Mleko ryżowe? Serio? Zanim dobrze wgryzłam się w roślinne alternatywy dla krowiego mleka, do głowy nie przyszło mi, żeby spróbować „wydoić” ryż… A jednak! Mleko ryżowe to kolejna (i znów pyszna) alternatywna dla tradycyjnego mleka. W dodatku to świetny kompan do kawy i shake’ów! Oprócz smaku ma zaoferowania nieco więcej, czyli składniki odżywcze, zero złych tłuszczów i niską wartość kaloryczną. Musicie je wypróbować!
Mleko ryżowe – właściwości
Mleko ryżowe to doskonała, bezglutenowa alternatywa dla mleka krowiego. Mogą je pić alergicy, osoby chore na celiakię i… wszyscy. Co ciekawe, dotarłam nawet do informacji, że „ryżowe” można podawać dzieciom po 6 miesiącu życia! Oczywiście mleko ryżowe nie może zastąpić mleka mamy lub mleka modyfikowanego, ale można je podawać w charakterze dodatkowego napoju.
Oczywiście mleko ryżowe – nie jest „mlekiem” – bo to napój roślinny i najczęściej pod taką nazwą spotkacie je w sklepie.
Smak napoju ryżowego nie jest identyczny z mlekiem krowim, ale to chyba najsmaczniejszy, roślinny substytut, z którego przygotujecie napoje, shake’i czy użyjecie go do gotowania.
A jakie ma plusy?
Jak picie mleka ryżowego wpływa na nasz organizm?
- Nie zawiera cholesterolu – więc dba o twoje naczynia krwionośne i wpływa pozytywie na układ krążenia
- Nie zawiera laktozy – nie powoduje kłopotów trawiennych i nadaje się dla alergików
- Nie zawiera kwasów tłuszczowych nasyconych, czyli „złych tłuszczy” – dba o twój układ krwionośny
- Jest niskokaloryczne – dba o twoją sylwetkę
- Zawiera fitosterole: β – sitosterol i γ – oryzanol – to substancje, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia
- Zawiera błonnik – reguluje pracę twoich jelit
- Zawiera witaminę E -nazywaną witaminą młodości i witaminą płodności – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, działa przeciwstarzeniowo i m.in. zapobiega zakrzepom
„Mleko ryżowe jest często wykorzystywane u osób z nietolerancją laktozy, alergią na soję oraz u osób z fenyloketonurią. Ponadto – ponieważ nie zawiera glutenu – może być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią.”*.
dr n. med. Dominika Wnęk, dietetyk
Mleko ryżowe – kalorie
Z całą pewnością mleko ryżowe jest niskokaloryczne! Jedna szklanka tego napoju, w zależności od unikalnej receptury producenta ma około 50 – 60 kcal. Dla porównania szklanka krowiego mleka 3,2% to około 155 kcal. Ryżowe od Inki, które właśnie testujemy w naszej redakcji to 54 kcal na 100 g, czyli dokładnie 108 kcal na szklaneczkę. Brzmi zachęcająco, prawda?
Jeśli planujesz zgubić kilka kilogramów, przejście się na mleka roślinne to świetny sposób by urwać niepostrzeżenie trochę kalorii ze swojego menu.
Mleko ryżowe – składniki odżywcze
Mleko ryżowe jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, manganu i selenu. Co jeszcze kryje się w tym napoju?
Napój ryżowy– witaminy i minerały:
zawartość substancji odżywczych w 100 g produktu
- Białko – 0,28 g
- Tłuszcz – 0,97 g
- Węglowodany – 9,17 g
- Błonnik – 0,3 g
- Cukry – 5,28 g
Witaminy
- Tiamina – 0,027 mg
- Ryboflawina – 0,142 mg
- Niacyna – 0,390 mg
- Witamina B6 – 0,039 mg
- Kwas foliowy – 2 mcg
- Witamina B12 – 0,63 mcg
- Witamina A – 208 IU
- Witamina D – 42 IU
- Witamina E – 0,47 mg
- Witamina K – 0,2 mcg
Minerały
- Wapń – 118 mg
- Żelazo – 0,2 mg
- Magnez – 11 mg
- Fosfor – 56 mg
- Potas – 27 mg
- Sód – 39 mg
- Cynk – 0,13 mg
Tłuszcz 1 g | |
Kwasy tłuszczowe nasycone 0 g | |
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,3 g | |
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0,6 g | |
Kwasy tłuszczowe trans 0 g | |
Cholesterol 0 mg | |
Sód 39 mg | |
Potas 27 mg | |
Węglowodany 9 g | |
Błonnik 0,3 g | |
Cukry 5 g | |
Białko 0,3 g |
Przeciwwskazania:
Ponieważ mleko ryżowe ma wysoki indeks glikemiczny, nie powinny spożywać go osoby chorujące na cukrzycę.
Weź udział w naszej akcji: #30 dni bez mleka
Przez 30 dni będziemy wyjątkowo dzielni 🙂 i świadomi swojego ciała. Pora na roślinną rewolucję! Od dziś startujemy z akcją #30 dni bez mleka, żeby zrobić coś dobrego dla swojego ciała i pokonać stare nawyki żywieniowe. A i krowom przyda się mały urlop.
Zadanie konkursowe: Przyjmij wyzwanie #30dnibezmleka i pod kolejnymi wyzwaniami na Facebooku pisz, jak ci idzie. Bądź ze mną, pewnie będę miała niejedno pytanie dotyczące tego, jak się czujesz i czym zastępujesz mleko. Ja chcę na 30 dni wyeliminować mleko ze swojej diety. Co mnie do tego skłoniło? Chęć sprawdzenia, jak jest naprawdę. Czy rzeczywiście mój organizm odczuje rewolucyjne skutki, o których wszyscy opowiadają. Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. A ty? Napisz, jak będzie nas więcej, to na pewno się uda!
Co trzeba zrobić?
Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania na naszym facebookowym profilu Oh!me (FB/ohmepl). Podejmijcie je i zostawcie pod nimi komentarze. Napiszcie, jak wam idzie. Piszcie o swoich sukcesach i chwilach słabości. Wspierajmy się wzajemnie i motywujmy!
W ramach naszej akcji będziemy publikować dla was na łamach magazynu Oh!me artykuły i porady, wszystko pod hasłem #30dnibezmleka. Będziemy wam przypominać, dlaczego warto spróbować roślinnych alternatyw krowiego mleka… i że dacie radę!
PS: Mleko bez laktozy też się liczy. Dozwolone są – a i wskazane, no bo przecież ta nasza kawa czeka – mleka roślinne.
Nagrody: Dla najbardziej aktywnych i wspierających uczestniczek akcji Inka ufundowała wspaniałe nagrody. Wypróbujcie koniecznie napoje roślinne od Inki – owsiane, sojowe i ryżowe. My będziemy je pić na pewno! Wreszcie możecie poeksperymentować z alternatywą dla mleka i to w bardzo przyjemnej cenie. <3
Inka ryżowe
To roślinna alternatywa mleka na bazie lekkostrawnego ryżu bez dodatku cukru. Źródłem naturalnej słodyczy smaku jest ryż, a sam napój jest też źródłem wapnia. Wypróbuj koniecznie do picia, gotowania oraz przygotuj na jego bazie znakomite koktajle i shake’i.
Składniki: woda, ryż 11%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól.