Każdy z nas miał choć raz w życiu nieprzyjemność z silnym bólem głowy. O ile takie dolegliwości pojawiają się od czasu do czasu, spowodowane np. brakiem odpowiedniej ilości snu czy stresem, nie są one niepokojące. Poza zwykłym bólem głowy, który nie trwa długo i nie uniemożliwia zwyczajnego funkcjonowania, mogą pojawiać się również o wiele bardziej bolesne i trudne do uspokojenia migreny.
Migrenowy ból głowy
Na migreny cierpią ludzie w różnym wieku, nie omija ona nawet dzieci, a predyspozycje do niej są dziedziczne. Ból jest specyficzny, bardzo dokuczliwy, najczęściej występujący w okolicy skroniowej. Sam jej przebieg jest rzeczą bardzo indywidualną, najczęściej towarzyszą temu nudności, nadwrażliwość na światło i połowiczy ból twarzy. Zazwyczaj ataki trwają od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa trwająca od kilku dni do kilku miesięcy. Napady mogą pojawiać się z tzw. aurą (mroczki przed oczami, szum w uszach, drętwienie twarzy, ciała, uczucie przechodzenia przez ciało prądu, problemy z wysłowieniem się i in.) lub bez niej, czyli po prostu pojawia się nagły i silny ból.
13 czynników wyzwalających atak migreny
Nie poznano do końca przyczyn czynników wyzwalających napady, wiadomo, ze związane są one z nadmiernym wydzielaniem serotoniny regulującej napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Mechanizm powoduje gwałtowny skurcz, a następnie rozkurczenie tych naczyń, co odbierane jest jako silny ból głowy. Wiadomo natomiast, że są czynniki, które u wielu osób powodują uciążliwe napady migreny.
1. Stres
Stres, którego nie brakuje nam na co dzień, w dużym stopniu wpływa na pojawienie się ataku migreny. W ten sam sposób działa zachwianie stanu emocjonalnego, odczuwanie silnego gniewu lub smutku.
2. Zbyt długi sen
Wylegiwanie się w łóżku i sen dłuższy, niż zazwyczaj może powodować pojawienie się tzw. migreny weekendowej. Zaburzenia snu prowadzą do zaburzeń rytmu dobowego organizmu i mogą zwiększyć ilość białka związanego z pojawieniem się bólu migrenowego.
3. Odwodnienie
Zbyt niskie spożycie wody zwiększa częstotliwość i natężenie ataków migreny. Odwodnienie powoduje zmniejszenie przepływu krwi do mózgu i utratę elektrolitów, które mogą powodować skurcz naczyń krwionośnych w mózgu i atak. Zaleca się wypijanie małymi porcjami przez cały dzień 1,5-2 litry wody.
4. Wino i czekolada
Wino i czekolada smakują wyśmienicie, ale zawierają azotany, które u osób cierpiących na migrenę łatwiej rozkładają się na azotyny i przekształcają się w tlenek azotu, który ma związek z migrenami. Co więcej, tyramina obecna w czerwonym winie i innych napojach wysokoprocentowych, zwiększa dopływ krwi do mózgu, co może nasilić objawy.
5. Sery i wędliny
Podobnie jak wino i czekolada, zarówno sery (szczególnie dojrzewające, np. pleśniowe, feta, mozzarella, parmezan i in.) oraz wędliny zawierają tyraminę, która nasila objawy. W dodatku wędliny zawierają konserwanty, które mogą zwiększać dopływ krwi do mózgu i wywoływać ataki.
6. Nadmiar wysiłku fizycznego
Umiarkowana aktywność fizyczna w przypadku osób cierpiących na migreny bywa zbawienna. Jednak przesadzenie z ilością oraz intensywnością ćwiczeń może zadziałać jako wyzwalacz ataku, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne głowy, szyi i czaszki, co skutkuje podwyższeniem ciśnienia.
7. Palenie papierosów
Dym papierosowy zawiera nikotynę, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu, co jest główną przyczyną pojawiania się migren.
8. Zbyt wysoka temperatura
Wysoka temperatura otoczenia zwiększa ryzyko ataku migreny. Badania pokazują, że wzrost temperatury o każde 5°C zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy o 7,5%. Natomiast spadek ciśnienia częściej wyzwala zwykły ból głowy, nie związany z migrenami.
9. Silne zapachy
Zapachy pobudzają układ nerwowy i wcale nie musza być drażniące (kurz, zapach farby), bo nawet te przyjemne (zapach perfum i pewnych gatunków kwiatów) mogą być czynnikiem wyzwalającym atak.
10. Głód
Pomijanie najważniejszych posiłków dnia z powodu braku czasu, to nie tylko zbrodnia dla zdrowia organizmu, ale bilet do ataku migrenowego. Brak dobrej energii i spadek cukru we krwi mogą przyczyniać się do pojawienia się ataku.
11. Zmiany hormonalne
Z tego powodu najczęściej cierpią kobiety. Spadek poziomu estrogenów, który występuje w okresie przed miesiączką, może wywołać atak migrenowy.
12. Zła postawa ciała
Zgarbiona sylwetka i przekrzywiona postawa ciała np. podczas pracy przy biurku czy niesienia siatek z zakupami może zwiększyć napięcie mięśni szyi i ramion, co z kolei powoduje atak.
13. Nadmiar kofeiny
Wpływ kofeiny na pojawienie się migreny to kwestia wybitnie indywidualna, ale wielu migreników potwierdza tę zależność. U jednej osoby nawet filiżanka spowoduje problemy, a drugiej pomoże w ich zwalczeniu, tym bardziej, że wiele środków uśmierzających bóle migrenowe zawiera kofeinę.
źródło: www.womenshealthmag.co.uk, migrenicy.pl, www.abcmigrena.pl