Dom i wnętrze Ogród

Mszyce – jak rozpoznać te małe szkodniki i jakie domowe sposoby zastosować w walce z nimi?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 lipca 2020
Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce
Fot. iStock
 

Mszyce to jedne z najczęstszych oraz najgroźniejszych szkodników roślin. Te niewielkich gabarytów owady atakują rośliny balkonowe i ogrodowe bez litości. Potrafią w niedługim czasie zniszczyć to, co rośnie w doniczkach lub na rabatach. Jak wyglądają mszyce na roślinach i jakie domowe sposoby będą najlepsze w walce z tymi szkodnikami?

Mszyce – jak je rozpoznać?

Mszyce to owady, które są niebezpiecznymi szkodnikami roślin. Rozpoznano wiele gatunków mszyc, które różnią się od siebie kolorem, a także wielkością. Mimo że osiągają rozmiar od 2 do 5 mm, straty jakie mogą poczynić, są nieporównywalnie większe. Bez problemu można wyróżnić mszyce na tle innych owadów. Mają miękkie ciało i gromadą obłażą roślinę, zakładając liczne kolonie. Najczęściej zaczynają żerowanie od góry roślin, a później roznoszą się na innej części. Może być ich aż tak dużo, że potrafią wręcz zakryć sobą całą roślinę czarnym, zielonym lub białym „dywanem”. Gdy na jednej roślinie brakuje już dla nich miejsca, przenoszą się na kolejną, dając początek nowej kolonii. Brak odpowiednio wczesnej reakcji na mszyce w ogrodzie lub na balkonie powoduje to, że rośliny są uszkadzane i obumierają.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Mszyce – jak szkodzą roślinom?

Aparat gębowy mszyc pozwala na wysysanie soków z roślin. Najchętniej mszyce wypijają sok z młodych pędów wierzchołkowych, ale można je spotkać także na liściach i kwiatostanach. Obecność mszyc to wręcz gwarant zahamowania wzrostu roślin. Zaatakowane pędy i liście zwijają się i żółkną, a po czasie usychają. Co więcej, mszyce zwabiają mrówki do miejsc, w których żerują. Szkodniki wydzielają lepką i słodką wydzielinę – kropelki odchodów, zwaną spadzią.  To one, jak magnes, przyciągają mrówki, które w zamian za możliwość spijania spadzi chronią mszyce przed drapieżnymi owadami. Jest jeszcze inny minus żerowania mszyc. Spadź jest pożywką dla grzybów pojawiających się na roślinach pod postacią czarnych kropek i sprzyja także rozwojowi szarej pleśni. Mszyce mogą przenosić na rośliny także choroby wirusowe.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie, i tak samo szybko przenoszą się na inne rośliny. Niekontrolowane rozmnażanie się mszyc bardzo źle kończy się dla roślin. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy działalności mszyc na grządkach lub w doniczkach, trzeba natychmiast działać. Można zastosować opryski lub naturalne domowe sposoby na mszyce, które polecają ekolodzy.

Pożyteczne owady

Jeśli w sposób naturalny chcesz pozbyć się mszyc, zaproś do ogrodu owady będące naturalnymi ich wrogami.  Pomocne będą złotooki i biedronki, które żywią się mszycami, a same nie stanowią zagrożenia dla roślin. Biedronka w ciągu tylko jednego dnia potrafił zjeść nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie, a jej larwa jeszcze więcej. Według powtarzanych rad warto rozwieszać tam, gdzie występuje problem mszyc, żółte wstążki. Żółty kolor ponoć przyciąga biedronki. Jeśli chodzi o złotooka, warto posadzić rośliny miododajne, ponieważ on również żywi się ich nektarem, więc jest szansa, że chętnie będzie ściągał w pobliże roślin zaatakowanych przez szkodniki.

