos,
  • sphinx – rasa bezwłosa,
  • fuzz –  gryzonie mają zamiast sierści delikatny meszek,
  • velveteen – mają lekko falowaną i bardzo miękką sierść, proste lub lekko kręcone,
  • rex – rasa o falistej sierści i kręconych wąsach,
  • long hair – szczury tej odmiany mają piękną, długą i gładką sierść.

Cena szczura domowego może wahać się od 5 do 50 zł, w zależności od konkretnej odmiany. Można również za darmo przyjąć gryzonia od kogoś, kto prowadzi domową hodowlę, bądź zaadoptować niechciane zwierzę.

Kolor oczu i kształt uszu

W tym przypadku wyróżnia się szczury domowe o oczach w kolorze czarnym, czerwonym, rubinowym, różowym lub o dwóch różnych kolorach oczy. Jeśli chodzi o wygląd uszu, wyróżniamy odmianę standardową o drobnych, stojących uszach lub odmiana dumbo, z dużymi, okrągłymi uszami o kształcie szpiczastym, pogniecionymi albo rurkowatymi.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Szczury domowe (hodowlane) – klatka

Szczury domowe potrzebują przestrzeni – klatka w ich przypadku powinna być obszerna, im więcej miejsca, tym lepiej. Zakłada się, że minimalne jej wymiary to 60x40x60 cm. Dobrze, by miała pięterko, tunele i miejsca, w których szczur będzie się bawił i chował. W  klatce musi być odpowiednia ściółka – najlepiej granulowana lub z naturalnych włókien. Konieczne są również pojemniki na jedzenie i wodę. Miska powinna być odporna na szczurze zęby i dość ciężka, by gryzonie nie wysypywały jej zawartości. Zamiast miseczki na wodę, lepiej zakupić bardziej wygodne i higieniczne poidełko zawieszane na kratach. Takie miski muszą być również twarde i niemożliwe do przegryzienia.

Szczury domowe – opieka, hodowla

Odpowiedniej wielkości klatka to nie jedyne czego potrzebują szczury domowe. Rozważając hodowlę tych gryzoni trzeba wziąć pod uwagę, że szczury to zwierzęta stadne, więc najlepiej zakupić dwa szczury tej samej płci. Takie rozwiązanie poprawi komfort gryzonia i zapobiegnie niekontrolowanemu rozrodowi w hodowli. Zwierzęta te potrzebują odpowiedniego kontaktu z człowiekiem, ponieważ bez niego dziczeją. Należy im zapewnić także odpowiednią dawkę codziennego ruchu uważając, by gryzonie nie uciekły. Szczur puszczony w samopas po pokoju ostrymi zębami może narobić sporo szkód.

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Fot. iStock

Opieka, jakiej szczury domowe wymagają, to także właściwe karmienie. Gryzonie potrzebują dostępu do świeżej i zbilansowanej karmy – nieprawdą jest, że zjedzą wszystko. Najlepsza jest zbilansowana, dedykowana im gotowa karma, zawierająca niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy. Poza tym szczury hodowlane jedzą pokarm roślinny (zboża, owoce, warzywa, zioła, kiełki), zwierzęcy, a czasem także nabiał. Samodzielne komponowanie karmy dla szczurów warto skonsultować z weterynarzem.

Hodowla jakiej wymagają szczury domowe nie jest trudna, o ile przed zakupem czy przygarnięciem zwierzaka najpierw zadbamy o zgromadzenie odpowiedniej wiedzy.


źródło: www.zwierzosfera.pl ,kakadu.pl