Psychologia

10 trudnych i łamiących serce prawd, o których ludzie z depresją nie mówią

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 maja 2018
Fot. iStock/stock_colors
Następny

Nie mogę zapomnieć historii kobiety, która nie wygrała walki z depresją, popełniła samobójstwo. Tak często bagatelizujemy jej objawy, odsuwamy się od ludzi, którzy sobie z tą chorobą nie radzą, dają się jej zjadać od środka. Depresja ma wiele twarzy, jest jednak kilka prawd na jej temat, które są udziałem każdego chorującego. Te prawdy bywają trudne do opowiedzenia, ponieważ ujawniają smutną prawdę o tym, co dzieje się w naszych umysłach oraz jak walczymy, by iść do przodu. Ci, którzy chorują na depresję, czują się często samotni, nierozumiani, przytłoczeni życiem i emocjami.

10 trudnych i łamiących serce prawd, o których ludzie z depresją nie mówią

„Nikt nie ma mocy naprawienia mnie”

Depresja nie jest jedną z tych dolegliwości, z którą walczysz do momentu odkrycia magicznej pigułki, która cię wyleczy. Podczas gdy leki i terapia mogą pomóc i przynieść ulgę, nie ma jednak cudownego środka, który sprawi, że jutro obudzisz się zdrowym. To, co dzisiaj tobie pomaga, nie musi wcale działać kilka dni później. Walka z depresją to ciągły eksperyment, by znaleźć spokój.

„Moja depresja sprawia, że bywam samolubny”

Osoby z depresją z natury rzadko bywają egoistami, jednak choroba sprawia, że nimi się stają, skupiają się tylko na sobie. W dniu, kiedy muszą wstać z łóżka i stawić czoło światu, są w swojej głowie tak bardzo, że mało ich obchodzi, co dzieje się wokół. Jest to dla nich ogromny wysiłek i nie chcą tracić energii na interesowanie się czymś innym poza sobą. Nie robią tego, by kogoś skrzywdzić, by odsunąć, po prostu tak mają, warto o tym wiedzieć.

„Są takie momenty, że „nie bycie tutaj” naprawdę brzmi jak dobra opcja”

Czasami, gdy depresja zaciemnia rzeczywistość, gdy odcina chęć do życia, zrobienia czegokolwiek jedyną opcją do rozważenia staje się „nie bycie tutaj”. Nie zawsze chodzi o śmierć, często jest to potrzeba zamrożenia swoich emocji – przestać czuć, odczuwać ból, byleby tylko uciec od depresji, ale od niej nie da się uciec… Żeby chociaż dała przerwę na złapanie oddechu, nabranie sił… Nic takiego jednak się nie dzieje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

9 zachowań, które pozwolą ci lepiej ułożyć relacje z innymi ludźmi

Redakcja
Redakcja
7 maja 2018
fot. istock / miodrag ignjatovic
Następny

Znalezienie swojego miejsca wśród innych nie zawsze jest łatwą sztuką. Ludzie bywają z natury skomplikowani i nie zawsze da się kogoś w pełni zrozumieć. Można natomiast podejść do innych osób, tak aby poznać i polubić tych, których mamy wokół siebie na co dzień. Otwarty umysł, odrzucenie stereotypów i duża dawka optymizmu, to jedne z tych rzeczy, które pozwalają rozwinąć pozytywne relacje z otoczeniem.

Teoretycznie powinniśmy mieć w tej materii wprawę, bo uczymy się tego od momentu, kiedy jako dzieci wiążemy się z najbliższą rodzinę, później nawiązujemy relacje z dalszymi krewnymi, a później zataczamy coraz szersze kręgi znajomości. Raz trafiają nam się ludzie, którzy doceniają to, kim jesteśmy i w jakiś sposób odwzajemniają uczucia, a czasem bywa tak, że mamy ochotę trzymać się od pewnych znajomości jak najdalej. Związki z innymi ludźmi czynią nas szczęśliwymi lub odwrotnie, odbierają radość życia.

Relacje bywają złożone i różnorodne, pełne dobrych uczuć lub wzajemnej niechęci, ale jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby relacje z innymi osobami były jak najpełniejsze i bardzo pozytywne.

9 pozytywnych rzeczy, które pozwolą ci lepiej ułożyć relacje z innymi ludźmi 

1. Zaakceptuj ludzi

Jesteśmy od siebie absolutnie odmienni, różnimy się pochodzeniem, wychowaniem, typami osobowości. Możemy inaczej wyglądać,  inne rzeczy mogą nas cieszyć, ale to nie powód, by odmawiać komuś akceptacji. Różnorodność przecież buduje społeczeństwo i bywa jego siłą, a nie ciężarem. Akceptacja innych osób z ich niedoskonałościami i dziwactwami sprawia, że łatwiej jest żyć obok siebie.

