Kluski z makiem to słodkie wigilijne danie, które w wielu domach obowiązkowo pojawia się podczas uroczystej wieczerzy. Połączenie makaronu z makiem i bakaliami jest bardzo udane, a smak pozostaje w pamięci i wyjątkowo kojarzy się ze świętami. Kluski z makiem są daniem wyjątkowo prostym do przygotowania, i poradzi sobie z nim nawet kulinarny laik.
Ta tradycyjna potrawa symbolizowała płodność, dostatek w domu i bogate plony, dbano więc o to, by na stole się pojawiało co roku. Kluski z makiem wywodzą się z Małopolski, gdzie określa się je jako makiełki, ale pojawiają się także podczas Wigilii w innych rejonach Polski.
Przepis na kluski z makiem jest wyjątkowo nieskomplikowany i nie zabiera szczególnie dużo czasu. Ale ci, którzy mają czasu lub chęci na tradycyjne przyrządzanie maku, mają do dyspozycji gotowe puszki z masą makową, bez problemu kupią też odpowiedni do tego dania makaron — najlepiej łazanki lub kokardki. Naprawdę, prościej i smaczniej nie da się przygotować dania godnego Wigilii.
Kluski z makiem — wartości odżywcze, kalorie
Nie da się ukryć, że kluski z makiem są bardzo kaloryczne — na 100 g potrawy przypada 398 kcal, a jej indeks glikemiczny wynosi > 80. Nie powinny się nią zajadać osoby na diecie oraz cukrzycy, ze względu na cukier, powodujący gwałtowne skoki glukozy we krwi. Jednak warto przy tym wspomnieć, że mimo sporej kaloryczności dania, ma ono w sobie wiele dobrego.
Mak jest dobrym źródłem witaminy A, D, E i K, dostarcza także witaminę C oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe, w 100 g maku znajdziemy 1266 mg wapnia, co pozwala pokryć aż 140% dziennego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek. Nie brakuje w nim także cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Poza tym w drobnych czarnych nasionkach nie brakuje minerałów takich jak: potas, magnez, mangan, fosfor, żelazo, cynk oraz miedź. W wielu przepisach widnieją bakalie, czasem też pomarańcze, lub figi, które dodatkowo dostarczają witaminy, błonnik i wartościowe dla zdrowia substancje.
Tradycyjne kluski z makiem i bakaliami — przepis
W tym przepisie kluski są przygotowane samodzielnie, co gwarantuje ich niepowtarzalny smak. Oczywiście domowe kluski można zamienić na gotowy makaron.
Tradycyjne kluski z makiem i bakaliami — składniki:
Kluski:
- 2 szklanki mąki pszennej
- szczypta soli
- jajko
- łyżka masła
Masa makowa:
- 250 g maku
- 150 g rodzynek
- 50 g orzechów
- 50 g migdałów
- 3 szklanki mleka
- 1 szklanka miodu
- 50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej
- 4 łyżki rumu lub aromat rumowy/migdałowy
Przygotowanie:
Masa makowa:
- Mak opłucz, osącz, zalej wrzącym mlekiem i gotuj 30 minut. Po tym czasie odcedź, ostudź, zmiel trzykrotnie w maszynce z sitkiem o małych otworach.
- Rodzynki sparz wrzącą wodą i osącz.
- Miód rozpuść, dodaj mak i smaż 5 minut. Po tym czasie dodaj bakalie i smaż jeszcze 3 minuty. Na koniec wlej rum lub dodaj aromat rumowy, lub migdałowy.
Kluski:
- Z mąki, jajka, soli i pół szklanki wody zagnieć twarde ciasto.
- Ciasto rozwałkuj na cienkie placki i lekko podsusz. Placki pokrój w pasy, ułóż jeden na drugim i pokrój w paski o szerokości 1 cm.
- Kluski gotuj 5 – 7 minut w posolonym wrzątku. Po ugotowaniu zahartuj zimną wodą, odcedź i wymieszaj z masłem, aby się nie posklejały.
- Wystudzone kluski wymieszaj z masą makową. Podawaj na zimno.
Kluski z makiem i pomarańczą — przepis
Kluski z makiem i pomarańczą — składniki:
Masa makowa:
- 1 średnia pomarańcza
- 150 g gotowej masy makowej
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżka rodzynek
- kilka kropli olejku migdałowego
Kluski:
- 1 szklanka mąki pszennej
- szczypta soli
- jajko
- łyżka masła
Przygotowanie:
Kluski:
- Z mąki, jajka, soli i 2-3 łyżek wody zagnieć twarde ciasto.
- Ciasto rozwałkuj na cienkie placki i lekko podsusz. Placki pokrój w pasy, ułóż jeden na drugim i pokrój w paski o szerokości 1 cm.
- Kluski gotuj 5 – 7 minut w posolonym wrzątku. Po ugotowaniu zahartuj zimną wodą, odcedź i wymieszaj z masłem, aby się nie posklejały.
Masa makowa:
- Mleko, masę makową, rodzynki zagotuj, dodaj olejek.
- Pomarańczę wyszoruj, sparz, osusz. Potnij ją na cienkie plasterki, a następnie na ćwiartki. Ułóż gęsto na półmisku, na nie wyłóż ciepłą masę makową wymieszaną z makaronem. Udekoruj kawałkami pomarańczy.