Go to content

Co najczęściej pijesz rano – kawę, herbatę? Sprawdź jakie korzyści przyniesie ci zamiana ich na szklankę wody z cytryną

Fot. Pixabay / Caboompics / CC0 Public Domain

Po jaki napój najczęściej sięgasz wcześnie rano, próbując się rozbudzić po nocy? Najczęściej jest to kawa lub herbata, wypijane jeszcze na ciepło, by przyjemnie rozgrzać żołądek. Jednak jest o wiele lepszy i zdrowszy pomysł na poranek każdego dnia. Zafunduj sobie szklankę wody z wyciśniętym sokiem z połowy cytryny i sprawdź, jakie korzyści przyniesie ta zmiana twojemu organizmowi.

Woda z cytryną. Dla tych powodów warto ją pić codziennie rano

1. Dodaje energii

Sok z cytryny poprawia nastrój, zmniejsza poczucie lęku i stresu, zapach tego kwaśnego owocu działa pozytywnie na układ nerwowy. Długofalowe działanie przekłada się również na sprawne funkcjonowanie oczyszczonego organizmu, co naturalnie pozwala wykorzystywać drzemiące w nas pokłady energii. Dostarcza magnez, wapń i potas,  potrzebny do pra­wi­dło­wego funk­cjo­no­wa­nia układu ner­wo­wego.

2. Oczyszcza organizm

Sok z cytryny wspiera wątrobę, oczyszczając ją z toksyn, zwiększając produkcję żółci i wspomagając jej pracę. Szczególnie przydatne jest to po nocy, gdy w organizmie gromadzą się niewydalane przez kilka godzin toksyny.

 Fot. Pixabay / Morgan4uall / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Morgan4uall / CC0 Public Domain

3. Działa dobroczynnie na drogi moczowe

Picie zakwaszonej wody zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii, powodujących stany zapalne w drogach moczowych przez zmianę odczynu pH w drogach moczowych. Dużej ilość płynów przyspiesza wypłukiwanie szkodliwych bakterii

4. Nawadnia organizm

Szklanka ciepłej wody z cytryną dostarcza cenne witaminy i minerały, doskonale nawadniając ciało po nocy.

5. Pozwala zachować szczupłą sylwetkę

Cytryna ma niewiele kalorii i pozytywnie wpływa na trawienie. Zawartość flawonoidów, podobnie jak ciepła woda, usprawnia procesy trawienne, obecność pektyn wpływa na długotrwałe utrzymywanie się uczucia sytości. Dzięki temu, rzadziej sięgamy po przekąski.

6. Wzmacnia odporność

Sok z cytryny wspiera białe ciałka krwi i pomaga w produkcji limfocytów.  Rutyna w nim zawarta zapobiega utracie witaminy C, a także uszczelnia naczynia krwionośne.Obecność  przeciwzapalnego kwasu askorbinowego, zmniejsza ryzyko zachorowania z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych.

 Fot. Pixabay / DorianKrauss / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / DorianKrauss / CC0 Public Domain

7.Uszczelnia naczynia krwionośne

Ponadto przyspiesza gojenie się ran i minimalizuje częstotliwość pojawiania się siniaków. Kwas askorbinowy wpływa także na utrzymanie w sprawności tkanki łącznej, kości i chrząstek.

8. Poprawa wygląd skóry

Cytryna jest sil­nym prze­ciw­u­tle­nia­czem i chroni orga­nizm przed wol­nymi rod­ni­kami, pomaga w odbudowie mikrouszkodzeń skóry. Detoksykując krew, przy okazji zmniejsza problemy z wyglądem cery.