Ekstrawertyk jest osobą, którą nietrudno zauważyć w tłumie. Zdecydowanie jest on duszą towarzystwa, skupia na sobie uwagę i bez problemu odnajduje się w nowej sytuacji. A to nie wszystkie jego cechy, które pozwalają odróżnić go a od innych typów osobowości. Kim jest ekstrawertyk i co jeszcze można o nim powiedzieć?
Kto to jest ekstrawertyk?
Ekstrawertyk to typ osobowości, który określił szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. Nazwa ekstrawertyk zaczerpnięta została z łaciny: słowo „extra” oznacza „na zewnątrz”, a „vertere” – „zwracać się”. Oprócz ekstrawertyka psychologia wyróżnia także introwertyka oraz ambiwertyka.
Ekstrawertyk — 7 cech, które wyróżniają go z tłumu
Ekstrawertyka łatwo jest rozpoznać. Widać go i słychać z daleka, posiada charyzmatyczną osobowość, jest wulkanem energii. Czerpie przyjemność z kontaktów z innymi ludźmi, chętnie mówi o sobie i jest otwarty na nowe doświadczenia. Chętnie realizuje swoje ambicje zawodowe i pasje, nie lubi się nudzić, ponieważ jest nastawiony na działanie. To część z cech, które można przypisać ekstrawertykowi. Co jeszcze pozwala wyróżnić go z tłumu?
Ekstrawertyk to dusza towarzystwa
Uwielbia otaczać się ludźmi, a otoczenie chętnie korzysta z żywiołowego i wesołego usposobienia ekstrawertyka. Źle się czuje w odosobnieniu. Szczególnie chętnie nawiązuje nowe znajomości i najczęściej czuje się komfortowo również w towarzystwie zupełnie obcych ludzi lub w nowym miejscu.
Ekstrawertycy dużo mówią
Można rzec przysłowiowo, że gęba im się nie zamyka. Nie tylko nie mają problemu z zawieraniem nowych znajomości, ale także oporów, by wciągnąć kogoś w porywającą rozmowę, przy której czas szybko upływa. Bez kłopotu utrzymują kontakt wzrokowy z rozmówcą, chętnie też opowiadają o sobie, ale czasem gubią wątki i czasem nie dopuszczają do głosu drugiej strony konwersacji. Otwarcie mówią o swoich problemach, dzięki czemu mają większą szansę uzyskać pomoc, jeśli jest ona konieczna.
Ekstrawertyzm idzie w parze z mediami społecznościowymi
Ekstrawertyk chętnie udziela się w mediach społecznościowych, ponieważ pozwala to mu pozostać w kontakcie z innymi. Dzięki nim może dzielić się swoją energią oraz zainteresowaniami z otoczeniem. Poza tym dzięki aktywności w internecie ekstrawertyk może naładować baterie, szczególnie gdy nie może spotkać się w realu ze znajomymi.
Ekstrawertyk kocha ruch
Ekstrawertycy uwielbiają coś robić, stale być w ruchu, spożytkować swoją energię. Chodzi tu zarówno o codzienną krzątaninę, jak i aktywność sportową. Kiedy są zmuszone do zbyt długiego wypoczynku, nie mogą znaleźć sobie miejsca, stają się nerwowi.
Najpierw robi, później myśli
Ekstrawertyk to żywioł, który wykazuje tendencję do szybkiego działania. Jego decyzje bywają impulsywne, podyktowane chwilą, czego czasem żałuje. W sytuacjach stresowych może tracić kontrolę nad sobą i wpadać w panikę. Poza tym ekstrawertyk zawsze mówi to, co ma na myśli.
Ekstrawertyk to optymista …
Żywiołowość ekstrawertyka idzie w parze z optymizmem, a dzięki temu świetnie radzi sobie z przeciwnościami losu. Nie rozpamiętuje on przeszłości, nie skupia się na popełnionych błędach, choć też nie pozostawia ich bez wyciągnięcia wniosków. Na życie patrzy bardzo pozytywnie, czerpiąc z niego garściami.
…, który nie boi się ryzyka
Powyższe cechy sprawiają, że osoby ekstrawertyczne chętniej niż inne podejmują ryzyko. Widzą więcej pozytywów danej sytuacji, są pewni siebie i elastyczni, w dodatku szybko wracają „do siodła”, jeśli akurat z niego wypadną. Podejmować nowe wyzwania pozwala im ciekawość, odwaga i wysoka zdolność do adaptacji w nowych warunkach.
Mówiąc o powyższych cechach, jako wyznaczniku bycia ekstrawertykiem należy pamiętać, że mało jest ludzi, którzy posiadają jedynie cechy ekstrawertyków. Sama możesz mieć wiele cech, które cię nim czynią, jednocześnie wykazując pewne cechy bardziej pasujące do introwertyka.
- Zobacz również: Tak, możesz być towarzyskim introwertykiem – oto 3 oznaki, że pasujesz do tego profilu osobowości
Ekstrawertyk introwertyk — osobowości na dwóch różnych biegunach
Ekstrawertyk i introwertyk to typy osobowości, które diametralnie się od siebie różnią. Podczas gdy ekstrawertycy zaliczają się do miłośników towarzystwa innych ludzi i nie lubią się nudzić, introwertycy stoją po drugiej stronie barykady. Są bardziej zrównoważeni, cisi, nie boją się samotności, co nie oznacza jednak, że unikają wszelkich kontaktów z otoczeniem. Ekstrawertycy są pobudzani przez interakcje ze światem zewnętrznym, natomiast introwertycy potrzebują czasu, aby naładować swoje baterie i nie narzucają się światu. Mimo że łatwo poznać po tych cechach ekstrawertyka i introwertyka, czasem ostateczne określenie, ko jest kim, bywa trudne. Pośrodku nich stoi jeszcze ambiwertyk (typ mieszany), który łączy w sobie cechy jednego i drugiego typu osobowości.
- Zobacz również: Cichy, wycofany i nieśmiały? Nie tylko – introwertyk ma do zaoferowania o wiele więcej
źródło: www.healthline.com, www.medonet.pl