Uroda Zdrowie

Co najczęściej pijesz rano – kawę, herbatę? Sprawdź jakie korzyści przyniesie ci zamiana ich na szklankę wody z cytryną

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 maja 2016
Fot. Pixabay / Caboompics / CC0 Public Domain
 

Po jaki napój najczęściej sięgasz wcześnie rano, próbując się rozbudzić po nocy? Najczęściej jest to kawa lub herbata, wypijane jeszcze na ciepło, by przyjemnie rozgrzać żołądek. Jednak jest o wiele lepszy i zdrowszy pomysł na poranek każdego dnia. Zafunduj sobie szklankę wody z wyciśniętym sokiem z połowy cytryny i sprawdź, jakie korzyści przyniesie ta zmiana twojemu organizmowi.

Woda z cytryną. Dla tych powodów warto ją pić codziennie rano

1. Dodaje energii

Sok z cytryny poprawia nastrój, zmniejsza poczucie lęku i stresu, zapach tego kwaśnego owocu działa pozytywnie na układ nerwowy. Długofalowe działanie przekłada się również na sprawne funkcjonowanie oczyszczonego organizmu, co naturalnie pozwala wykorzystywać drzemiące w nas pokłady energii. Dostarcza magnez, wapń i potas,  potrzebny do pra­wi­dło­wego funk­cjo­no­wa­nia układu ner­wo­wego.

2. Oczyszcza organizm

Sok z cytryny wspiera wątrobę, oczyszczając ją z toksyn, zwiększając produkcję żółci i wspomagając jej pracę. Szczególnie przydatne jest to po nocy, gdy w organizmie gromadzą się niewydalane przez kilka godzin toksyny.

 Fot. Pixabay / Morgan4uall / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Morgan4uall / CC0 Public Domain

3. Działa dobroczynnie na drogi moczowe

Picie zakwaszonej wody zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, powodujących stany zapalne w drogach moczowych przez zmianę odczynu pH w drogach moczowych. Dużej ilość płynów przyspiesza wypłukiwanie szkodliwych bakterii

4. Nawadnia organizm

Szklanka ciepłej wody z cytryną dostarcza cenne witaminy i minerały, doskonale nawadniając ciało po nocy.

5. Pozwala zachować szczupłą sylwetkę

Cytryna ma niewiele kalorii i pozytywnie wpływa na trawienie. Zawartość flawonoidów, podobnie jak ciepła woda, usprawnia procesy trawienne, obecność pektyn wpływa na długotrwałe utrzymywanie się uczucia sytości. Dzięki temu, rzadziej sięgamy po przekąski.

6. Wzmacnia odporność

Sok z cytryny wspiera białe ciałka krwi i pomaga w produkcji limfocytów.  Rutyna w nim zawarta zapobiega utracie witaminy C, a także uszczelnia naczynia krwionośne.Obecność  przeciwzapalnego kwasu askorbinowego, zmniejsza ryzyko zachorowania z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych.

7.Uszczelnia naczynia krwionośne

Ponadto przyspiesza gojenie się ran i minimalizuje częstotliwość pojawiania się siniaków. Kwas askorbinowy wpływa także na utrzymanie w sprawności tkanki łącznej, kości i chrząstek.

8. Poprawa wygląd skóry

Cytryna jest sil­nym prze­ciw­u­tle­nia­czem i chroni orga­nizm przed wol­nymi rod­ni­kami, pomaga w odbudowie mikrouszkodzeń skóry. Detoksykując krew, przy okazji zmniejsza problemy z wyglądem cery.

 


Uroda Zdrowie

Sny często nas ostrzegają! Kilka wskazówek jak je interpretować

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
21 maja 2016
Fot. Unsplash/Cel Lisboa / CCO
 

Sny– to tak naprawdę nasze drugie życie. W nocy wracają do nas rzeczy, które spychamy do podświadomości. Nie zauważamy, nie chcemy zauważać, nie mamy czasu. Jeśli mamy powtarzające się sny– nie bagatelizujmy ich, bo sen, którego nie objaśniamy jest jak ważny list, którego nie chcemy przeczytać– mówi Anna Kempisty, psycholog kliniczny, od kilkunastu lat wróży z tarota.

Jak mamy je interpretować?

Symbolika to jedno. Możemy, oczywiście, korzystać z senników, ale to należy traktować z dystansem. To my możemy być najlepiej zinterpretować nasze sny.

Trzeba usiąść się i zastanowić się:  „jaki był mój poprzedni dzień, czy to co mi się przyśniło to nie jest echo wydarzeń z całego dnia”.  Ważne też są przekazy rodzinne, kulturowe. W każdej kulturze sny interpretuje się inaczej. Miałam kiedyś znajomą Wietnamkę, która powiedziała, że śnienie o pogrzebie oznacza radosne wydarzenie. U nas, w naszej kulturze,  to znaczenie jest inne. Pogrzeb zawsze oznacza złe rzeczy. Żałobę, stres, smutek, utratę.