Mszyce - jak je rozpoznać, domowe sposoby na mszyce

Fot. iStock

Pokrzywa na mszyce

Pokrzywa jest naturalnym środkiem na mszyce, który cieszy się dobrą opinią wśród zwolenników ekologii. Warto wykorzystać pokrzywę jeszcze przed jej kwitnieniem, czyli końcówka maja/początek czerwca. Wystarczy zebrać kilogram tego ziela, wrzucić do wiadra z 10 litrami wody i zostawić w chłodnym miejscu na dobę. Po tym czasie bez rozcieńczania maceratu opryskujemy mszyce na roślinach.

Jeśli pokrzywę zostawimy na kolejne dwa tygodnie, powstanie gnojówka. Ważne przy tym, by codziennie ją mieszać i trzymać pod przykryciem. Po upływie dwóch tygodni gnojówka jest gotowa do zastosowania. Należy najpierw rozcieńczyć ją w proporcji 0,5 litra gnojówki na 10 litrów wody, i spryskiwać nią rośliny. Zapach co prawda jest specyficzny, ale skuteczność działania gnojówki sprawia, że jest ona najczęściej polecanym sposobem na walkę z myszą.

Czosnek

To kolejna naturalna metoda na mszyce, bardzo prosta i szybka w wykonaniu. Wystarczy 3 ząbki czosnku pokrojone w kostkę zalać 1 itrem chodnej wody i odstawić na dobę w ciepłe, ale nie słoneczne miejsce. Po tym czasie macerat należy odcedzić i odlać do spryskiwacza bez rozcieńczania. Takim płynem traktuje się miejsca, w których pojawiają się mszyce.

Chude mleko

Chude mleko wymieszaj w proporcji 1 do 1 z wodą i taką mieszanką spryskaj mszycę na roślinach. Ten sposób jest skuteczny, o ile mszyc nie ma zbyt wiele.

Strumień wody

To chyba najbardziej naturalny i neutralny sposób walki z mszycami. Wystarczy skierować silny strumień wody z węża lub ze spryskiwacza z regulacją, w miejsce oblepione przez mszyce, aby pozbyć się w ich sposób mechaniczny.  Należy tylko uważać na mniej wytrzymałe roślinki, by nie uszkodziło ich uderzenie strumienia wody.

Popiół drzewny 

Popiół drzewny jest kolejnym sposobem na mszyce. Zaleca się rozpylenie popiołu zebranego z kominka lub pieca opalanego drewnem na roślinę, na której żerują szkodniki.

Ręczne zbieranie

Ta metoda jest dość uciążliwa, ale skuteczna. Pędy, na których już rozgościły się kolonie mszyce należy wyciąć i najlepiej zutylizować. Dla pewności można potraktować rośliny jedną z wyżej wymienionych metod.

Zasadź odstraszające mszyce rośliny

Poza owadami, które żywią się mszycami, są także rośliny, których zapach odstrasza ty małe szkodniki. Szczególnie warto mieć w ogrodzie zioła takie jak: tymianek, czosnek, lawenda i szałwia, które wydzielają odstraszający mszyce zapach.

Fot. iStock

Co, jeśli domowe sposoby na mszyce zawiodą?

Jeśli metody naturalne, łagodne dla ekosystemu nie pomogą, a problem jest trudny do opanowania, trzeba sięgnąć po chemię. Środki owadobójcze należy stosować jako broń ostateczną, ponieważ działają niszcząco nie tylko na mszyce, ale także na inne pożyteczne owady, jak pszczoły, a także ptaki. Mogą ucierpieć od nich nawet same ratowane rośliny. Gdy jednak nie ma wyboru, należy zakupić odpowiedni preparat i wykonać oprysk w suchy, bezwietrzny dzień. Należy założyć rękawice ochronne i maseczkę, by nie wdychać oparów.

Niezwykle ważne w zapobieganiu pojawienia się mszyc w ogrodzie i na balkonie, jest odpowiednia pielęgnacja roślin. Rośliny osłabione, bez odpowiedniej ilości słońca, wody czy nawozu, są bardziej narażone na inwazję mszyc. Warto także pamiętać, że mszyce przechodzą z rośliny na roślinę, więc dobrze jest zadbać, by nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.


