Go to content

Roxie Węgiel twierdzi, że jest ambiwertykiem. Co to znaczy w psychologii?

Roksana Węgiel niedawno odpowiadała na pytania swoich fanów na Instagramie. Kiedy jeden spytał – czy jest osobą ekstrawertyczną, czy introwertyczną, Roxie odpisała, że nie dotyczy jej ani jedno, ani drugie określenie. Ona sama określa siebie jako ambiwertyka. Kim jest taki człowiek?

Roksana Węgiel to 17-letnie piosenkarka, która zwyciężyła w 2018 roku konkurs Eurowizji dla Dzieci. Czy ta śmiała dziewczynka, która przebojem weszła do show-biznesu ma rację, że jest ambiwertykiem? Niewykluczone!

Na początku XX wieku Karol Jung, charakteryzując różne typy osobowości, mówił o ekstrawertykach i introwertykach. Jednak nie wszystko w życiu jest czarno-białe i dlatego całkiem niedawno pojawił się ktoś trzeci: ambiwertyk.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ROXIE ⚡️ (@roxie_wegiel)

 

Kim jest ambiwertyk?

To mieszany typ osobowości. Pojęcie to zostało wprowadzone przez Hansa Eysencka, angielskiego badacza modyfikującego teorie Junga. Eysenck uznał, że podział klasyczny jest zbyt uproszczony i opisuje tylko skrajności . Łacińskie słowo „ambo” oznacza dosłownie „oba”. Jest to typ osobowości, który może wykazywać zarówno cechy ekstrawertyka (czyli człowieka otwartego), jak i introwertyka (czyi osoby zamkniętej w sobie).

„Ambiwertyk cechuje się dużą elastycznością. W zależności od nastroju może mieć ochotę na spędzanie wolnego czasu zarówno w towarzystwie, jak i w samotności”, twierdzi portal Medonet.

Badaczka Vanessa van Edwards, ambiwertka charakteryzuje na trzy sposby:

  1. lubi spędzać czas zarówno wśród ludzi, jak i samotnie
  2. w niektórych sytuacjach ambiwertyk czuje się pewny siebie i otwarty, a w innych zamyka się w sobie
  3. nie potrafi jednoznacznie określić siebie jako introwertyka ani ekstrawertyka

Ponadto inni badacze dodają:

      4. lubi i mówić i słuchać
      5. potrafi nawiązać kontakt zarówno z introwertykami, jak i ekstrawertykami, dostosowując się do sposobu konwersacji
      6. chętnie spędza czas wśród ludzi, ale potrzebuje również przestrzeni dla siebie i nie przepada za nadmiarem bodźców
      7. ma zdolności przywódcze, ale woli kierować małą grupą.
      8. zazwyczaj jest osobą lubianą, z którą wszyscy wokół dobrze się czują. 

„Psychologowie uważają ten typ za najbardziej stabilny emocjonalnie. Uważa się, że ambiwertycy mają świetne predyspozycje do zawodu sprzedawcy: potrafią zarówno wysłuchać klienta, jak i przejąć pałeczkę, zachwalając dany produkt, gdy już go dopasują do potrzeb osoby kupującej. Niektórzy krytykują ambiwertyków, dopatrując się w ich odmiennych zachowaniach w różnych sytuacjach fałszu, co nie jest prawdą, gdyż nie wynika to z udawania, lecz umiejętności dostosowania się”, czytamy w portalu Medonet.

Co o ambiwertyzmie mówi psycholog?

„W psychologii introwertyzm i ekstrawertyzm są dwoma biegunami tego samego kontinuum. I tak naprawdę, podczas badania mówiło się o „nasileniu” pewnej cechy, gdyż niewiele osób jest skrajnie ekstrawertycznych lub skrajnie introwertycznych. Zazwyczaj jesteśmy gdzieś pomiędzy”, mówi Kaja Tomczyk, psycholog, dla Polskiego Radia.

„Czasami nam się wydaje, że osoby ekstrawertywne łatwo nawiązują kontakty albo lubią być z ludźmi. Osoby introwertywne też lubią być z ludźmi, tylko kontakt towarzyski więcej energii im zabiera, a ekstrawertykowi – więcej daje”, dodaje.  A osoba ambiwertywna potrafi czerpać energię z bycia z ludźmi, jednak kiedyś ta rezerwa się wyczerpuje i potrzebuje pobyć sama.

 

Roksana Węgiel

Roksana Węgiel