Co zrobić, żeby sny naprawdę nam coś mówiły, a nie były tylko chaotycznymi obrazami

Musimy zadbać o komfort snu. Spać w ciemnym pokoju, przy otwartym oknie albo w wywietrzonym pokoju. Nie oglądajmy wcześniej filmów, nie śledźmy wydarzeń politycznych, wyłączmy urządzenia elektroniczne.  Wszystkie te rzeczy zaburzają nasz sen, a także przekazy, które chce nam dać nasza podświadomość.

O czym najczęściej śnimy?

Najczęściej śnimy o sprawach, które nas dotyczą. Są też sny symboliczne. Kiedyś pewien pan zapytał mnie co oznacza jego sen– śniło mu się, jest bardzo gruby. Myślałam, że sen dotyczy jego lęku przed nadwagą, może trudnych wydarzeń z przeszłości związanych z otyłością. Nie rozumiałam tego do końca, bo był szczupłym człowiekiem. Potem okazało się, że bliska mu osoba, cierpi na chorobliwą otyłość z powodu niezdiagnozowanej choroby.

Czy dużo osób ma sny prorocze?

Sporo. A mógłby mieć je każdy. Wszyscy mamy doskonałą intuicję, często ją zaniedbujemy. Czasem zdarza się nam, że coś robimy wbrew sobie. Decydujemy się na nową pracę, spotykamy z kimś, choć czujemy, że to się dobrze nie skończy. Ile razy mówimy: „No czułam/ czułem to”.

Jeśli chcemy poprzez sen uzyskać odpowiedź na ważne dla nas pytanie, najlepiej wieczorem intensywnie o tym myślmy. Zasypiając poprośmy o jakąś wskazówkę. To może wydawać się śmieszne, ale działa.

A oto interpretacja kilku popularnych snów

Latanie

Zapowiada zmiany na lepsze. Uda się pokonać problemy, pozałatwiać sprawy. Możesz odetchnąć z ulgą, bo życie zmieni się na lepsze.

Spadanie

Zwykle oznacza trudności. Komplikacje planów, cofnięcie się. Podobnie interpretujemy na przykład sen o schodzeniu po schodach.

Czasem śni nam się latanie i spadanie jednocześnie– to zwykle oznacza, że gniotą nas jakieś niezałatwione sprawy, coś zatrzymuje nas w rozwoju.

Bycie nagim ( ew. wyśmiewanym)

Może oznaczać trudne wydarzenie z przeszłości, które bardzo nas bolało, a jeszcze go nie przerobiliśmy.

Jeśli sen powtarza się od jakiegoś czasu– to znak, że wyjdą na jaw nasze wstydliwe tajemnice, rzeczy, które chcielibyśmy zostawić tylko dla siebie.

Osoba zmarła

Zwykle zapowiada trudne zmiany w życiu.

Ucieczka

Najczęściej jest sygnałem, że powinniśmy zostawić za sobą pewne rzeczy, bo załatwianie ich nie ma sensu. Czasem to intuicja nas ostrzega przed niewłaściwą osobą/ osobami ( jeśli śnimy o uciekaniu przed konkretną osobą to znak, że powinniśmy jej unikać)

Zęby

Co do tego raczej nie ma wątpliwości– zwykle oznaczają stratę, przykrości, łzy. Czasem śmierć

Choroba kogoś bliskiego

Bliska osoba powinna pójść do lekarza. Czasem oznacza to jednak nasze niezałatwione sprawy z tą osobą, problemy w relacji.

Nieudana próba zadzwonienia do kogoś

Ten sen mówi jednoznacznie o urwaniu kontaktu. To znak, że za jakiś czas nie uda nam się z kimś skontaktować, porozumieć.

Jeśli śnimy o partnerze, przyjaciółce– rozstaniemy się z nimi. Jeśli o osobie, której dawno nie widzieliśmy– raczej nie ma szans na ponowne spotkanie i relację.


 Anna KempistyAnna Kempisty, skończyła psychologię, ale od 20 lat wróży. Twierdzi, że nie miesza jednego z drugim. Żartuje, że terapia jest dla ludzi cierpliwych, tarot zaś dla szukających łatwiejszych rozwiązań niż zmiana sposobu myślenia obliczona na lata. Uważa, że intuicja jest darem, ale można się też jej nauczyć. Prywatnie mężatka i mama dorosłych dzieci.


Uroda Zdrowie

Hej, nie bierz życia zbyt poważnie. Zadbaj o te 7 rzeczy, a twoje życie będzie szczęśliwsze

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 maja 2016
Fot. iStock/ Petar Chernaev

Nie uważacie, że jesteśmy zbyt poważni? Im starsi, tym mniej się uśmiechamy, tym mniej w nas ochoty na szaleństwo, spontaniczność, nawet niespodzianki nas wkurzają, zamiast cieszyć.

No tak jesteśmy dorosłymi, odpowiedzialnymi, mamy pracę, samochód i wszystkie te atrybuty, dzięki którym zyskujemy miano dojrzałych, a więc i poważnych.

