Go to content

Chlapa za oknem, wiosna w sercach. Czy jesteśmy zadowoleni z życia?

Fot. iStock / martin-dm

Pogoda w kratkę, ale nastroje Polaków zdecydowanie pozytywne. Najnowszy Test Zadowolenia pokazuje, że czujemy się dobrze w swoim ciele i wśród bliskich osób. A co na minus? Atmosfera w pracy.

Życie towarzyskie daje satysfakcję 63 proc. badanych osób, a 34 proc. deklaruje to bez cienia wahania. Na to samo pytanie w połowie stycznia pozytywnie odpowiedziało odpowiednio 52 i 20 proc. Pięć tygodni i taka różnica? Widocznie karnawał w tym roku musiał się Polakom naprawdę udać.

Drugą sferą życia, w której widać wyraźną poprawę, jest zdrowie. Dwie trzecie badanych (65 proc.) deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, z czego niezbicie pewnych tego jest 45 proc. Ostatnio zdanie takie miało tylko 57 proc. badanych, a z głębi serca twierdziło tak tylko 30 proc.! Jednocześnie stres stał się mniej dokuczliwy niż na początku roku. Wtedy „Potrafię radzić sobie ze stresem” zadeklarowało 45 proc. (19 proc. z głębi serca), a dziś ten wynik jest znacząco wyższy, odpowiednio 55 i 26 proc.

Natomiast zadowolenie z pracy wyraźnie spada. Deklarowało je 59 proc. badanych, a 37 proc. bez cienia wątpliwości. Dziś jest tylko 55 i 32 proc. Jeszcze bardziej spadło zadowolenie z atmosfery w pracy: z 63 proc. na 52, a w tym odpowiedzi z serca: z 25 na 20.

Za ten stan można winić wiele czynników, ale jest jeden bardzo oczywisty: to pogoda w ostatnich tygodniach. Nie trzeba być meteopatą, żeby odczuwać jej negatywny wpływ. Jedni chorują, drudzy są przygnębieni – to nie może dobrze wpływać na atmosferę pracy.