Go to content

6 lekcji, które możesz wyciągnąć z niespełnionej miłości

fot.IStock

Trudno sobie wyobrazić, by nieudany związek mógł stać się powodem do radości. Nie wspominając oczywiście o relacjach, które były złe, niesatysfakcjonujące, a nawet toksyczne. Jeśli wszystko układało się w porządku, ale finalnie coś poszło nie tak, rozstanie zawsze boli. Potrzeba wtedy czasu na uspokojenie emocji, odnalezienie równowagi i próbę ułożenia codzienności na nowo.

Trudno jest krótko po rozstaniu w to uwierzyć, ale każdy związek może nauczyć nas kilku bardzo ważnych rzeczy. Być może tego dotychczas o sobie nie wiedzieliśmy lub po prostu nie pamiętamy o tym na co dzień.

6 rzeczy, których może nauczyć cię niespełniony związek

1. Nie musisz się dostosować

Na początku każdego związku zazwyczaj chcemy się dopasować i uzyskać aprobatę u kogoś, na kim nam zależy. Tymczasem tracimy poczucie prawdziwego „ja”, poświęcamy się dla uczucia rezygnując z siebie. Zakończony związek uczy, że warto być sobą, bo właściwi ludzie przychodzą w odpowiednim czasie i po prostu zostają w twoim życiu. I nikt nie musi się dopasowywać na siłę.

2. Odróżniasz prawdę od ułudy

Niektórzy ludzie są w stanie zaślepić nas do takiego stopnia, że trudno zrozumieć to, co się wokół dzieje. W tym zaślepieniu marnujemy czas i uczucia na kogoś, kto na to nie zasługuje. Choć to bolesna nauka, niespełniona miłość pozwala zrozumieć, czym się różni prawda od ułudy.

3. Dojrzała miłość to wolność wyboru

Miłość kojarzy się z szaleństwem i oglądaniem świata przez różowe okulary. Jednak bardzo często mylimy prawdziwe uczucia od namiętności, a prawdziwa miłość wymaga czegoś więcej, niż  instynktownego działania. Dojrzała miłość uczy wzajemnego wspierania, zdrowej wolności, która pomaga obojgu partnerom we wzajemnym rozwoju.

4. Niespełniona miłość to trudna lekcja na przyszłość

Miłość to trudna lekcja, przede wszystkim dawania, a nie przyjmowania uczuć i wszystkiego, co jest z nimi związane. Niesie również ze sobą ryzyko, że druga osoba nie odwzajemni tych starań. Jednak nauka zaufania, podjęcie ryzyka, odczuwanie bólu pozwala na bardziej świadome przeżywanie miłości w kolejnym związku.

5. To ty jesteś źródłem miłości

Choć może się wydawać, że to partner generuje w tobie dobre uczucia, ty sama jesteś źródłem miłości. Bez względu na wszystko możesz dawać  innym radość, spokój i szczęście. Dziel się pozytywną energią z każdym, kto się z tobą zetknie.

6. Ustalasz swoje priorytety

Każdy nieudany związek powoduje, że rozmyślasz nad tym, co było dobre, a co poszło nie tak. Masz możliwość zastanowienia się nad swoimi potrzebami, na tym, co jest dla ciebie ważne w życiu, jakie masz priorytety. Po takiej analizie dobrze wiesz na co chcesz poświęcać swój czas i energię, nie popełniając znów tych samych błędów.

źródło: themindsjournal.com