Pamiętacie film „Ratatouille”? Jest tam szczur, którego marzeniem jest zostać szefem kuchni. Jego specjalnością okazuje się właśnie ratatouille. Kiedy do restauracji przychodzi krytyk kulinarny, każdy kolejny kęs tego dania przenosi go wspomnieniami do dzieciństwa. W myślach siedzi przy stole swojej mamy, wokół panuje atmosfera miłości i bezpieczeństwa. Ja tak mam z owsianką. Jem codziennie i nie znudzi mi się nigdy. Właśnie owsianka była tym, co podawała mi mama w weekendowe poranki i co zostawiała w garnuszku w tygodniu, kiedy wcześniej niż ja do szkoły, wychodziła do pracy.
Niespecjalnie się nad nią pochylałam, moje myśli nie błądziły wokół jej wartości odżywczych, sensu jedzenia. Chyba nawet nie do końca miałam świadomość, że to właśnie dzięki niej nie mam w ciągu dnia ochoty na słodycze, na drugie śniadanie do szkoły wystarczają jabłka, czy banany i spokojnie dotrwam do obiadu.
Do dziś, gdy jestem zestresowana lub po prostu mam ochotę przytulić się z miski z gorącą owsianką z orzechami i miodem. To mój prawdziwy comfort food.
Pokarmy, które przywołują dobre wspomnienia, są cenne i powinny gościć w naszym menu jak najczęściej. Zachowaj jednak ostrożność, nie kieruj się w stronę „podróbek”, czyli żywności, która tylko przypomina tamte smaki. Na przykład płatki owsiane instant mogą wyczarować domowe danie mamy lub taty, ale w rzeczywistości mogą zawierać dużo więcej cukru. Upewnij się, że twoje płatki owsiane są zdrowe. Najlepiej te całkiem naturalne. Dodatki wybieraj sama i niech będą świeże i pełnowartościowe.
7 powodów, dla których powinnaś poważnie przemyśleć codzienne jedzenie owsianki na śniadanie
1. Owies może obniżać poziom cholesterolu, stabilizować poziom cukru we krwi i pobudza metabolizm
Owies zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik. Błonnik rozpuszczalny tworzy lepki żel, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ustabilizować poziom glukozy we krwi. Nierozpuszczalny błonnik w owsie pomaga natomiast zapewnić trawienie poprzez ograniczenie zaparć i poprawę zdrowia jelit.
2. Owies może chronić serce i okrężnicę
Różnorodne przeciwutleniacze znane jako awenantramidy znajdują się wyłącznie w owsie. Wykazano, że wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz mogą zapewniać dodatkową ochronę przed chorobą wieńcową serca, rakiem okrężnicy i podrażnieniem skóry. Mogą również odgrywać rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi.
3. Płatki owsiane to łatwe w przygotowaniu, tanie i zbilansowane śniadanie
Jedna filiżanka ugotowanych płatków owsianych zawiera około 150 kalorii, cztery gramy błonnika (około w połowie rozpuszczalnego iw połowie nierozpuszczalnego) i sześć gramów białka. Aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom białka, moim ulubionym sposobem jedzenia płatków owsianych jest dodawanie do nich np. masła orzechowego albo migdałowego. Taka kombinacja uchroni Cię przed rychłą wizytą w automacie z batonikami.
4. Owies dostarcza ważnych witamin i minerałów
Bogate w składniki odżywcze płatki owsiane zawierają tiaminę, magnez, fosfor, cynk, mangan, selen i żelazo.
5. Owies nie zawiera glutenu
Owies jest naturalnie bezglutenowy, ale sprawdzaj na etykietach bądź stronach internetowych producentów, czy aby ich produkty nie są wytwarzane przy użyciu tego samego sprzętu, co inne potencjalnie zanieczyszczające ziarna. (Zawsze kupuj produkty bezglutenowe od renomowanych firm i uważnie czytaj etykiety żywności.)
6. Owies może pomóc Ci kontrolować wagę
Owies pozwala dłużej utrzymywać uczucie sytości, pomagając w ten sposób kontrolować wagę. Jak w przypadku każdego innego jedzenia, pamiętaj o wielkości porcji.
7. Można jeść owies nie tylko na słodko
Chociaż owies zwykle łączy się ze słodkimi potrawami, takimi jak brązowy cukier i cynamon lub owoce, jest również idealny do pikantnych dodatków. Możesz połączyć płatki owsiane z ulubionymi warzywami, dodać jajko lub posypać serem i zjeść śniadanie na kolację.