źródło:  muratordom.pl , dom.wp.pl 

Dom i wnętrze Ogród

Rozwiązanie akcji #BeMumSelf

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 lipca 2020
Fot. iStock
 

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

Serdecznie dziękujemy wam za niewyobrażalną wręcz ilość listów. To niesamowite, jak akcja poruszyła wasze serca. Często była okazją do zrobienia rachunku sumienia – jaka jestem dla siebie, czy o siebie dbam. Niektóre listy były obietnicą – trzymamy kciuki, aby każda została zrealizowana. Inne, podziękowaniem, przeprosinami, nadzieją. Jesteście cudowne!

#BeMumSelf – nabrało bardzo wiele barw.

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy laureatów naszej zabawy! Gratulacje!

Laureatki prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu – i pseudonim/nick, którym posługiwaliście) na adres e-mail: [email protected]l wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 


Żyłam w poczuciu winy że robiąc coś dla siebie – zabieram coś innym… Akcja #BeMumSelf

List do małej S. od dorosłej S.. Akcja #BeMumSelf

Chciałabym umieć dać sobie pełną wolność… Akcja #BeMumSelf

Zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

 


Odpuścić sobie, usiąść w spokoju i zastanowić się, czego ja chcę… Akcja #BeMumSelf

Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 


Odrzuć gniew, złość, zawiść, zazdrość… w ogóle nie pasują do szczęśliwego życia. Akcja #BeMumSelf

Obraz na płótnie Peacock Eye


Usiądź wygodnie i zadaj sobie proste pytanie. Czy jesteś szczęśliwa? Akcja #BeMumSelf

Komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)


„Bo ta mała Dziewczynka to nie jest kawałek gliny, z której można zrobić wszystko wedle własnego uznania”. Akcja #BeMumSelf

Uległam tej presji i zrezygnowałam z samej siebie. Akcja #BeMumSelf

Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

 

Chciałabym przygotować cię na to, co czeka cię w dorosłym życiu. Akcja #BeMumSelf

Chcę siebie mocno przytulić i pogłaskać po głowie. Akcja #BeMumSelf

Dziś nadszedł dzień, w którym chce przeprosić Cię za te lata zapomnienia. Akcja #BeMumSelf

Żyj dziecko! Mimo bólu, mimo dni, które tracisz na bezsensowny ból, mimo tych mocnych leków, które obciążają organizm. Tym bardziej żyj! Akcja #BeMumSelf

To jedne z najpiękniejszych polskich słów ”czy zawsze będziesz?”. Akcja #BeMumSelf

Bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

 


 

„Niestety nie otrzymałam od niej wsparcia, nie nauczyła mnie pewności siebie”. Akcja #BeMumSelf

Wiesz Mamo… kiedy będę już dorosła, będę taka jak Ty! Akcja #BeMumSelf

„Dawno, dawno temu była sobie mała dziewczynka…”. Akcja #BeMumSelf

Zawsze była sama, a nagradzana tylko za sukcesy, których osiągnięcie kosztowało wiele… Akcja #BeMumSelf

Chciałabym, aby ta mała dziewczynka była zawsze blisko swoich marzeń. Akcja #BeMumSelf

Warto być mamą dla samej siebie. Akcja #BeMumSelf

Dziś mam w sobie coraz więcej odwagi, coraz więcej potrzeby by zawalczyć o siebie. Akcja #BeMumSelf

Macierzyństwo. To takie normalne i naturalne mówią. Kłamią. Akcja #BeMumSelf

LIST DO SAMEJ SIEBIE! Akcja #BeMumSelf

Nie bój się, żyjesz po to, aby się uczyć, odkrywać… Szczęście jest wszędzie. Akcja #BeMumSelf

Zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Drodzy Laureaci, ze względu na obecną sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, przejściem wielu osób na tryb pracy zdalnej i opóźnieniach w realizacji zamówień przez firmy kurierskie, przesyłki z nagrodami będą wysyłane, najszybciej jak to możliwe, jednak mogą występować opóźnienia względem planowanych terminów. Liczymy na waszą wyrozumiałość.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Dom i wnętrze Ogród

Szpinak – niepozorny, ale wartościowy dla zdrowia. Co trzeba o nim wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 lipca 2020
Szpinak - baby, warzywny i nowozelandzki - zalety, przepis
Fot. iStock

Szpinak to warzywo liściaste, które traktowane jest nieco z rezerwą. Warto się jednak do niego przekonać, ponieważ jest skarbnicą wartościowych dla organizmu substancji. Odpowiednio przyrządzony jest naprawdę smaczny i zdrowy. Czym się różnią szpinak baby, warzywny i nowozelandzki? Jak przyrządzić szpinak z czosnkiem i śmietaną do makaronu?

Szpinak – wartości odżywcze

Szpinak jest skarbnicą flawonoidów i karotenoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Działają one przeciwzapalnie, antynowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Obecność luteiny i zeaksantyny wspiera wzrok oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Nie brakuje w nim również witamin E, A, C oraz składników mineralnych takich jak: magnez, potas, cynk, wapń, żelazo, kwas foliowy oraz mangan. Zawiera także związki miedzi i jodu. Szpinak jest również bogaty w żelazo, choć jest ono znacznie gorzej wchłanialne w porównaniu do żelaza pochodzącego z czerwonego mięsa. Aby wzmocnić przyswajanie żelaza ze szpinaku, warto to warzywo łączyć z produktami bogatymi w witaminę C, np. z natką pietruszki.

Fot. iStock

To liściaste warzywo ukoi układ nerwowy, dzięki obecności kwasu foliowego, witamin z grupy B, potasu, i magnezu. Wpływa na zwiększenie odporności na stres uspokaja, zapobiega zawrotom głowy. Dzięki zawartości magnezu i potasu, szpinak wpływa na  prawidłową pracę serca oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

W 100 gramach szpinak dostarcza tylko 16 kcal, więc jest warzywem znakomicie sprawdzającym się na diecie. Liście szpinaku są lekkostrawne i działają nieco przeczyszczająco, więc mogą pomóc, jeśli komuś dokuczają zaparcia.

Szpinak - baby, warzywny i nowozelandzki - zalety, przepis

Fot. iStock

Warzywo nie dla każdego

Szpinak, mimo wiadomych zalet dla zdrowia, nie jest polecany każdemu. Obecność szczawianu i kwasu szczawiowego powoduje, że nie jest on polecany osobom z chorym na nerki, reumatyzm i artretyzm. Kwas szczawiowy i szczawiany, łącząc się z wapnem, tworzą nieprzyswajalne przez organizm ludzki szczawiany wapnia. Kryształki szczawianów gromadzą się np. w drogach moczowych, powodując np. kamicę nerkową.

Szpinak – baby, warzywny, nowozelandzki

Jest kilka odmian szpinaku, które chętnie wrzucamy do koszyka. Należą do nich: szpinak baby, warzywny i nowozelandzki. Każda z tych odmian ma podobną zawartość składników odżywczych.

Szpinak warzywny – Pochodzi ze środkowo-zachodniej Azji, skąd przybył na statkach do Europy. Charakteryzuje się owalnymi i gładkimi lub lekko falowanymi liśćmi, w kolorze jasno lub ciemnozielonym. Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do wysokości ok. 50 cm. Nadaje się do zup, makaronów, naleśników, sałatek i zapiekanek.

Szpinak nowozelandzki – pochodzi z Nowej Zelandii, skąd w XVIII przypłynął do Europy. Ta odmiana szpinaku jest bardziej odporna na warunki pogodowe, niż szpinak warzywny.

