Jeśli będziemy czekać z działaniem na moment, w którym poczujemy się w 100% gotowe, prawdopodobnie będziemy siedzieć bezczynnie do końca życia. W większości przypadków musimy po prostu wstać i iść dalej. I nie, nie powinnyśmy czuć się bardziej pewne siebie, zanim zrobimy kolejny krok. To wykonanie kolejnego kroku stopniowo buduje naszą pewność siebie. Teraz jest czas.
Czas ruszyć i czas przyznać, że zwlekamy zbyt długo…
1. … aby odkryć rzeczy, które są dla nas
Świat nie jest taki, jaki jest, ale taki, jakim go widzimy, a każdy z nas widzi go inaczej. Jeśli więc spędzasz cały swój wolny czas, scrolując instagram, sprawdzając facebooka i robiąc to, co robią wszyscy inni, wiele tracisz. Próbuj różnych rzeczy. Badaj! Zobacz, co sprawia, że twoje serce bije mocniej, co sprawia, że nogi rwą się do wędrówki i idź za tym. Nie marnuj cennego czasu na udawanie, że coś lubisz tylko dlatego, że lubią to inni. Zrób wszystko, żeby twoje życie nie składało się z szeregu niedopasowanych do ciebie okoliczności. Ciesz się tym, co sprawia ci przyjemność, słuchaj swojej intuicji, a w twoim życiu pojawi się więcej okoliczności, które sprawią, że poczujesz, że żyjesz.
2. … aby zacząć działać
Niektórzy cały dzień czekają na 17:00, cały tydzień na piątek, cały rok na święta, całe życie na szczęście. Nie bądź jednym z nich! Świat nie jest ci nic winien, to ty zawdzięczasz światu życie. Więc przestań marzyć i zacznij ROBIĆ rzeczy, które mają znaczenie. Weź odpowiedzialność za swoje życie już dziś – przejmij kontrolę! Jesteś ważna i potrzebna. Jest już za późno, aby siedzieć i czekać, aż ktoś pewnego dnia coś zrobi.
3. … z docenieniem tego, co mamy
Często bierzemy za oczywistość to, co najbardziej zasługuje na naszą obecność i wdzięczność. Jak często zatrzymujesz się, aby docenić swoje zdrowie, rodzinę, dom lub inne pozornie stabilne elementy swojego życia? Pamiętaj, że nic w życiu nie jest dane raz na zawsze. Życie tu i teraz to podstawa, ale jak to zwykle bywa z rzeczami najprostszymi, bardzo łatwo znajdujemy sposób, by je skomplikować. Sprawdź więc siebie – nie ma nic skomplikowanego w uczeniu się zauważania i doceniania swojego życia takim, jakie jest.
4. … z byciem dobrym dla innych
Kiedy dorośniesz i spojrzysz wstecz na swoje życie, nieuchronnie zapomnisz o wielu rzeczach, które wydawały się tak ważne, gdy byłaś młoda. Prawdopodobnie nie będziesz pamiętała, jaka była twoja średnia ocen w szkole średniej. Będziesz patrzeć na swoich starych kolegów z klasy na Facebooku i zastanawiać się, jakim cudem się dogadywaliście, jakim cudem mogłaś się zakochać w takiej osobie. Najtrudniej będzie ci przypomnieć sobie, dlaczego pozwoliłaś im wykorzystać to, co w tobie najlepsze. Ale nigdy nie zapomnisz ludzi, którzy byli naprawdę dobrzy – tych, którzy pomogli, gdy zostałaś zraniona i którzy cię kochali, nawet gdy czułaś się niegodna miłości. Bądź taką osobą dla innych tak często, jak to możliwe.
5. … aby być dobre dla siebie
Najprawdopodobniej pierwsza osoba, która przykuła twoją uwagę, nie była „tą jedyną”. Drugi, trzeci i czwarty prawdopodobnie też nie. Wiesz dlaczego? To dlatego, że TY jesteś tą jedyną! Poważnie, w twoim życiu ważne jest, aby wiedzieć, jak bardzo jesteś spektakularna. Naprawdę trzeba spojrzeć w lustro i być miłą, bo to, co widzisz w lustrze, często jest tym, co widzisz w świecie. Nasze rozczarowanie innymi często odzwierciedla nasze rozczarowanie sobą. Nasza akceptacja innych często odzwierciedla naszą akceptację siebie. Nasza zdolność dostrzegania potencjału w innych często odzwierciedla naszą zdolność dostrzegania potencjału w sobie. Nasza cierpliwość do innych często odzwierciedla naszą cierpliwość do samych siebie. Rozumiesz, o co chodzi – przede wszystkim musisz okazać trochę miłości i życzliwości SOBIE SAMEJ.
6. … z przyjęciem prawdy
Zbyt wielu z nas woli delikatne kłamstwa od twardych prawd. Ale nie dajcie się zwieść, w ostatecznym rozrachunku lepiej jest zranić się prawdą, niż pocieszyć kłamstwem. A kłamstwo to proces kumulujący się, więc bądź ostrożna. To, co zaczyna się jako małe, pozornie niewinne kłamstwo (być może nawet mające na celu nikogo nie skrzywdzić), szybko przeradza się w narastającą fałszywą rzeczywistość. Okłamujemy innych, ale jeszcze bardziej okłamujemy same siebie, aby chronić swoje „och, jak kruche” ego. Czytając to, możemy nawet mieć skłonność do okłamywania samych siebie, nie chcąc przyznać, jak często umykałyśmy prawdzie.
7. … z ustanowieniem i utrzymaniem zdrowych granic
Twój umysł jest twoim prywatnym sanktuarium – nie pozwól, aby zajęły go negatywne przekonania innych. Zadbaj o swoje osobiste granice i to, co pozwalasz sobie wchłonąć od innych. A jeśli ktoś nieustannie okazuje brak szacunku, porozmawiaj z nim. Jeśli sytuacja się nie zmieni, musisz ograniczyć ilość czasu i wpływ, jaki ma na twoje życie. Potrzebujemy ludzi, którzy rzucają nam wyzwania z szacunkiem, abyśmy mogli spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy, ale wymagajmy też od nich szacunku. Dystansowanie się od ludzi, którzy zawsze dają ci negatywne wibracje, to dbanie o siebie. Wycofywanie się z sytuacji, w których czujesz się niedoceniana lub lekceważona, to dbanie o siebie.
8. … z zamknięciem starych rozdziałów w naszym życiu
W swoim życiu będziesz spotykać się z wieloma ludźmi. Będziesz przeżywać pierwsze pocałunki, które poczujesz aż do palców u stóp i pomyślisz: „O mój Boże, kocham go”, ale tak naprawdę… podobał ci się ten pocałunek. Spotkasz przyjaciela, o którym pomyślisz, że będziesz go mieć już na zawsze, ale wtedy coś się zmieni i wasze drogi się rozejdą. Będziesz odkrywać różne części swojego życia z różnymi ludźmi, którzy nie są w nim na dłuższą metę, i nic w tym złego. Życie to ciąg historii, a sposób, w jaki te historie się przeplatają, jest niezwykły. Czasami ludzie są w naszym życiu przez całą naszą historię. Czasami zajmują tylko krótki rozdział lub dwa. Trzeba odważnej osoby, aby wiedzieć, kiedy ten rozdział się skończył, a następnie przewrócić stronę. Być odważnym. I pamiętaj, że prawie każde „żegnaj”, jakie otrzymujesz w życiu, przygotowuje cię na nowe „witaj”.