Go to content

7 rzeczy, których powinniśmy przestać oczekiwać od innych

Fot. iStock / sguler

Największe rozczarowania w naszym życiu często są wynikiem niesłusznych oczekiwań zwłaszcza, gdy chodzi o relacje z innymi ludźmi. I nie chodzi tu tylko o związek, ale też przyjaźnie, znajomości, relacje w pracy. Nieustannie oczekujemy, że ktoś zachowa się w taki a nie inny sposób, że będzie jakiś, że powie to, czego się spodziewamy. To wyzwala w nas frustrację, złość, cierpienie – wszystkie te emocje, które odbierają nam energię, które nie pozwalają nam być blisko z żadnym człowiekiem.

Zastanawiałaś się kiedyś, czego mogłabyś przestać oczekiwać od innych? Jak twoje życie, twoje relacje z najbliższymi wyglądałyby, gdyby kilka rzeczy odpuściła? Przestała ich oczekiwać? Może lepiej skupić się na tym, co dla nas naprawdę jest ważne?

7 rzeczy, których powinniśmy przestać oczekiwać od innych

Przestań oczekiwać, że inni się z tobą zgodzą

Zasługujesz na to, by być szczęśliwa. Zasługujesz na życie, które cię ekscytuje. Nie rezygnuj z tego tylko dlatego, że ktoś ma inny pomysł na życie niż ty i nie akceptuje twoich wyborów. Nie jesteś na świecie po to, by spełniać oczekiwania innych ani nie powinnaś oczekiwać, że inni spełnią twoje.

Najważniejsze to odważyć się być sobą i podążać za własną intuicją, nawet jeśli wydawałaby się na pierwszy rzut oka (a raczej emocji) przerażająca lub dziwna. Nie porównuj się do innych. Nie zniechęcaj się ich postępem lub sukcesem. Podążaj własną ścieżką i pozostań wierna własnemu celowi. Sukces polega na tym, aby żyć szczęśliwie na swój własny sposób.

Przestań oczekiwać, że inni będą cię szanować bardziej niż ty szanujesz sama siebie

Prawdziwa siła to wiara i zaufanie do siebie, to znalezienie odpowiedzi na pytanie kim jestem i co chcę robić, na co mnie stać. Jeśli tego nie mamy, nie możemy oczekiwać, że miłość i szacunek drugiej osoby nas wzmocni, da nam siłę do działania.

Potrafisz spojrzeć w lustro i powiedzieć do swojego odbicia: „Kocham się i będę siebie traktować z miłością”? Oczywiście, że ważne jest, by być dobrym dla innych, ale jeszcze ważniejsze jest być dobrym dla siebie. Kiedy praktykujesz miłość i szacunek do samego siebie, dajesz sobie szansę bycia szczęśliwą. Kiedy jesteś szczęśliwa, stajesz się lepszym przyjacielem, lepszą mamą, córką, żoną, lepszą TY.

Przestań oczekiwać (i potrzebować) tego, by wszyscy cię lubili

Nigdy nie zapominaj, ile jesteś warta. Spędzaj czas z tymi, którzy cię doceniają, którzy znają twoją wartość. Bez względu na to, ile osób zadowolisz i tak zawsze znajdzie się ktoś, ko cię skrytykuje. Uśmiechnij się, zignoruj ​to i idź dalej swoja drogą.

W tym szalonym świecie najtrudniejsza bitwa jaką przyjdzie ci stoczyć to ta o bycie sobą. Ale pamiętaj – kiedy walczysz, nie każdy cię polubi. Czasami ludzie będą mówić o tobie „inna”, ale ty jesteś inna i to jest w porządku. Bo wszystko to, co składa się na twoją inność tworzy ciebie w całości i z pewnością spotkasz ludzi, którzy właśnie za to będą cię kochać.

Przestań oczekiwać, że wszyscy dopasują się do twojej wizji życia i świata

Kochać i szanować innych oznacza pozwalać im być sobą, nie oczekiwać, że będą tacy, jak to sobie wymyśliłaś. Doceń to. Szanuj za to, kim są, a nie za to kim ty chcesz, żeby byli. Dotyczy to zwłaszcza naszych dzieci, partnerów. Nieustannie czegoś oczekujemy, chcielibyśmy, by zachowywali się w sposób, jaki sobie wymyśliliśmy, by robili to, co my zaplanowaliśmy. A przecież każdy z nas jest odrębną jednostką, dojrzyj to, co w kimś blisko jest dobrego i pięknego. Wyjrzyj poza granicę twoich własnych oczekiwań.

Przestań oczekiwać, że inni wiedzą, o czym myślisz

Ludzie nie potrafią czytać w myślach. Nigdy nie będą wiedzieć, co czujesz, chyba że im o tym powiesz. Twój szef? Nie wie, że oczekujesz awansu, ponieważ mu o tym nie powiedziałeś. Twój mąż nie będzie wiedział, że lubisz dostawać od niego kwiaty, jeśli mu o tym nie powiesz. Podobnie jak twoja przyjaciółka, że jest ci przykro, bo zapomniała o twoich urodzinach.

W życiu musisz regularnie i skutecznie komunikować się z innymi. Często to ty musisz powiedzieć pierwsze słowo. Tak po prostu jest.

Przestań oczekiwać, że nagle inni się zmienią

Jeśli istnieje jakieś określone zachowanie twojego partnera, dzieci, matki, kolegi z pracy, o którym marzysz, żeby zniknęło – to nigdy się nie stanie. Jeśli naprawdę potrzebujesz tej zmiany, bądź szczera, powiedz co cię drażni, irytuje, co w ciebie uderza. Tylko tak masz naprawdę szansę coś zmienić

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków ludzi nie zmienimy, nie powinniśmy nawet próbować. I teraz – albo akceptujesz to, kim są, albo wybierasz życie bez nich. To może zabrzmieć ostro, ale tak nie jest. Kiedy próbujesz zmienić ludzi, często pozostają takimi jak dotychczas. Ale, gdy ich wspierasz, akceptujesz, pozwalasz im być sobą, oni sami się zmieniają stając się jeszcze lepszą wersją siebie. Każdą zmianę zaczynaj od siebie.

Przestań oczekiwać, że wszyscy będą w porządku

Zapamiętaj, że każdy z nas toczy walkę o bycie sobą, tak samo jak ty. Każdy ma swoje priorytety, potrzeby i własne granice. W tym wszyscy jesteśmy do siebie podobni, chcemy tego samego i zmagamy się z podobnymi trudnościami. Kiedy to zrozumiemy i zaakceptujemy świat stanie się miejscem, gdzie każdemu będziemy mogli spojrzeć w oczy i powiedzieć: „Pogubiłam się, walczę o siebie”, bo wtedy nic nie jest w porządku. Ale my to rozumiemy, dla nas to jest okej, bo mamy tak samo.

Zacznijmy akceptować innych, nie oczekiwać albo oczekiwać mniej. Spójrzmy na siebie, zastanówmy się dlaczego tak usilnie chcemy, by ktoś był takim, jakim go sobie wymarzyliśmy.

Nie lepiej pozwolić być po prostu sobą i tu dostrzegać wszystko, co dobre?