Go to content

Mole spożywcze i odzieżowe – jak się ich pozbyć z domu?

Mole spożywcze i odzieżowe - jak się ich się pozbyć, jak wyglądają mole
Fot. iStock

Mole to niepożądane owady, które pojawiają się w domach. Gdy tylko zostanie zauważony pierwszy osobnik, niezależnie od tego, czy są to mole spożywcze, czy odzieżowe, warto jak najszybciej ich się pozbyć, zanim przyczynią się do powstania szkód.

Jak wyglądają mole?

W domu mogą zalęgnąć się aż dwa rodzaje moli — spożywcze (omacnica spichrzanka) i odzieżowe (mól włosienniczek). Przedstawiciele obu z nich wyglądają dość charakterystycznie, choć różnią się od siebie nieco ubarwieniem i kształtem skrzydeł, jednak efekt ich obecności jest bardzo podobny — szkody. Na szczęście te niewielkie latające owady nie gryzą i nie przenoszą żadnych groźnych chorób.

Jak wyglądają mole? Mole spożywcze mają brązowo-szare ubarwienie i osiągają wielkość do 10 mm. Z kolei mole odzieżowe są nieco mniejsze od spożywczych, a ich ubarwienie jest nieco bardziej żółtawe. Mimo wyjątkowego podobieństwa przedstawiciele tych owadów należą do jednego rzędu motyli, ale do innych rodzin. Omacnica spichrzanka należy do rodziny omacnicowatych, a mól włosienniczek należy do rodziny molowatych.

Skąd się biorą i w jakich miejscach mogą się zalęgnąć mole?

Mole spożywcze

Doskonale czują się one w kuchni, w pobliżu do pasów jedzenia, które zanieczyszczają. Mogą przedostać się one do domów zarówno z dworu, jak i od sąsiadów. Czasem zdarza się, że kupujemy już z molami produkty spożywcze, takie jak mąka, czy ryż. W papierowych i tekturowych opakowaniach mogą się kryć dorosłe osobniki lub larwy i jajeczka. Jeżeli ktoś nie ma w zwyczaju otwierać papierowych opakowań od produktów sypkich i przesypywać zawartości do np. szczelnych pojemników, po jakimś czasie może u siebie zauważyć mole we własnych szafkach.

Mole spożywcze i odzieżowe - jak się ich się pozbyć, jak wyglądają mole

Fot. iStock/larwa mola

Same dorosłe mole są tak bardzo szkodliwe jak larwy, które żerują w suchych produktach. Najczęściej można je znaleźć w opakowaniach mąki, kaszy, cukru, ryżu, otrębów, suszonych grzyby, w orzechach włoskich, płatkach, a nawet karmie dla zwierząt.

Mole odzieżowe

Mole odzieżowe znakomicie czują się w szafach zapełnionych ubraniami, z których zjadają włókna, uszkadzając materiał. Szczególnie lubią naturalne materiały — wełnę i futra. I w tym przypadku najwięcej szkód powodują larwy. Żerują nie tylko w szafach na ubraniach, ale także w tapicerowanych meblach, w pościeli czy na dywanach. Nie tylko wyjadają materiał, ale wydają nieprzyjemny, charakterystyczny zapach stęchlizny. Można je przenieść do domu ze starymi meblami lub odzieżą z miejsca, w którym były mole.

Jak się ich pozbyć z domu moli?

Gdy tylko został zauważony pierwszy osobnik, należy szybko działać. Aby rozpocząć walkę z molami, przede wszystkim należy znaleźć miejsce ich bytowania. W gniazdach znajdują się larwy, które przekształcają się w dorosłe owady, gotowe do dalszego rozmnażania. Samo usuwanie dorosłych latających osobników nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli nie usunie się również larw. Mole rozmnażają się przez cały rok w mieszkaniach, ponieważ temperatura im bardzo odpowiada. Rozmnażają się niezwykle szybko, ponieważ cykl życia dorosłego mola spożywczego to jedne 2 tygodnie, w ciągu których samica jest w stanie złożyć nawet 200 owalnych, białawych jaj. Z nich wykluwają się żarłoczne larwy, które żyją nawet kilka miesięcy, czyniąc szkody i dopiero po tym czasie przekształcają się w dorosłe, latające osobniki.

Fot. iStock/mole spożywcze

Mole spożywcze — jak się ich pozbyć?

Jeżeli w domu pojawiły się mole spożywcze, należy przejrzeć szafki i półki z suchymi oraz sypkimi produktami spożywczymi. Szukając jaj i larw warto zajrzeć do każdego opakowania sypkiego produktu, ale także obejrzeć ścianki szafek, do których mogą być przyczepione kokony z jajami. Jeżeli na produktach znajdują się podejrzane pajęczynki, dziurki i widać zanieczyszczenia, można założyć, że to jest efekty działania moli. Takie produkty należy bezwzględnie wyrzucić i jak najszybciej wynieść z domu. Szafki trzeba wymyć dokładnie, najlepiej nierozcieńczonym octem lub wodą z octem.

Mole spożywcze i odzieżowe - jak się ich się pozbyć, jak wyglądają mole

Fot. iStock/mole

Po tym należy wdrożyć działanie zapobiegawcze. Może zdecydowanie nie przepadają za zapachem lawendy i cytrusów, więc rozłożenie suszonych kwiatów lawendy lub skórek pomarańczy z goździkami, lub też ziela angielskiego i liścia laurowego, może powstrzymać mole przed znalezieniem sobie miejsca w szafce. Można też kupić nieco bardziej profesjonalne pułapki na mole nasączone feromonami, które przyciągają dorosłe osobniki, a to z kolei zapobiega składanie jaj i rozmnażaniu. Konieczne jest regularne sprzątanie i zabezpieczenie świeżo zakupionych produktów spożywczych.

Jak się ich pozbyć moli odzieżowych?

Należy koniecznie wyjąć wszystko z szaf, przejrzeć ubrania i meble. Ubrania najlepiej wyprać, a szafę wymyć wodą z octem lub szarym mydłem. Mole odzieżowe, jak i spożywcze, nie znoszą zapachu suszonej lawendy, listków laurowych. Szczególnie nie przepadają za zapachem olejku z cedru i paczuli, a także farby drukarskiej, więc egzemplarz gazety pachnącej farbą może je odstraszyć.

Fot. iStock

Aby zapobiec powrotowi moli, szafy trzeba regularnie, co jakiś czas myć oraz wietrzyć, podobnie jak ubrania. Zdecydowanie nie należy wkładać do szaf noszonych już ubrań. Odzież należy poukładać na półkach tak, by mogła „oddychać” i miała przestrzeń.


źródło: www.ekologia.pl, bros.pl