Olejek różany nie bez przyczyny określany jest mianem płynnego złota. Ten cenny składnik kosmetyków stosowany jest z powodzeniem już od kilku tysięcy lat, jako podstawa pielęgnacji skóry oraz wartościowy element aromaterapii. Jego cena nie należy do najniższych, ponieważ kilogram olejku pozyskiwany jest nawet z kilku ton płatków róż. Za co dokładnie warto pokochać olejek różany i w jaki sposób go stosować?
Olejek różany — w jaki sposób powstaje?
Olejek różany stosowany jest do pielęgnacji od czasów starożytności. Używano go niegdyś do kąpieli oraz jako składnik olejów do ciała. Obecnie jego zastosowanie jest szersze. Olejek różany można znaleźć w perfumach i wodach toaletowych, balsamach i kremach, kosmetykach kolorowych, np. w pudrach, czy szminkach. Jego rolę doceniono także w aromaterapii, jako składnik olejków do masażu oraz łagodzącej i leczniczej kąpieli.
Cudowny w zapachu olejek otrzymywany jest poprzez powolną destylację parą wodną płatków róży, w której powstaje roztwór. Następnie olejki eteryczne wyodrębnia się z roztworu za pomocą ekstrakcji. W procesie destylacji powstają dwa wartościowe produkty — szlachetny eteryczny olejek różany oraz woda różana, czyli tzw. hydrolat różany. Do destylacji używa się płatków zbieranych w maju i czerwcu, o bladym świcie, gdy kwiaty są jeszcze zamknięte i znajduje się w nich najwięcej substancji aromatycznych. Najczęściej stosuje się płatki pochodzące z róży damasceńskiej (Rosa Damascena L.), a także płatki róży stulistnej (Rosa centifolia L.) i inne. Kwiaty róży damasceńskiej pochodzą najczęściej z ekologicznych upraw w Bułgarii, Turcji, Maroko, czy Francji.
Właściwości olejku różanego
Olejek różany, poza tym, że pięknie pachnie, ma również inne właściwości, które wzmacniają jego działanie pielęgnacyjne. W jego składzie znajdują się związki organiczne: eugenol, nerol, geraniol, a także flawonoidy. Udowodniono jego działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, antyseptyczne. Olejek różany działa kojąco, łagodzi bóle migrenowe, uspokaja napięcie przedmiesiączkowe. Uważa się go również za silny afrodyzjak, który pomaga się odprężyć i wzmacnia libido.
Olejek zalecany jest wyłącznie do działania zewnętrznego, miejscowo na skórę (do wcierania, masażu czy kąpieli) lub jako element aromaterapii. Wdychanie zapachu róż pozwala uporać się z problemami ze snem, łagodzi także stany napięcia psychicznego, a także z huśtawkami nastrojów, które towarzyszą często kobietom przed miesiączką.
Olejek różany na skórę
Ten cenny olejek zawiera witaminę E i witaminę C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Sprawdzi się do każdego rodzaju skóry, zarówno jako profilaktyka przedwczesnego starzenia, jak i ratunek dla skóry suchej, odwodnionej. Można go aplikować bezpośrednio na skórę, zamiast kremu. Zastosowany na cerę dojrzałą odżywi ją, nawilży, a także poprawi jej wygląd przez ujędrnienie i wygładzenie. Olejek różany zastosowany do kremu pod oczy usunie objawy zmęczenia oraz nieestetyczną opuchliznę. Ponadto olejek leczy zwykłe podrażnienia i zmiany trądzikowe, regeneruje i nawilża skórę. Łagodzi skórę po oparzeniach, likwiduje pleśniawki. Można go zastosować także do olejowania włosów, wykorzystać jego niewielką ilość jako dodatek do gotowych masek i szamponów do włosów.
Przeciwwskazania do zastosowania olejku różanego
Mimo wspaniałego zapachu oraz właściwości pielęgnacyjnych stosowanie tego produktu nie zawsze jest zalecane. Sięgając po olejek z płatków róż należy także pamiętać, że terpeny, które odpowiadają za zapach olejku, wykazują duży potencjał alergizujący. Ostrożność powinny zachować osoby z alergiami skórnymi i skórą bardzo wrażliwą. Olejku różanego w zastosowaniu na skórę nie poleca się również kobietom ciężarnym ani dzieciom poniżej 7. roku życia.
Należy także przestrzegać wskazań producenta odnośnie do ilości olejku. Jego nadmiar nałożony na skórę lub wdychany podczas aromaterapii może zaszkodzić.
Olejek różany cena
Cena za olejek różany jest wysoka, powyżej 100 zł, co spowodowane jest wykorzystaniem dużej ilości płatków róż (nawet 3-5 ton) i sposobu ich pozyskiwania, do wytworzenia kilograma olejku. Tylko oryginalny olejek różany nie tylko utrzymuje swój zapach, ale z czasem go wręcz pogłębia. Wysoką cenę oryginalnego produktu „usprawiedliwia” to, że wystarczy odrobina takiego olejku, aby wykorzystać jego skoncentrowane właściwości. Już mała fiolka czystego olejku może służyć bardzo długo. Np. do aromaterapii wystarczy już jedna kropla oryginalnego olejku, by skorzystać z jego dobrodziejstw.
Olejek różany należy do najczęściej podrabianych olejków eterycznych i najczęściej dość niska cena produktu (kilkanaście/kilkadziesiąt złotych) wskazuje na to, że nie jest on oryginalny.