Go to content

Flebolog – w czym się specjalizuje, co i w jaki sposób jak leczy?

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia
Fot. iStock

Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń żylnych kończyn dolnych. Zgłaszają się do niego najczęściej osoby z problemami dotyczącymi tzw. pajączków, żylaków, zakrzepicy żylnej, czy zapalenia żył. I choć oficjalnie nie ma wyszczególnionej osobnej specjalizacji jak flebologia, leczenie chorób żył jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Kim jest lekarz flebolog, jakimi narzędziami dysponuje i kiedy warto do niego się wybrać?

Kim jest flebolog?

W przypadku istniejących zaburzeń w funkcjonowaniu układu żylnego, które są jednymi z najczęściej występujących problemów, należy udać się to do lekarza. Flebolog, bo o nim mowa, zajmuje się leczeniem ostrych stanów dotyczących układu żylnego oraz jego przewlekłych chorób. Określenie flebolog ukute zostało z greckiego słowa flebos, które oznacza żyłę. Co ciekawe, nie ma jeszcze u nas wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, takiej jak flebologia. To bardziej nazwa która wniknęła do powszechnego użycia i jest coraz częściej wykorzystywana w określeniu lekarzy specjalizujących się leczeniu układu żylnego. Lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin, np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii (leczenie chorób naczyń krwionośnych), dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii, a nawet medycyny estetycznej. Flebologia jest zagadnieniem z pogranicza powyższych specjalizacji. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj chorobami żył zajmują się chirurdzy oraz interniści, więc do nich należy kierować się w pierwszej kolejności po poradę.

Flebolog – kiedy warto udać się na konsultację?

Istnieją konkretne wskazania, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem flebologiem. Najczęstszą przyczyną konsultacji jest przewlekła niewydolność żylna, która dotyka ponad połowę kobiet i prawie połowę mężczyzn. Należy pomyśleć o wizycie w momencie, gdy zauważalne są niepokojące zmiany na nogach. Może to być uczucie ciężkości nóg, które nasila się pod koniec dnia oraz pojawiające się w nocy skurcze łydek. Jeśli na nogach występują widoczne „pajączki” (teleangiektazje), które są początkowymi, drobnymi zmianami, warto się nimi zająć jak najwcześniej.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Flebolog pomoże, gdy zmiany postępują i żyłki są już bardziej widoczne – wtedy trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Nieleczone zmiany z czasem przeistoczą się w widoczne i dokuczliwe żylaki kończyn dolnych. A są to żyły, które wystają ponad poziom skóry, bardzo nabrzmiałe i doskonale widoczne, poskręcane, którym towarzyszą zmiany skórne – przebarwienia oraz obrzęki. Ta sytuacja wymaga już pilnej wizyty. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniej reakcji na ten poważny stan, powstają owrzodzenia podudzi. Najczęściej żylaki pojawiają się u osób nieuprawiających aktywności fizycznej, źle odżywiających się, otyłych, nadużywających alkoholu.

flebologia

Fot. iStock

Należy pamiętać, że o ile „pajączki” na początku stanowią jedynie problem estetyczny, to już np. zaawansowana choroba zakrzepowa żył zagraża zdrowiu, mogąc spowodować zator płucny.

Flebolog – diagnoza i leczenie

Flebolog dysponuje odpowiednimi narzędziami, by postawić diagnozę i zalecić odpowiednie do stanu zdrowia leczenie. Podstawą w określeniu diagnozy jest rozmowa z pacjentem oraz wykonanie badania USG dopplerowskiego żył. Jest ono konieczne do stwierdzenia wydolności układu żylnego i drożności żył. Pozwala także wykluczyć istnienie refluksu, czyli cofania się krwi wbrew normalnemu kierunkowi jej przepływu. Po takiej konsultacji lekarz flebolog proponuje jedną z dostępnych metod leczenia.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Podstawowe metody leczenia 

  • Pacjenci, którzy nie narzekają na bardzo zaawansowane zmiany, mogą poddać się kompresoterapii (leczeniu uciskowemu) polegającemu na stosowaniu specjalnych rajstop uciskowych. Na tym etapie pomoże także  wdrożenie leczenia farmakologicznego.
  • W leczeniu niewielkich widocznych naczyń i żyłek zalecana jest skleroterapia piankowa. Metoda ta polega na podaniu do poszerzonej żyły specjalnego preparatu (pianki), który zamyka ściany naczynia. Taki zabieg trwa kwadrans, nie jest bolesny i pozwala pacjentowi na szybki powrót do zwykłej aktywności tego samego dnia. Skleroterapię powtarza się do momentu zamknięcia wszystkich zmian na nogach.
  • Jeśli zmiany w układzie żylnym są poważniejsze, najczęściej proponuje się pacjentowi zabieg chirurgiczny, taki jak wycięcie i podwiązanie żylaków.
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock/Flebolog

Zaawansowane metody leczenia 

Bardziej nowoczesnymi sposobami leczenia, jakie może zaproponować lekarz flebolog, to zabiegi takie jak:

  • wewnątrżylna termoablacja radiowa – Venefit (VNUS Closure Fast) – polegająca na zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy cewnika wprowadzanego do wewnątrz żyły i oddziaływaniu na nią za pomocą fal radiowych;
  • zabiegi laserowych EVLT (Endovenous Laser Therapy) – to drugi typ nowoczesnej metody, polegającej na emitowaniu promieniowania laserowego poprzez światłowód wprowadzony do światła naczynia, który zamyka chorą żyłę.

Doświadczony flebolog powyższe zabiegi przeprowadzi w sposób bezpieczny i zazwyczaj pacjent może już po jednym dniu wrócić to domu. Te nowoczesne metody leczenia są jednak odpłatne i dostępne wyłącznie w największych i najlepszych ośrodkach w kraju, leczących problemy żylne.


źródło:  zdrowie.tvn.pl ,www.drhamera.pl