Angiolog to specjalista zajmujący się profilaktyką i diagnozowaniem chorób naczyń krwionośnych, a także limfatycznych. Angiologia to jedna z najmłodszych dziedzin medycyny, a dokładnie chorób wewnętrznych, która rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Czym dokładnie zajmuje się angiolog i kiedy warto zgłosić się do niego na wizytę?
Angiolog – czym się zajmuje?
Angiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z żyłami, tętnicami, oraz naczyniami limfatycznymi.
Angiologia, podobnie jak flebologia, łączy w sobie wiedzę z wielu pokrewnych dziedzin medycyny. Lekarze angiolodzy muszą mieć wiedzę z zakresu neurologii, kardiologii, reumatologii, hematologii, czy chirurgii naczyniowej. W Polsce lekarz angiolog nie jest często spotykanym specjalistą, choć potrzeby pacjentów są duże – ponad 40% społeczeństwa skarży się na problemy z naczyniami krwionośnymi kończyn dolnych.
Angiolog – kiedy warto umówić się na wizytę?
Lekarz angiolog przyjmuje pacjentów, którzy skarżą się na najczęściej na dolegliwości ze strony kończyn dolnych. Najczęstszą chorobą dotykającą układ żylny jest przewlekła niewydolność żylna, czyli tzw. żylaki. Z kolei najczęściej spotykaną chorobą tętnic jest miażdżyca – gdy w tętnicach gromadzi się blaszka miażdżycowa, naczynia krwionośne ulegają zwężeniu. Z czasem zwężone tętnice wieńcowe, dostarczają jej coraz mniej utlenowanej krwi do serca, co w konsekwencji może spowodować niedotlenienie mięśnia sercowego i zawał.
Poza tym do angiologa trafiają pacjenci cierpiący z powodu ciężko gojących się ran, na przykład w powikłaniu cukrzycy, czy też z bolesnym zasinieniem opuszków palców po kontakcie z zimnem (objaw Reynoulda). Osoby, które zgłaszają się do angiologa po poradę, skarżą się również na:
- pajączki (teleangiektazje),
- zespół pozakrzepowy,
- skurcze nóg,
- uczucie pieczenia nóg,
- opuchnięcie nóg i kostek,
- owrzodzenia podudzi,
- uczucie ciężkich nóg,
- drętwienie, mrowienie oraz chwilowe braki czucia w kończynach.
Najczęściej te objawy wynikają z zaburzeń krążenia w tkankach. Często pojawiają się także widoczne zasinienia na skórze, stwardnienia i owrzodzenia, które mogą świadczyć o zapaleniu naczyń krwionośnych lub pęknięciu żylaków.
Angiolog spotyka się także z pacjentami, którzy cierpią na zatorowość płucną, nowotwory układu naczyniowego, tętniaki, niedokrwienia kończyn, zespół stopy cukrzycowej.
Angiologia – diagnoza i metody leczenia
Lekarz angiolog często korzysta z USG dopplerowskiego naczyń kończyn dolnych i bazuje na wywiadzie medycznym oraz badaniu fizykalnym. Szczególne znaczenie ma wspomniane USG Dopplera, które jest badaniem nieinwazyjnym i bardzo cenionym. Jego wykonanie pozwala dowiedzieć się, jak wygląda przepływ krwi, czy jest prawidłowy – czy nie rozwija się np. o niedomykalność zastawek. Pozyskuje się także obraz wydolności i przekroju badanych tętnic i żył. Dzięki temu można uwidocznić istniejące zwężenia tętnic lub inne schorzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu może określić zmiany występujące u pacjenta, a co za tym idzie, postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.
Jeśli problemy dopiero się zaczynają, lekarz może zalecić pacjentowi farmakologię i leczenie zachowawczym. Zachęca się pacjenta do zmiany trybu życia, rozpoczęcia systematycznej aktywności fizycznej i noszenia odpowiedniego obuwia oraz bielizny i ubrań. Istotne jest także zapobieganie otyłości, poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety. Ważne jest także rzucenie palenia.
Metody leczenia
Angiolog do dyspozycji ma nieinwazyjne lub małoinwazyjne metody leczenia, które najczęściej polegają na zamknięciu zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych za pomocą lasera. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, specjalista może skierować do chirurga naczyniowego, który podejmuje się bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
EVLT – wewnątrz-żylna koagulacja laserowa, czyli laserowe leczenie żylaków. Można stosować tę metodę zarówno w przypadkach mniej, jak i bardziej zaawansowanych zmian w żyłach kończyn dolnych. Metoda polega na termicznym uszkodzeniu nieprawidłowych naczyń przez oddziaływanie światła laserowego – w efekcie zmiana zarasta, a żylak zanika. Laserowe zabiegi na kończynach są bezpieczne i skuteczne.
Stripping – usunięcie żylaków polega na chirurgicznym odsłonięciu końcowego odcinka żyły odpiszczelowej i podwiązaniu jej w miejscu, w którym dochodzi do żyły udowej. Wprowadza się sondę, którą przeprowadza się przez światło żyły do miejsca podwiązania w pachwinie. Po przecięciu końcówek żyły i przywiązaniu ich do sondy, wyciąga się sondę wraz z całą nawiniętą żyłą odpiszczelową.
źródło: inter-med.pl