Szpinak baby – Wiele osób zastanawia się, czy szpinak baby to nowa odmiana szpinaku warzywnego. Czym się różni ten od zwykłego? Szpinak baby jest tym samym, co zwyczajny, tylko są to zebrane młode listki szpinaku. Są one bardziej wartościowe od starszych, ponieważ im młodsze listki, tym więcej cennych substancji zawierają. Są również bardziej delikatne w smaku i nadają się do zjedzenia na surowo do delikatnych sałatek lub na kolorowe kanapki, do zup, makaronów.

Szpinak - baby, warzywny i nowozelandzki - zalety, przepis

Fot. iStock

Jak przechowywać szpinak w lodówce i mrożony?

Świeże liście szpinaku nie powinny być myte, jeśli nie będą od razu przygotowane do spożycia, ponieważ woda przyspiesza proces psucia się liści. Po zakupie świeże listki przechowujemy w lodówce do czterech pięciu dni w szczelnej foliowej torebce. Należy je krótko wypłukać pod bieżącą wodą dopiero przed bezpośrednim spożyciem, aby wypłukać resztki ziemi z liści. Nie należy moczyć szpinaku przez długi czas w wodzie, bo straci część wartościowych dla zdrowia substancji.

Jeśli szpinaku jest więcej, można listki zamrozić, by się nie zmarnowały. Szpinak mrożony to dobry sposób na przechowywanie nadmiaru, ponieważ mrożenie nie powoduje dużej utraty składników odżywczych w produktach. Przed zamrożeniem, listki należy zblanszować. Blanszowanie sprawia, że liście zachowają swój pierwotny kolor, w dodatku po rozmrożeniu nie będą się rozpadać podczas gotowania.

Blanszowanie szpinaku:

Doprowadź wodę do szybkiego wrzenia, wrzuć listki szpinaku do sitka i zanurz na 30 sekund w gotującej się wodzie. Następnie zdejmij sitko z garnka i przelej zimną wodą. To zapobiegnie dalszemu gotowaniu się szpinaku. Im krócej trwa gotowanie, tym więcej wartościowych substancji zostanie liściach. Gdy listki ostygną i obciekną, można je zamrozić.

Szpinak z czosnkiem – jak przyrządzić?

Sos śmietanowy - do makaronu, kurczaka, pizzy , z pieczarkami

Fot. iStock

Szpinak z czosnkiem i śmietaną do makaronu

Składniki:

 • 250 g świeżych liści szpinaku (opakowanie)
 • cebula
 • 3-4 ząbki czosnku
 • oliwa z oliwek
 • 200 ml śmietanki 36%
 • 3 żółtka jaj
 • sól
 • pieprz
 • dowolny makaron

Przygotowanie:

 1. Wstaw wodę na makaron i gotuj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 2. W tym samym czasie rozgrzej oliwę z oliwek na patelni.
 3. Cebulę poszatkuj, czosnek pokrój w plasterki i przesmaż chwilę na patelni.
 4. Po chwili wrzuć umyte i pozbawione twardych łodyżek liście szpinaku, dodaj sól, pieprz, smaż 2-3 minuty do czasu, aż listki szpinaku zmiękną.
 5. Zmniejsz ogień pod patelnią i dolej śmietankę zmieszaną z surowymi żółtkami jaj. Ciągle mieszając poczekaj aż się zagotuje i od razu wyłącz.
 6. Od razu polej sosem gorący makaron, posyp z wierzchu świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

źródło: dietetycy.org.pl , stronazdrowia.pl , ,www.smakowityblog.pl

Zobacz także

Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie i solarnie – na czym to polega?

Hit czy kit? Testujemy odkurzacz THOMAS Aqua+ Multiclean X10 Parquet. Sprawdź, czy naprawdę „robi” różnicę

Myślisz, że jesteś czyściochem? A czy wiesz, jakie miejsca w twoim domu kochają bakterie?