Go to content

Bambus ogrodowy, czy w doniczce do domu? Przy odpowiedniej pielęgnacji każdy bambus będzie zachwycać

Bambus - ogrodowy, w doniczce, na balkon i w domu
Fot. iStock

Bambus mimo swojego orientalnego pochodzenia, coraz częściej spotykany jest nie tylko w naszych domach, ale także ogrodach. Co ciekawe, nawet zimą radzi sobie w naszym klimacie nieźle, więc nie dziwi coraz większe zainteresowanie bambusami. Jak uprawiać bambus ogrodowy, a jak w doniczce do domu, na balkon lub taras?

Bambus ogrodowy – pochodzenie

Bambus ogrodowy to trawa, która przywędrowała do Ameryki i Europy z Azji i od razu wzbudziła zainteresowanie. Rozróżniamy ok 1500 gatunków tych traw, różniących się od siebie kształtem i rozmiarem. Odmiany małe sięgają zaledwie kilkunastu centymetrów i płożą się po ziemi, natomiast strzeliste olbrzymy mogą osiągać nawet 50 metrów wysokości. Wszystkie jednak mają cechę wspólną, czyli drewniejącą z wiekiem łodygę o budowie segmentowej, oraz ogrom porastających je liści. Co ciekawe, bambus to najszybciej rosnąca roślina – jej dobowy przyrost wynosi od 30 cm do ponad 100 cm na dobę! To robi wrażenie.

Bambus - ogrodowy, w doniczce, na balkon i w domu

Fot. iStock

Bambus ogrodowy – uprawa

Mimo że bambusy wywodzą się ze znacznie cieplejszego klimatu, gatunki mrozoodporne sprawdzą się i u nas. Oczywiście bez odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji, ich uprawa może sprawiać kłopoty. W zależności od gatunku, poszczególne bambusy mogą wymagać innego stanowiska w ogrodzie:

  •  Phyllostachysy preferują miejsca mocno nasłonecznione, ale poradzą sobie także w półcieniu.
  • Fargesie dobrze będą rosły w miejscach półcienistych i zacienionych.
Bambus - ogrodowy, w doniczce, na balkon i w domu

Fot. iStock

Warto zwrócić uwagę na to, by miejsce, w którym rośnie bambus było jak najbardziej osłonięte od wiatru, szczególnie zimą. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Bambusy nie lubią nadmiernej wilgotności, ale podlewać należy je regularnie, ponieważ przesuszenie bryły korzeniowej również szkodzi tym roślinom. Pilną potrzebę podlania można rozpoznać po tym, gdy bambus zwija liście, ograniczając tym samym powierzchnię parowania wody. Właściwie pielęgnowane rośliny utrzymują liście przez zimę, aż do wiosny, i dopiero w tym czasie zrzucają stare i wypuszczają młode listki. Zalecane jest również przycinanie łodyg bambusa i usuwanie starych, co pobudza nowe do wzrostu. Bambus wspaniale prezentuje się nad oczkami wodnymi, samotnie, jak w w towarzystwie większej ilości bambusów. Miłośnicy oryginalnych roślin formują rosnące bambusy niczym drzewka bonsai. Szczęśliwcy mogą obserwować kwitnięcie bambusów, jednak w Europie to jest niezwykle rzadkie.

Bambus w doniczce

Bambus w doniczce to alternatywa dla osób, którym marzą się te orientalne rośliny, ale nie mają do dyspozycji ogrodu. Jego uprawa nie jest specjalnie trudna, ale pierwszy błąd popełniany jest już podczas przyniesienia zakupionego okazu do domu, czyli postawienie w ciepłym miejscu. Dobrze jest z chłodniejszego pomieszczenia stopniowo przenosić roślinę do cieplejszego miejsca, które planowane jest dla niej. Bambus na skutek zmiany może zrzucić liście, co zdarza się często i uznane jest za normalne. Liście zazwyczaj odrastają w ciągu miesiąca. Należy tylko pamiętać o tym, że im mniej liści ma bambus w doniczce, tym mniej wody potrzebuje. Rośliny te źle znoszą przelewanie, ale i zbyt sucha ziemia w doniczce im nie posłuży.

Bambus - ogrodowy, w doniczce, na balkon i w domu

Fot. iStock

Bambus w doniczce – pielęgnacja 

Podłoże musi być żyzne, przepuszczalne, z drenażem. Dobrze sprawdzi się tu zwykła ziemia doniczkowa do kwiatów wymieszana z keramzytem (25%). Nie można dopuszczać do przesuszenia korzeni, warto też spryskiwać regularnie jego liście. Doniczka jest równie ważna. Najlepiej, by była szeroka i płaska, duża, z otworami w dnie, którędy będzie odpływał nadmiar wody z podlewania. Bambus w doniczce warto ustawić w miejscu jasnym, ale nienagrzewającym się zbyt mocno, najlepiej w pobliżu okna. Bambusy nie potrzebują intensywnego nawożenia – w tej kwestii warto trzymać się wskazówek producentów nawozów dedykowanych tym roślinom. Zimą, gdy roślina odpoczywa, warto przenieść ją w chłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie, by podłoże było bardziej suche niż przemoczone.

Fot. iStock

Bambus na balkon i taras

Kupując bambus na balkon lub taras, warto zdecydować się na gatunek przystosowany do konkretnych warunków w tym miejscu. Gatunki, które kochają rosnąć w słońcu, w cieniu zmarnieją, i na odwrót. Bambus w doniczce na balkon ma podobne wymagania co do doniczki i podłoża, jak ten domowy. Podłoże musi być dobrze przepuszczalne i żyzne, a doniczki powinny mieć dziury odpływowe. Latem na balkonach i tarasach jest znacznie cieplej niż w domu, więc woda szybciej odparowuje i należy bambusy podlewać nieco częściej. Zimą, jeżeli jest taka możliwość, bambus warto przenieść do jasnego garażu lub innego, chłodnego i jasnego pomieszczenia. Gdy nie ma takiej możliwości, roślinę na balkonie czy tarasie należy przesunąć do kąta osłoniętego od wiatru i słońca kącie w ogrodzie. Doniczkę należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, by roślina nie została uszkodzona.


źródło: bambusowysen.pl ,poradnikogrodniczy.pl ,zielonyogrodek.pl