Go to content

Czarne mydło (savon noir). Jakie właściwości posiada tradycyjne mydło z Maroka?

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie
Fot. iStock

Czarne mydło (savon noir), to naturalny specyfik o wyjątkowo prostym składzie. Wykazuje ono przede wszystkim działanie złuszczające i odżywiające skórę. Czarne mydło pochodzi z Maroka, wytwarzane jest również w Syrii. Jego właściwości pielęgnacyjne sprawiły, że zyskało ono popularność w wielu innych krajach. Nie bez przyczyny.

Czarne mydło savon noir — czym się charakteryzuje?

Czarne mydło to tradycyjny, ręcznie wyrabiany kosmetyczny produkt z Maroka. Do jego powstania wystarczą dwa składniki: macerowane  w soli potasowej czarne lub zielone oliwki oraz oliwa z oliwek. Aby otrzymać z nich mydło, oba składniki gotowane są w kadziach do chwili, aż staną się gęstą i plastyczną pastą (żelem). Czarne mydło potrzebuje formy i z tego powodu można je kupić w szklanych słoiczkach lub (o wiele rzadziej) plastikowych opakowaniach. Rzadko bywa idealnie czarne, ponieważ na jego kolor wpływa rodzaj użytych oliwek. Może posiadać kolor od nasyconej zieleni, ciemnego brązu, do praktycznie czarnego. Posiada charakterystyczny oliwkowy zapach, który nie utrzymuje się na skórze.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir – mydło oliwne

W krajach Orientu, szczególnie w Maroko, mydło savon noir stosują kobiety podczas tradycyjnego rytuału pielęgnacyjnego w łaźniach parowych.

Jak korzystać z czarnego mydła?

Należy nabrać niewielką ilość czarnego mydła, dodać nieco wody, wymieszać i gdy stanie się aksamitne, dopiero rozsmarować po skórze. Po umyciu mydło należy spłukać, a skórę nasmarować olejkiem, balsamem lub masłem do ciała.

Czarne mydło — zastosowanie

Ponieważ czarne mydło powstaje z oliwek i oliwy z nich tłoczonych, jest łagodne i wyjątkowo zdrowe dla skóry. Oliwki i oliwa z oliwek zawierają zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6, dostarcza również witaminy A, B, E, F i K, oraz minerały takie jak: potas, wapń, magnez, cynk oraz żelazo. Naturalne czarne jest świetnym kosmetykiem, który oczyszcza łagodnie i świetnie nawilża skórę. Można myć nim również skórę głowy i włosy.

Duża zawartość witaminy E, zwanej witaminą młodości, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i hamuje proces przedwczesnego starzenia się skóry. Obecność witaminy F chroni skórę przed utratą wilgoci i zapewnia jej właściwy poziom nawilżenia. Mydło wzmacnia również jej delikatną warstwę lipidową. Co ważne, choć savon noir natłuszcza skórę, to nie powoduje zatykania porów i reguluje, poza tym reguluje wydzielanie sebum.

Czarne mydło posiada delikatne właściwości złuszczające skórę, na wzór łagodnego peelingu enzymatycznego. Regularne stosowanie go sprawia, że martwy naskórek nie zalega, zanieczyszczenia i toksyny są usuwane, a skóra regeneruje się lepiej i przybiera zdrowy wygląd.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir

Inne zastosowanie mydła savon noire

Mydło oliwne ma także zastosowanie inne, niż mycie skóry. Można je wykorzystać jako oczyszczającą z toksyn i nadmiaru sebum maskę do twarzy. Jest ona prosta do wykonania. Wymieszaj odrobinę mydła z niewielką ilością wody, aby konsystencja stała się delikatna. Maskę nałóż na twarz i po 10-15 minutach spłucz ją ciepłą wodą. Maska z czarnego mydła dobrze oczyszcza, nawilża i odżywia skórę. Można ją stosować 2-3 razy w tygodniu.

Ponieważ czarne mydło zmiękcza zarost i ułatwia golenie, może być użyte w potrzebie jako zamiennik pianki do golenia, zarówno w przypadku panów, jak i pań. Może posłużyć również do mycia włosów, oraz do samego oczyszczania skóry głowy z nadmiaru sebum i kosmetyków. Umycie głowy czarnym mydłem sprawia, że włosy nabierają widocznego blasku.

Przy pomocy czarnego mydła można wykonać demakijaż (uwaga na oczy!). Po zwilżeniu skóry twarz wmasuj w skórę delikatnie wmasuj niewielką ilość mydła. Pozostaw je tak na dwie minuty, a potem spłucz.

Do jakiej skóry stosuje się czarne mydło?

Czarne mydło oliwne ma szerokie zastosowanie. Świetnie poradzi sobie zarówno z cerę suchą, z pękającymi naczynkami, jak i skłonną do trądziku. Mogę je stosować osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry, ponieważ mydło łagodzi je. Jest również bezpieczne dla alergików  i osób ze skórą wrażliwą.

Uważać na nie powinny natomiast osoby uczulone na oliwki. Istnieje ryzyko, że alergia „wyjdzie” na skórze. Szczęśliwie przypadki takiej reakcji zdarzają się stosunkowo rzadko, więc marokańskie mydło oliwne uważane jest za produkt bezpieczny.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir

Czarne mydło syberyjskie

Poza czarnym mydłem z Maroko można również nabyć czarne mydło syberyjskie. Mimo podobieństwa nazwy są to dwa różne kosmetyki. Czarne mydło syberyjskie powstaje na bazie tradycyjnych syberyjskich receptur. Ma bogaty skład, w którym znajdziemy ekstrakty, wyciągi i oleje z syberyjskich ziół i roślin. Można w nim znaleźć m.in.: szałwię, melisę, krwawnik, różeniec górski, świerk syberyjski, olej pichtowy czy z łopianu, i inne. Mydło syberyjskie również pielęgnuje skórę, choć nieco inaczej, ze względu na odmienny od mydła z oliwek skład.

Czarne mydło — gdzie kupić, cena

Kupując mydło savon noir zwróć uwagę na skład. Nie powinno w nim być konserwantów, zagęszczaczy, substancji zapachowych i barwników. Im prostszy skład (oliwki i oliwa z oliwek), tym bardziej naturalne jego działanie. Cena za czarne mydło nie jest wysoka. Za opakowanie 200 g należy zapłacić od ok. 15 do ok. 20 zł.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl