Go to content

Tak, możesz być towarzyskim introwertykiem – oto 3 oznaki, że pasujesz do tego profilu osobowości

Photo by Sam Manns on Unsplash

Grupowanie ludzi w obszerne kategorie osobowości (np. lubisz imprezy, więc musisz być ekstrawertykiem!) pozostawia niewiele miejsca na niuanse. Wiemy, że niektórzy ludzie mieszczą się w środku spektrum ekstrawertyków i introwertyków jako ambiwertyków. I tak, jak nie wszyscy ekstrawertycy w naturalny sposób odnajdują się w każdym otoczeniu społecznym, nie wszyscy introwertycy automatycznie są samotnikami na marginesie towarzyskiego życia. Poznaj towarzyskiego (otwartego) introwertyka, który według psychologów może wydawać się oksymoronem, ale w rzeczywistości nim nie jest.

Kluczem do zrozumienia otwartego introwertyka jest rozróżnienie między byciem nieśmiałym, a byciem introwertykiem. Największą różnicą między nieśmiałą osobą a introwertykiem jest czynnik strachu. Podczas gdy nieśmiała osoba jest generalnie niespokojna i przestraszona w nieznanych sytuacjach towarzyskich, kiedy poczuje się komfortowo, może faktycznie czerpać energię z kontaktów towarzyskich. Z kolei introwertyk niekoniecznie boi się otoczenia, za to może szybko stracić energię lub poczuć się wyczerpany. W rezultacie otwarty introwertyk może czasami odrzucać zaproszenia na duże przyjęcia lub wydarzenia tylko dlatego, że uważa je za wysysające energię – a nie dlatego, że niepokoi go sam pomysł lub brakuje mu umiejętności społecznych, aby naprawdę się nimi cieszyć.

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie: za każdym razem, gdy gromadzą energię niezbędną do uczestniczenia w spotkaniu towarzyskim, zazwyczaj dobrze się tam czują. Eksperci tłumaczą, że dla odchodzącego introwertyka to jak zmiana trybu z OFF na ON. Bycie w centrum uwagi może w rzeczywistości wyprowadzić ich w dobry nastrój i niejako wyciągnąć na powierzchnię i naprawdę błyszczeć. Ale w chwili, gdy wszystko zaczyna się kończyć, tryb znów się zmienia, a oni czują się wyczerpani i potrzebują czasu, żeby się wyciszyć, żeby znów się naładować.

Wciąż próbujesz dowiedzieć się, gdzie plasujesz się w spektrum introwertyków? Poznaj najczęstsze oznaki bycia otwartym introwertykiem.

  1. Chociaż czujesz się pewnie w kontaktach z ludźmi, czas spędzany w samotności jest dla ciebie niezwykle satysfakcjonujący. Dla każdego introwertyka spędzanie dużej ilości czasu w pojedynkę jest regenerujące i zwyczajnie konieczne. Bez względu na to, jak przyjazna i towarzyska jesteś, nie jest twoim naturalnym środowiskiem życie w grupie. Satysfakcję i spełnienie zyskujesz w „konkurencjach” indywidualnych. Otwarty introwertyk z łatwością wczuwa się w innych ludzi, a ci uznają go za ciepłego i łatwego w rozmowie.

    Otwartymi introwertykami są często ludzie bardzo kreatywni – artyści, pisarze, muzycy. Wiele godzin spędzają samotnie, ćwicząc swoje rzemiosło i czerpiąc ze swoich wewnętrznych zasobów.

  2. Czujesz przypływ adrenaliny w sytuacjach towarzyskich, a potem jesteś całkowicie wyczerpana. Możesz być duszą towarzystwa, ale twój umysł działa jak w bajce o Kopciuszku. Wybija północ i po prostu musisz iść. Po prostu czas, w którym dobrze czujesz się w towarzystwie jest określony. Wtedy też twoje zmęczenie uderza we wszystkich. Znasz to?
  3. Twoja ochota na życie towarzyskie zawsze zależy od twojego aktualnego poziomu energii. Podczas gdy większość ekstrawertyków czerpie energię z innych ludzi, otwarci introwertycy czują się dobrze w towarzystwie tylko wtedy, gdy wystarczająco długo się do tego przygotowywali. Zauważyłaś, że na spotkania ze znajomymi masz ochotę w tygodniach, które w pracy wypełniały ci spotkania i kontakt z ludźmi? Jesteś „w ciągu”, więc możesz ten poziom energii utrzymać. Inaczej sprawy się mają, kiedy tydzień był mało wymagający towarzysko – chcesz ten stan utrzymać.