Każdy, kto urodził się wiosną lub latem wie, że pikniki to idealny sposób na świętowanie urodzin, ale nie tylko. Świętować powinno się każdą chwilę z rodziną i przyjaciółmi, szczególnie w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani. Moment na łonie natury z najbliższymi może okazać się doskonałą odskocznią i „naładowaniem baterii” na kolejne tygodnie. Jak sprawić, żeby twój piknik zapadł w pamięci gościom?
Bajkowa lokalizacja
Prawdą jest, że każde miejsce można dostosować do piknikowych potrzeb. Pytanie tylko, czy uciekając od codziennego zgiełku, chcemy przebywać wśród dziesiątek ludzi w zatłoczonych parkach. Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce, do którego lubi wracać z sentymentów lub po prostu z powodów pięknych okoliczności przyrody. Które miejsca są najlepsze? Lasy, polany, zakamarki parków miejskich – wybierając lokalizację, warto znaleźć taką, przy której możemy schować się w cieniu drzew. Dobrym, i prostym, pomysłem jest stworzenie swojego rodzaju moskitiery czy baldachimu, przerzucając przez niższą gałąź drzewa większy kawałek materiału (np. stare prześcieradło czy firana). Wygląda pięknie, a przy okazji nawilżona olejkiem waniliowym czy cytrynowym, odstraszy owady.
Praktyczna dekoracja
Bajkowa lokalizacja to jedno, ale drugim filarem udanego pikniku są dekoracje. Zacznijmy od koca, który śmiało możemy zamienić inną tkaniną, ważne jednak, żeby była grubsza.
Oczywiście możemy nabyć specjalny koc piknikowy, który z drugiej strony ma podszewkę, do której nie przyczepi się trawa czy pyłki. Tańszą opcją jest zamiana starego prześcieradła czy poszwy na kołdrę, którą po prostu kładziemy pod koc – jeżeli się ubrudzi, nie będzie nam szkoda jej wyrzucać.
Aby stworzyć bardziej domowy, sielski klimat, zabierz kilka poduszek. Poduchy to uzależnienie zawziętych dekoratorek wnętrz, ale także wygodny element, dzięki którym będziesz mogła spokojnie wylegiwać się przy promieniach słońca. Rolę dekoracji mogą pełnić także cięte kwiaty w małych wazonikach czy świeczki.
Słoiki i talerzyki
Praktyczność to podstawa udanego pikniku. Wybierając zastawę, skuś się na papierowe talerzyki, dostępne we wszystkich kolorach tęczy i tysiącach wzorów. Najlepszymi sztućcami będą te plastikowe, a jeżeli nie chcesz, żeby wyglądały zbyt zwyczajnie, rękojeść pomaluj kolorowym sprayem lub oblep kolorową taśmą do pakowania prezentów. W ciągu ostatnich miesięcy, słoiki szturmem zdobywają serca gastronomicznych freaków. Zastosowanie tych szklanych naczyń to idealny krok w organizacji doskonałego spotkania z przyjaciółmi. Co możesz zrobić w słoiku? Wszystko! Począwszy od deserów – np. sernik na zimno, ze spodem z kruszonych ciasteczek, przez krem ze świeżych warzyw, po sałatki! Robiąc sałatkę w słoiku, pamiętaj, żeby dressing znalazł się na samym spodzie. W ten sposób gwarantujesz chrupkość sałaty i pozostałych warzyw.
Kulinarne podboje
Skoro o kulinariach mowa, pora na przygotowanie menu! Dowolność jest pełna, ale warto pamiętać, że powinny być to potrawy łatwe do konsumpcji. Im prościej, tym lepiej!
Zazwyczaj przygotowujemy przystawkę, danie główne i deser – piknikowe menu nie powinno odbiegać od standardów. W ramach przystawki, możemy podać tartę, którą można przyrządzić bardzo szybko, używając ciasta francuskiego. Wcześniej wspomniana zupa w słoiku także będzie idealna. Najpopularniejszym daniem głównym są makarony i sałatki. Warto mieć na uwadze fakt, że nie będziemy w stanie podgrzać jedzenia. Letnią sałatką, którą zaskoczysz znajomych, może być połączenie truskawek, awokado i szpinaku z miodowo-makowym dressingiem. Do tego łosoś lub kurczak w sezamie, a podbijesz serca wszystkich! Jest jeszcze deser, dla niektórych najważniejsza część posiłku. Muffiny, owocowe szaszłyki lub mini tarty z wiśniowym nadzieniem – pełna dowolność! Ważne, żeby wszystko pięknie wyglądało.
Soki, lemoniady i inne specjały
Organizując piknik w parku pamiętaj, że w Polsce obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, w których nie ma do tego wydzielonych stref (np. ogródek piwny, pub itp.). Dlatego też, przygotowując napoje, możesz pokusić się o przygotowanie bezalkoholowych drinków – mohito, margarita lub sex on the beach, bez alkoholu także mogę smakować bardzo dobrze. Klasyką piknikowych napoi jest oczywiście lemoniada. Podkręć jej smak, dodając odrobinę lawendy – to trik z najlepszych restauracji, jest naprawdę genialny! Zabierając przenośną lodówkę lub torbę termiczną, sprawisz, że napoje dłużej będą zimne.
Atrakcje, gry i zabawy
Czym byłoby przyjęcie bez atrakcji? Dostosuj je do wieku i zainteresowań gości. Czasami wystarczy kilka gier planszowych, guma do skakania (powracająca do łask!) czy talia kart. Wiadomo jednak, że piknik XXI wieku musi być „instagramolubny” czyli po prostu ładnie wyglądać na zdjęciach. Jeżeli twoi znajomi są uzależnieni od mediów społecznościowych,urządź konkurs na najlepszego posta związanego z waszym piknikiem. Nagrody nie muszą być ogromne, najważniejsza jest przecież dobra zabawa! Brytyjska youtuberka Zoella, swoim gościom zaproponowała utworzenie galerii polaroidów, które robili w czasie spotkania.
Bezpieczeństwo
Przygotowując piknik, dopytaj znajomych o ich alergie oraz preferencje jedzeniowe, może ktoś jest uczulony na pyłki trawy lub ma nietolerancję laktozy, albo po prostu jest wegetarianinem. Warto mieć to na uwadze i okazać się dobrym gospodarzem. Postaraj się także o kadzidełka lub inne specyfiki, które odstraszą owady – nikt nie chce wrócić do domu jako pobojowisko po ugryzieniach komarów! Apropos wracania do domu, koniecznie sprawdźcie, czy nie złapaliście kleszcza!