I naprawdę nam z tym fajnie? Jak często zazdrościmy dzieciom – ich beztroski, bezproblemowości, dla nich wszystko jest prostsze, nieskomplikowane. Przecież każdy z nas ma coś z dziecka, ono nie umiera w nas, jedynie my zamykamy je gdzieś głęboko w szafie. Może już czas, żeby znowu wypuścić to nasze dziecko. Przestańmy traktować wszystko i wszystkich na poważnie. Obiecuję, że wówczas nasze życie będzie o wiele bardziej szczęśliwe.

Uśmiechaj się więcej

Hej, przecież to nie takie trudne. Jest tyle rzeczy, z powodu których możemy się uśmiechnąć każdego dnia. Może sąsiadka przypomina wam postać z bajki i kiedy ją widzicie mimowolnie się uśmiechacie, może plamy na lustrze w łazience układają się w jakiś śmieszny kształt? A może chmura nad waszym domem wygląda jak wielki smok. Rety, uśmiechać się można z miliona powodów, trzeba tylko chcieć je dostrzec.

Nie staraj się kontrolować rzeczy, które są poza twoją kontrolą

Bo po co marnować energię na coś, na co zupełnie nie mamy wpływu? Trzeba umieć odpuścić, zostawić i skupić się na tym, co jest od nas samych zależne. Naprawdę szkoda czasu na kontrolowanie wszystkiego wokół, co i tak potoczy się własną ścieżką. Lepiej skupić się na tym co nowe, co przed nami, cieszyć się życiem i doświadczać nowego.

Przestań się przejmować pierdołami

Czy naprawdę takie ważne jest, że twój facet nie pozmywał dzisiaj naczyń, a dziecko nie posprzątało pokoju. Czy naprawdę takie drobne rzeczy mają odbierać ci radość życia i cię unieszczęśliwiać. Czy to,  że jakaś kobieta wcisnęła ci się w kolejkę w sklepie, a autobus spóźnił się trzy minuty naprawdę ma i tak wiele znaczenie? Wpływa znacząco na twoje życie? Machnij ręką, spójrz na całość i zdecyduj, czy te małe rzeczy mają naprawdę znaczenie w oglądzie całości.

Ciesz się małymi rzeczami

Zobacz, jaka to zasada. Drobnymi rzeczami, które cię wkurzają – przestań się przejmować lepiej spożytkuj tę energię na małe rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej, zacznij je przede wszystkim zauważać. Zachód słońca, gwieździste niebo, tęczę po burzy, czy kwiaty, które właśnie zakwitły. Pomyśl, jakie życie jest piękne, gdy cieszymy się z małych rzeczy, gdy zaczynamy je w końcu dostrzegać.

Spędzaj czas wśród ludzi, których kochasz

Bywa, że zapominamy, jak dobrze czujemy się wśród ludzi, którzy są dla nas ważni, których kochamy. To oni są dla nas wartością, to przy nich czujemy się lepsi. Zamiast pracować, poczytaj dzieciom książkę, zamiast wysłać maila, zadzwoń do siostry, przyjaciółki, mamy – kogoś bliskiego. Nic nie ma takiego znaczenia, jak ludzie, w otoczeniu których czujesz się dobrze i szczęśliwie. Dbaj o nich, o czas z im poświęcany,

Nie daj się pogrążyć

Wiadomo, że każdy z nas obok lepszych, miewa też gorsze dni. Popadamy w zły nastrój, jesteśmy  zmęczeni, mamy wszystkiego i wszystkich dość. To naturalne. Chcesz, żeby twoje życie pogrążyło się w tych ciemnych emocjach, czy podnieść głowę i iść dalej do przodu. Wyciągaj ze wszystkiego, czego doświadczasz to co najlepsze dla ciebie, ucz się i rób krok do przodu. Powiedz sobie: „Okej, pomarudziłam, pojęczałam, teraz czas ruszyć dalej”. Bo co tracić czas na roztrząsanie tego, co było, a w dodatku nie było dość dobre.

Bądź pewny siebie

Bo przecież wiesz, jakie są twoje mocne i słabe strony. Nie traktując życia zbyt poważnie, masz gdzieś opinie innych na temat choćby twojego tańca, twojej pracy, czy tego, jak się ubierasz. Ty po prostu się dobrze czujesz ze samym sobą, nie potrzebujesz potwierdzenia twojej wartości, bo jesteś jej świadomy. Jak dziecko, które ma w nosie, co powiedzą o nim inni, bo najzwyczajniej się tym nie przejmuje, lubi siebie.

I jasne, można spędzić życie na poważnie umartwiając się i analizując wszystko, co złe się nam przytrafiło, żyjąc zachowawczo bojąc się tego, co nas czeka, bo co inni powiedzą. Ale można też przejść przez życie z uśmiechem na ustach, wyciągając wnioski ze wszystkiego, co nas spotyka i odważnie sięgając po nowe. Które życie wybieracie? Wybór zależy tylko i wyłącznie od nas.


Zobacz także

Kilka kropli tego domowego specyfiku wzmocni twoją odporność i uchroni cię przed przeziębieniem

Relaks w wannie dobry na wszystko. Poznaj zalety naturalnych kryształków do kąpieli

A jak nazywałby się twój ulubiony smakołyk?