Go to content

Jesz co chcesz i chudniesz? Co warto wiedzieć o diecie 80/20

Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze. Dieta 80/20, na czym to polega?
Fot. iStock

Diety to temat doskonale znany przez większość kobiet. Tylko nieliczne, te które szczycą się rewelacyjną przemianą materii oraz zadeklarowane sportsmenki, nie muszą się różnym odchudzającym „wynalazkom” specjalnie przyglądać. Bo trzeba przyznać, że dietetyczny rynek widział już chyba wszystko – począwszy od diet drastycznych, niebezpiecznych dla zdrowia, skończywszy na tych, które nie miały najmniejszego sensu.

Oczywiście, co jakiś czas uwagę na siebie zwracają nowe diety lub style żywienia, które propagują często artyści i gwiazdy filmowe. Kolejnym przykładem tego rodzaju stylu żywienia jest dieta 80/20, którymi fanami stali się np. Miranda Kerr, Gisele Bündchen i Tom Bradley, Karlie Kloss, Jessica Alba oraz znana trenerka fitness Jillian Michaels, propagująca szeroko tę dietę.

Dieta 80/20, na czym to polega?

Zasada brzmi bardzo prosto: 80% tego co zjadamy w ciągu dnia, powinny stanowić zdrowe posiłki. Pozostałe 20 % to nasze przyjemności, czyli przekąski, np ciasteczka lub inne słodkości, które podczas trwania wielu innych diet, byłyby po prostu zakazane. Układając w  ten sposób jadłospis, łatwiej zabezpieczyć się przed męczącym rygorem i natrętnymi myślami o czymś zakazanym do spożycia. To właśnie jest klucz do zniwelowania presji, która komplikuje trzymanie się nowych zasad i nawyków żywieniowych, oraz daje pretekst do rezygnacji i powrotu do starego stylu życia. Powyższe zasady należy oczywiście połączyć z ruchem i aktywnością fizyczną, bo bez tego efekty jakiejkolwiek diety nie byłyby zachwycające.

Posiłki co 4 godziny

Jillian Michaels, zwolenniczka zasad 80/20 proponuje, by spożywać cztery posiłki co cztery godziny.Taki rozkład ma na celu stabilizację poziomu cukru we krwi, optymalizację produkcji insuliny, oraz niedopuszczenie do powstania uczucia głodu. Tak samo, jak nie powinno się pomijać dużych posiłków, nie można również pomijać małych przekąsek przy uwzględnianiu ich w codziennym spożyciu kalorii.

Kaloryczność ma znaczenie

Kaloryczność potraw i przekąsek powinna zostać wzięta pod uwagę, przy ustalaniu posiłków wg schematu 80/20. Aby łatwiej było się zorientować, jak wyliczyć dopuszczalną kaloryczność zdrowych posiłków i niekoniecznie zdrowych przekąsek, można pokierować się tą wskazówką: o ile w ciągu dnia we wszystkich posiłkach spożywamy 2000 kcal, wówczas podczas diety 80/20 zdrowa żywność powinna dostarczać organizmowi 1800 kcal, a przegryzki lub słodki deser – 200 kcal. W codziennym menu należy uwzględnić trzy większe posiłki zawierające białka, tłuszcze i węglowodany oraz jedną przekąskę.

Zasada jednego dnia luzu

Na co dzień dobrze jest zastosować zasadę rotacji posiłków. Jeśli podczas trwania diety 80/20, na talerzu wylądował  niezdrowy posiłek, należy zrobić wszystko, by  następne trzy posiłki były maksymalnie zdrowe. Wiele osób modyfikuje styl żywienia 80/20 i wprowadza raz w tygodniu dzień bez obostrzeń. Niestety, to co traktowane jest jako nagroda, może okazać się niezwykle zgubne, bo niczym dobrym nie może być trzymanie się diety przez sześc dni w tygodniu, a siódmego dnia, w ramach nagrody popuszcza się pasa, bez zwracania uwagi na pochłaniane kalorie. To może skutkować przejadaniem się, co najzwyczajniej rujnuje całotygodniowe starania o zachowanie szczupłej sylwetki.


źródło: fitness.sport.plportal.abczdrowie.pl