2. Akceptuj siebie

Trudno kochać innych ludzi, kiedy samych siebie nie kochamy. Akceptacja własnej osoby pozwala lepiej funkcjonować wśród innych osób, bez rozpaczliwych prób dopasowania się do innych lub odczuwania frustracji. Lubiąc siebie, łatwiej wyjdziesz do innych.

3. Daj szansę tym których nie znasz

Każdy ma swoją historię do opowiedzenia, więc nie powinniśmy ulegać stereotypom i odmawiać komuś uwagi. To, że że znamy czyjąś historię i nie do końca ona odpowiada naszym przekonaniom, nie oznacza, że nie ma szans na porozumienie. Spróbuj poznać innych ludzi bez osądzania i bezwzględnej krytyki. Być może poznasz taką osobowość, która wbrew pozorom doskonale wpasuje się ramy twojego świata.

4. Bądź uczciwa

Odrzuć dwulicowość, plotki, kłamstwa. Dotrzymuj danego słowa, znaj prawdę i kieruj się nią w relacjach z innymi. Nic nie wzmacnia bardziej, niż świadomość dobrych intencji i poczucie bezpieczeństwa.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Rozwiązanie konkursu „Małe, zdrowe rytuały”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 maja 2018
fot. iStock / Sjale

Cześć! Co dzisiaj zrobiłaś dla swojego zdrowia? Wypiłaś po wstaniu z łóżka szklankę wody z cytryną, a może poszłaś pobiegać? Bez obaw, być może zupełnie inaczej zadbałaś o swoje zdrowie. Każdy z nas codziennie może o zdrowie i kondycję zadbać, i nawet tego nie zauważyć. To może być 10 minut medytacji, naprzemienny zimny i ciepły prysznic, zdrowy koktajl, wypicie o jedną kawę mniej po południu lub spacer po pracy do następnego przystanku autobusowego. To może być uśmiech do nieznajomej osoby albo uzupełnienie niedoborów witamin. Możecie to robić na setki sposobów, jeśli tylko zechcecie. Im więcej małych, zdrowych rytuałów, tym lepiej.

Serdecznie dziękujemy wam za wszystkie komentarze – jesteście cudowne! Wasze ciała z pewnością wam się odwdzięczą za każdy miły gest w ich stronę. A żeby było jeszcze zdrowiej, z przyjemnością ogłaszamy, że fantastyczna, naturalna witamina K2+D3 marki Futurmed, wędruje do…

Laureaci:

 1. Kasia Grzesia
 2. Beata Bratek
 3. Ewa Osieleniec
 4. Żydek Anita
 5. Iwona Maria Umerska
 6. Małgorzata Piotrowicz
 7. Katarzyna Kocjan
 8. Kasia Kozar
 9. Adelina Storczyk
 10. Paulina Czerwińska
 11. Justyna Midura
 12. Olga Zawiślak
 13. Kinga Czerwińska
 14. Emilia Grzonkowska
 15. Marta Grduszak

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody: Zestaw naturalnej witaminy K2+D3, (2 x 50 kapsułek)

Fot. Materiały prasowe

Preparat Naturalna Witamina K2 MK-7 + D3, gwarantuje optymalne połączenie dwóch dobroczynnych składników aktywnych. Witaminy K2 MK-7 pochodzącej z natto oraz Witaminy D3 pochodzenia naturalnego.

Naturalne pochodzenie składników, brak konserwantów, bez GMO plasują produkty marki FUTUREMED w czołówce produktów tego typu na świecie.

1 kapsułka zawiera:

100 μg witaminy K2 MK-7 (menachinon 7) z ekstraktu natto (certyfikowane pochodzenie) oraz witaminę D3 (cholecalcyferol) w dawce 25 μg (1000 jednostek), nośnik (oliwa z oliwek), substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), żelatyna (składnik kapsułki) (pochodzenia roślinnego)

Łatwa do połknięcia, bezwonna kapsułka żelowa. Nośnik: oliwa z oliwek

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.


Zobacz także

Czasem myślę, że życie tylko czeka, by zamienić nas w klauny. Nigdy nie gódź się na bycie kimś, kogo nie cierpisz. Nawet w imię miłości

16 rzeczy, które chciałaby ci powiedzieć osoba z przewlekłym bólem

16 rzeczy, które chciałaby ci powiedzieć osoba z przewlekłym bólem

Jak wychować feministę? Pozwól mu być sobą