Nowe badania wykazały siedem czynników stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko depresji: mowa o spożywaniu alkoholu, diecie, aktywności fizycznej, śnie, paleniu, siedzącym trybie życia i życiu społecznym. Co ważne, uczeni zaznaczają, że nie musimy doskonale przestrzegać wszystkich siedmiu czynników, aby zmniejszyć ryzyko depresji – twierdzą, że pomocne może być przestrzeganie nawet pięciu z nich (ale nie mniej). Eksperci zalecają pacjentom, aby priorytetowo traktowali zdrowy tryb życia, ale pamiętać należy, że nie gwarantuje to wyleczenia lub zatrzymania depresji. Kontakt z lekarzem i leczenie są konieczne.
Na początek twarde dane. Badanie, o którym piszemy szczegółowo opisano TUTAJ.
Na dobrostan psychiczny danej osoby wpływa wiele czynników. Często czynniki takie jak genetyka odgrywają rolę w tym, czy dana osoba może być podatna na rozwój chorób psychicznych. Istnieją jednak również inne zmienne, które odgrywają rolę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób takich jak depresja.
Nowe badania opublikowane w Nature Mental Health wykazały, że istnieje siedem czynników stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko depresji. Należą do nich umiarkowane spożycie alkoholu, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.
Ważne:
– Krótkowzrocznością byłoby sądzić, że same te czynniki mogą złagodzić depresję. Ważne jest, aby nie obwiniać siebie, jeśli uznasz te zajęcia za priorytet, a mimo to nadal będziesz zmagać się z depresją – tłumaczy prof. Bernstein.- Niektóre epizody depresji mogą łączyć się z innymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym, a nawet być zbyt poważne, aby można je było pokonać wyłącznie za pomocą strategii lub zmiany stylu życia – dodaje. Zmiany stylu życia w połączeniu z lekami psychotropowymi, a nawet terapią z większym prawdopodobieństwem skutecznie wprowadzą zmiany.
Aby zbadać związek między czynnikami stylu życia a depresją, naukowcy zebrali dane z brytyjskiego Biobanku, analizując informacje od prawie 290 000 osób, w tym 13 000 cierpiących na depresję. Dane zbierano przez dziewięć lat.
Badacze z największą uwagą przyjrzeli się następującym siedmiu czynnikom stylu życia:
- Umiarkowane spożycie alkoholu
- Zdrowa dieta
- Regularna aktywność fizyczna
- Zdrowy sen
- Nigdy nie palę
- Niski do umiarkowanego siedzący tryb życia
- Regularne interakcje społeczne
Ogólnie rzecz biorąc, badacze odkryli, że w im więcej czynników związanych ze zdrowym stylem życia ludzie się angażują, tym lepiej. Uczestnikom przyznawano punktację od 0 do 7 w oparciu o liczbę zdrowych nawyków, w które się zaangażowali i przydzielano ich do jednej z trzech grup: korzystnej (uwzględniającej 5–7 czynników), pośredniej (2–4) i niekorzystnej ( 0–1).
W grupie osób prowadzących „korzystny” styl życia ryzyko wystąpienia depresji było o 57% mniejsze w porównaniu z grupą „niekorzystnego” stylu życia, w grupa „pośrednia” ryzyko było o 41% mniejsze.
– Zmiana naszych zachowań i rozwój zdrowego stylu życia to coś, co możemy zrobić dla siebie, aby zmniejszyć ryzyko depresji” – powiedziała w rozmowie z „Health” autorka badania Barbara Sahakian, profesor na wydziale psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge. – Jako społeczeństwo często skupiamy się na zdrowiu fizycznym, ale powinniśmy spędzać więcej czasu na dbaniu zdrowie psychicznym i dobre samopoczucie – dodała.
Prof. Sahakian wyjaśniła też, że kolejne badania powinny przyjrzeć się wpływowi rozwijania zdrowych nawyków w młodszym wieku na depresję u nastolatków. Obecnie wskaźniki depresji w tych grupach wiekowych rosną.
– Ważne jest, aby dzieci i młodzież prowadziły zdrowy tryb życia i wykształciły dobre nawyki w zakresie diety, snu, ćwiczeń, kontaktów społecznych i przyjaźni – stwierdziła. – Szkoły powinny uczyć dzieci zdrowego stylu życia, aby promować zdrowie mózgu, zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.
Jak czynniki stylu życia wpływają na ryzyko depresji
Prowadzenie zdrowego stylu życia wskazane w nowym badaniu może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka depresji, ale zanim założy się, że te nawyki całkowicie rozwiążą problemy ze zdrowiem psychicznym, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
– To badanie przeprowadzane na bardzo dużej grupie, dlatego w przypadku konkretnej osoby mogą występować różnice” – zwraca uwagę prof. Sahakian. – Grupa uczestników brytyjskiego Biobanku jest stosunkowo zdrowsza niż populacja ogólna. Istnieją również ograniczone dane na temat mniejszości etnicznych. Niemniej jednak prowadzenie zdrowego stylu życia byłoby korzystne dla jednostki w porównaniu z niezdrowym stylem życia – dodaje prof. Sahakian.
Według doktora Wei Chenga, młodego badacza w Instytucie Nauki i Technologii Inteligencji Inspirowanej Mózgiem na Uniwersytecie Fudan, nie trzeba doskonale przestrzegać każdego nawyku; przestrzeganie kombinacji wymienionych czynników stylu życia również może mieć duże znaczenie.
Autorzy badania odkryli, że niektóre czynniki stylu życia mogą mieć większe znaczenie niż inne. Wydaje się, że dobry sen – od 7 do 9 godzin każdej nocy – powoduje największe zmniejszenie ryzyka depresji – o 22%. Kiedy nie śpimy wystarczająco dużo, możemy czuć się wyczerpani i rozdrażnieni, co nie poprawia naszego ogólnego samopoczucia. Uczeni zaznaczają zgodnie, że bez odpowiedniej ilości snu wykonywanie codziennych czynności może stać się trudne. Zmęczeni nie damy rady realizować żadnego z punktów wymienionych badaniu.
Kolejnym najbardziej pomocnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko depresji było niepalenie papierosów (20%) oraz częste kontakty społeczne, co zmniejszyło ryzyko depresji o 18%.
Regularna aktywność fizyczna, która zmniejsza ryzyko depresji o 14%, jest również niezbędna dla zdrowia psychicznego. Prof. Bernstein wyjaśnia, że ćwiczenia zwiększają poziom energii, co z kolei zmniejsza letarg i zwiększa motywację. Zwiększona motywacja może z kolei pomóc zwiększyć pragnienie interakcji społecznych, co może ograniczyć poczucie samotności, izolacji i obniżonego nastroju.
Wszystkie czynniki zdrowego stylu życia mogą wzajemnie się wspierać!
Znalezienie właściwego sposobu leczenia depresji
Jeśli ktoś uważa, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zmniejszyć ryzyko depresji, ale nadal odczuwa objawy, koniecznie powinien udać się do specjalisty.
Pamiętajmy, że to nowe badanie skupiało się na zmniejszeniu ryzyka zachorowania na depresję oraz na tym, jak zdrowy tryb życia może pomóc w zapobieganiu depresji.
Nie oznacza to jednak, że zdrowy tryb życia wyleczy depresję – ani nie należy zakładać, że będzie on w równym stopniu zastępował inne metody leczenia.
Jeśli ktoś cierpi na depresję, ważne jest, aby leczyć ją wcześnie i skutecznie.