Stokrotki to śliczne, małe kwiaty, bez których trudno sobie wyobrazić wiosenną łąkę czy ogród. Te niewielkie rośliny zachwycają swoim wyglądem, a różnorodność ich odmian powoduje, że sięgamy po nie bardzo chętnie, ozdabiając nimi balkony, tarasy i ogrody.
Stokrotek nie brakuje także w przestrzeni miejskiej, w której tworzą wspaniałe, kolorowe, „żywe dywany”.
Stokrotki – odmiany, charakterystyka
Nie bez przyczyny łacińska nazwa stokrotki brzmi Bellis perennis, od słowa „bellus„, czyli piękny. Liczne odmiany stokrotki cieszą oczy i pozwalają na wybór odpowiednich kwiatów do różnych kompozycji. Ich zapach jest ledwie wyczuwalny, ale bez wątpienia zachwycają przede wszystkim wyglądem. Kwiatostany stokrotek osiągają średnicę od 1 (stokrotka dzika) do 5 cm (szlachetne odmiany hodowlane) oraz dorastają od 10 – 25 cm. Najczęściej występującym rodzajem tej byliny jest stokrotka pospolita (stokrotka trwała), która dała początek wielu innym odmianom. Dziko rosnąca stokrotka charakteryzuje się żółtym wewnętrznym rurkowym kwiatem i zewnętrznym, białym w formie języczków. Odmiany hodowlane prezentują się bardziej okazale, wytwarzając pełne rurkowate lub języczkowate kwiaty od białej do czerwonawej kolorystyce. Stokrotki kwitną zazwyczaj od kwietnia do czerwca, w niektórych odmianach powtarzając kwitnienie jesienią.
Największą popularnością cieszą się kwiaty stokrotki odmiany:
- Pomponette – o pełnych, niewielkich kwiatach w kształcie pomponów i ząbkowanych liści tworzących rozety. Dorasta do 15-20 cm i cieszy długim okresem kwitnienia, od kwietnia aż do lipca.
- Habanera Red White – wytwarza pełne białe kwiaty z charakterystycznymi czerwonymi końcówkami.
- Super Enoma – posiada duże i pełne kuliste kwiaty, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Kwitnie bardzo obficie.
- Speedstar Red – ta odmiana cieszy oczy półpełnymi kwiatami o barwie białej, różowej lub czerwonej, z żółtym środkiem.
- Gracja – odmiana wielkokwiatowa o czerwonych kwiatach.
Niezależnie od odmiany, kwiaty stokrotki cieszą się niesłabnącą popularnością.
Stokrotki na balkonie – uprawa
Stokrotki ogrodowe to także idealne kwiaty, które chętnie wybierane są jako ozdoba na balkon lub taras. Są odporne na niższe temperatury i mało wymagające, więc doskonale sprawdzą się na świeżym powietrzu, nawet od przełomu marca i kwietnia. Nie sprawiają kłopotu w uprawie, są także odporne na szkodniki. Dobrze czują się w skrzyniach i doniczkach, umożliwiając dzięki licznym odmianom tworzenie z nich kolorowych kompozycji. Świetnie wyglądają obok bratków, które równie dobrze znoszą wczesnowiosenną aurę.
Stokrotki w doniczce cieszą się popularnością, ponieważ tolerują różne podłoże, ale najlepiej rosną w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Stokrotki pięknie rosną w nasłonecznionym miejscu – w zacienionym też sobie poradzą, ale będą rosły wolniej, dając mniej satysfakcjonujący efekt. Należy regularnie je podlewać, tak by ziemia była wilgotna, ale nie mokra, oraz usuwać przekwitłe kwiatostany. W ciągu sezonu te rośliny warto 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym. Na rabatach stokrotka może być rośliną dwuletnią, natomiast sadzona z rozsady w pojemnikach na balkonie czy tarasie, należy potraktować je jako roślinę jednoroczną.
Stokrotki w domu
Stokrotki w doniczce również mogą być hodowane z powodzeniem w domu, jeśli tylko pamiętamy o prawidłowej pielęgnacji. Te kwiaty pięknie wyglądają w kolorowych, fantazyjnych doniczkach, które symbolicznie zapraszają wiosnę do pomieszczeń. Zasady pielęgnacji pozostają te same, co w przypadku stokrotek na balkonie i tarasie. W przypadku, gdy stokrotki w doniczce przekwitną, można je wysadzić do ogrodu. W ich kwiatostanach zawiążą się nasiona, więc z kolejną wiosną roślinki wzejdą same. Te maleńkie kwiaty pięknie prezentują się cięte, ułożone w małych wazonach i bukietach.
Stokrotki – rozmnażanie z nasion i z rozłóg
Stokrotki ogrodowe można zakupić jako gotowe rozsady, a można też samodzielnie wyhodować je z nasionek, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Aby cieszyć się stokrotkami na wiosnę, warto wysiać je w czerwcu, wysypując nasiona w ogrodzie na spulchnionej rabatce (rozsadniku). Nasiona stokrotek wymagają przykrycia ich niezbyt grubą warstwą ziemi i troski o stałą wilgotność ziemi. Jeśli na rabacie pojawią się chwasty, należy je usunąć.
Gdy roślinki mają po 4 liście, pikujemy je, a we wrześniu wysadzamy na miejsce docelowe. Zimą zabezpieczamy je igliwiem przez mrozem. Stokrotki ogrodowe z nasion zakwitną następnej wiosny.
Stokrotki to kwiaty, które można także rozmnażać wegetatywnie, z rozłóg. Wiosną oddzielamy rozłogi od rośliny matecznej, wkładamy do podłoża i zostawiamy w ciepłym miejscu, podlewając je regularnie. Po kilku tygodniach małe stokrotki się ukorzenią i będzie można je posadzić w miejscu docelowym.
Źródło: fajnyogrod.pl