Higiena to podstawa! Już małe dzieci wiedzą, że po wyjściu z toalety, po zabawie, przed jedzeniem, należy umyć rączki. Dobre nawyki utrwalają się na całe lata i mało kto w naturalnym odruchu nie myje rąk, szczególnie po skorzystaniu z WC. To kwestia zdrowia, bo utrzymanie higieny ciała, trzyma w ryzach chorobotwórcze drobnoustroje, które od czasu do czasu fundują pechowcom choróbsko.
Mimo, że utrzymanie higieny osobistej, nie jest dla nas problemem, nieświadomie możemy popełniać z pozoru niewinne błędy, które sprawiają, że nasza profilaktyka się nie do końca sprawdza.
6 błędów higienicznych, które pojawiają się najczęściej
1. Zbyt częsty prysznic
Lubimy czuć się czysto i świeżo, lubimy być zadbane. Jednak jeśli korzystamy z dobrodziejstwa kąpieli czy prysznica kilka razy dziennie, bardziej sobie szkodzimy niż pomagamy. Zbyt częste mycie usuwa bytującą na skórze naturalną mikroflorę, która tworzy barierę ochronną. Zaburzenie jej równowagi może prowadzić wbrew intencjom np. do rozwoju infekcji skóry czy problemów z jej przesuszeniem i łuszczeniem.
2. Tylko szczoteczka
Wiemy, że zęby należy szczotkować przynajmniej 2 minuty. Niestety nie pamiętamy już o tym, że przed szczotkowaniem należy zęby oczyścić nicią dentystyczną, a po ich umyciu, umyć również język i wypłukać jamę ustną specjalnym płynem do higieny jamy ustnej.
3. Wycieranie potu dłonią
Zarówno podczas ćwiczeń na siłowni, czy stresującej sytuacji, najczęściej ręką ścieramy pot z czoła czy karku. A później ta sama ręka nieświadomie wędruje w kierunku twarzy czy ust, roznosząc bakterie. Lepiej wytrzeć się w ręcznik lub nawet koszulkę, która powędruje do prania.
4. Nieuważne przycinanie skórek
Obcinając paznokcie, pamiętamy również o skórkach. Tyle że zamiast je wycinać, lepiej odsunąć szpatułką. Wycinanie skórek może skutkować zadraśnięciami i pojawieniem się stanu zapalnego w ich obrębie.
5. Stała dezynfekcja rąk
To się sprawdza bardziej w przypadku chirurga nad otwartą raną niż w codziennym funkcjonowaniu. Dezynfekcja rąk antybakteryjnym żelem czy płynem jest dobra, gdy nie ma dostępu do bieżącej wody i mydła. Nadmierna higiena i walka z zarazkami w domowych warunkach skutkuje większą podatnością na pojawienie się problemów z astmą i egzemą wyjałowionej skóry.
6. Oddawanie moczu na stojąco
W publicznych toaletach może czaić się zło w postaci chorobotwórczych drobnoustrojów. Profilaktycznie, zamiast siadać na deskę sedesową, wiele z nas oddaje mocz na stojąco. To wcale nie jest idealne rozwiązanie, ponieważ im jesteśmy wyżej, tym bardziej się on rozpryskuje, osadzając się na naszym ciele i ubraniu. Jeśli wybieracie ten sposób korzystania z wątpliwych toalet, nie stawajcie nad nimi zbyt wysoko.
źródło: www.lifehack.org