Sezon na chorowanie w pełni. Trudno znaleźć w tramwaju czy autobusie choć kilka osób, które nie pokasływałyby nieśmiało w rękaw lub nie ocierały czerwonych od kataru nosów. W pracy, w szkolnej szatni, wszędzie spotykamy się z pierwszymi objawami przeziębienia (a może i grypy). O ile samo przeziębienie zdarza się dość często w jesienno-zimowych miesiącach i zazwyczaj „samo” przechodzi, to prawdziwą grypą nie ma żartów. Jak rozpoznać grypę? Przecież objawy wydają się podobne.
Czas trwania choroby
Pierwszą wskazówką dla domowej mini diagnozy jest czas trwania choroby. Przeziębienie zazwyczaj trwa kilka dni (3-5 dni). Po tym czasie objawy stopniowo zaczynają ustępować, a ty czujesz się coraz lepiej. Jeżeli chorujesz około tygodnia i na próżno wypatrywać poprawy – pora zgłosić się do lekarza. W przypadku grypy niektóre objawy potrafią utrzymywać się bardzo długo, nawet kolejne tygodnie.
Może wynikać to z powikłań takich, jak nadkażenie bakteryjne – które będzie wymagało terapii antybiotykami.
Gorączka
Bardzo charakterystyczny objaw.
Przeziębienie: Może, ale nie musi występować gorączka. Zazwyczaj podczas przeziębienia temperatura jest nieznacznie podniesiona lub występuje stan podgorączkowy.
Grypa: Gorączka pojawia się nagle i jest bardzo wysoka. Zazwyczaj termometr wskazuje 39 stopni Celsjusza lub więcej. Jest nagła i ostra, towarzyszą jej dreszcze i zimne poty.
Katar i kichanie
Przeziębienie: Uporczywy i wodnisty katar to objaw charakterystyczny dla przeziębienia, podobnie jest z kichaniem. Uwaga, dbajcie o higienę i nie kichajcie w dłonie. Najlepiej kichać „profesjonalnie”, jak przedszkolaki, czyli w zgięcie łokciowe – w ten sposób nie przenosicie zarazków za pośrednictwem dłoni na inne osoby i przedmioty.
Grypa: Rzadko występuje podczas grypy, to objaw charakterystyczny dla przeziębienia.
Osłabienie
Przeziębienie: Ogólne osłabienie i zmęczenie, to objawy towarzyszące wielu chorobom. Jednak podczas przeziębienia nie powinny przybierać monstrualnych rozmiarów. Zazwyczaj uczucie to ogranicza się do zmęczenia.
Grypa: Zmęczenie i uczucie rozbicia bywa tak silne, że wstanie z łóżka bywa zadaniem trudnym do wykonania. Zdecydowanie utrudnia lub uniemożliwia codzienne, samodzielne funkcjonowanie.