Listy do redakcji

„Ona pokazała mi, że można ciekawie żyć (…) Nauczyłaś mnie, mamo, pokonywać słabości, nie poddawać się i realizować marzenia”. Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 maja 2017
Fot. Flickr / eva101 / CC BY
 

„A ja kocham moją mamę, co ma włosy jak atrament…” Tak sobie nucę pod nosem i uśmiecham się do wspomnień. Nie, wcale nie masz włosów w kolorze głębokiego granatu, raczej jasne jak anioł. Bo Ty jesteś moim aniołem i za to Cię kocham, jak i za wiele innych rzeczy.

Na przykład za bańki mydlane, które latem puszczałyśmy na podwórku pod starym kasztanem. Wystarczył kubek wody z mydłem i rozcięta słomka, by wokół nas zawirowały mieniące się wszystkimi kolorami tęczy przezroczyste kule. A pamiętasz jak ratowałyśmy żółtego motyla, który bez sił leżał na stercie desek? Zabrałyśmy go do domu i położyłyśmy na parapecie na kwiatach koniczyny. Myślałam, że jesteś czarodziejką, bo motyl już na drugi dzień rwał się do lotu 😉 Dzięki Tobie zafascynował mnie świat sztuki. Razem oglądałyśmy albumy z malarstwem a ja dziwiłam się malarskim wizjom surrealistów i zakrywałam oczy patrząc na obrazy Goyi.

Kocham Cię za to, że specjalnie dla mnie zmieniłaś zakończenie bajki o kotku, lisku i kogutku bo nie mogłam znieść myśli, że kogucik porwany przez liska do lasu nigdy się nie znajdzie. Każdego wieczoru czekałam aż przyjdziesz przeczytać mi bajkę. Tę o Maszy i niedźwiedziu znałam na pamięć a Muminków mogłam słuchać w nieskończoność. Tylko potem musiałaś mnie przez pół nocy tulić, bo przestraszyłam się tej okropnej Buki 😉

Dziękuję Ci za to, że pozwoliłaś mi kiedyś zatrzymać pręgowanego kota z czerwoną wstążeczką. To nic, że któregoś dnia zostawił w taty czapce niespodziankę w postaci niezbyt żywej myszy. Nie pozwoliłaś na niego nawet krzyknąć. A pamiętasz nasze wycieczki zdezelowanymi rowerami po wiejskich bezdrożach, kwaśne jabłka zrywane z na wpół dzikich jabłonek? Chwile spędzane z Tobą Mamo zawsze były magiczne. Pamiętam pierwsze perfumy, które od Ciebie dostałam na imieniny. Pachniały konwaliami, a we flakoniku dość szybko pokazało się dno, bo uwielbiałam się nimi spryskiwać kilka razy dziennie 😉 Do dziś te kwiaty kojarzą mi się tylko z Tobą.

Wiele mamie zawdzięczam. Na przykład to, że w szarych czasach Peerelu chodziłam kolorowo ubrana, na przekór pustym półkom w sklepie i wszechobecnej bylejakości. Mama potrafiła z kolorowych tkanin i starych ubrań wyczarować śliczne sukienki czy płaszczyki, naszywała wesołe aplikacje i robiła na drutach ciepłe swetry w różne wzory. Później mnie nauczyła szyć na czechosłowackiej zabawkowej maszynie ubrania dla lalek.

Ze starych pocztówek zrobiła mi szkatułkę na moje dziecięce skarby, zamykaną na błyszczący, szklany guzik. A kiedy bardzo chciałam mieć teatrzyk, który wypatrzyłam na wystawie księgarni, mama uszyła mi pacynki – bo teatrzyk miał zawrotną cenę 😉 Kocham moją mamę za ułańską wręcz fantazję: z zielonych orzechów, zapałek i bibuły robiła ludziki, ze stłuczonego kryształowego wazonu stworzyła ramkę do obrazka a z drewnianych skrzynek po owocach zrobiła mi kiedyś półki na zabawki. A szarobury tekturowy karton, wyniesiony cichaczem z zaplecza geesów, zamienił się w ciągu jednej nocy w parterowy domek dla lalek, taki z otwieranymi oknami i drzwiami!

To dzięki mamie nigdy się nudziłam, bo ona pokazała mi, że trzeba mieć hobby, bo wtedy można ciekawie żyć. Uwielbiam mamę za wspólne słuchanie winylowych płyt na adapterze Bambino i wakacje spędzane razem na wsi, wśród łąk, pól i stadka ciekawskich kur 😉 Nauczyłaś mnie, mamo, pokonywać słabości, pracować nad charakterem, nie poddawać się i realizować marzenia, nawet te najbardziej szalone. I najzwyczajniej w świecie: pięknie żyć!

Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Trwa  nasza akcja: „Dziękuję Ci, Mamo”, w której zachęcać was będziemy do przesyłania nam listów, które chciałybyście wysłać swojej mamie. My opublikujemy najpiękniejsze  z nich oraz nagrodzimy te najlepsze!

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Dziękuję Ci, Mamo”, prześlij do nas swój list, napisz o tym, za co jesteś wdzięczna swojej mamie, za co chcesz jej podziękować. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 19 maja do 31 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 07 czerwca 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

5 x Remington Prostownica Air Plates S7412

Remington

Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami. Technologia Cool Touch sprawia, że nienagrzewająca się obudowa daje większą kontrolę i lepsze rezultaty. Zawierające 10 razy więcej powłoki ceramicznej* płytki Black Titanium Ceramic gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas.

S7412_-_AirPlates_Straightener

5 x Niezbędnik marzeń sennych

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Codzienne układanie się do snu wydaje się być rutynową czynnością. Ale może właśnie dlatego ciągle jesteś niewyspana? Spróbuj tej chwili dodać odrobinę przyjemnego ceremoniału. „Niezbędnik marzeń sennych” to zestaw, który uprzyjemni wieczorne układanie się do snu. Znajdziesz w nim m.in. poradnik „Twoje uśmiechnięte poranki”, inspirujące magnesy na każdy dzień tygodnia, świecę zapachową i… Przekonaj się sama 🙂

nagroda_niezbednik marzen sennych

5 x zestaw kosmetyków marki Lirene

LireneKażdy z zestawów składa się z: Lirene C+ DPRO Vitamin Energy (krem na dzień, żel pod prysznic i serum) wchodzących w skład  nowoczesnej linii kosmetyków stworzonej przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene z myślą o potrzebach kobiecej skóry po 30. roku życia. Dzięki potrójnemu kompleksowi witamin C + DPRO + E, działa odmładzająco i wzmacniająco, skutecznie chroniąc DNA komórek i walcząc z pierwszymi oznakami starzenia

lirene

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.


Listy do redakcji

Zamiast podcinać, dodaj dzieciom skrzydeł! 12 zdań, które powinno usłyszeć twoje dziecko

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
29 maja 2017
Fot. iStock / GeorgeRudy
Następny

Słowa mają wielką moc – zwłaszcza te, które wypowiadamy zwracając się do najmłodszych. Zdania powiedziane przez dorosłych mogą być dla dzieciaków ogromną motywacją  i nagrodą, albo wręcz odwrotnie – mogą demotywować, dołować i tłamsić.  To bardzo ważne by odpowiednio zwracać się do dzieci, bo wszystko, co usłyszą, wpływa na to, kim staną się w przyszłości i jak będą postrzegać samych siebie. Dlatego dbajmy o to, by nasze wypowiedzi dodawały im skrzydeł, a nie podcinały je. Oto kilka przykładowych zdań, które powinien zapamiętać i stosować każdy rodzic!

Listy do redakcji

No i to motto życiowe: „Za biedna jestem, żeby kupować byle co”… Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 maja 2017
Fot. iStock/Xesai

No dobra. Pomyślałam, za co jeszcze mogę podziękować.
Myślę, że za to, że czasami mama się dla mnie poświęca 🙂 Wiem, że głupio to brzmi. Zdecydowanie głupio – niczego bowiem w sensie masochistycznym od mamy nie chcę. Zresztą – moja mama zawsze zajmowała się nami sama. To znaczy razem z tatą. Były jakieś nianie. Ale nie byliśmy dziećmi wychowywanymi przez babcie.

Nie wyobrażam sobie modelu, kiedy mama mieszka z nami i właściwie wychowuje mi dziecko. Nie musiałam tez nigdy korzystac z takiego rozwiązania – więc mogę się mądrzyć. Ale…
Wiem, że kiedy trzeba pobyć dzień lub dwa z moim dzieckiem (już sześcioletnim) to jest. I nie marudzi. Co doceniam, bo wiem – z rozmów z koleżankami – że są matki, które pomagają, ale zachowują się przy tym dość męczeńsko.

Ale to co napisałam jest banalne i konwencjonalne.
Natomiast moja mama i mój tata (ale głównia ona, bo taty Leon się w ogóle nie słucha) zajmują się na czas naszego wyjazdu wakacyjnego naszym wspaniałym psem. Problem jest taki, że oni nie do końca odkryli jego wspaniałość. To znaczy tata odkrył, więc Leon ma go w głębokim poważaniu, a mama nie 🙂 I nadal nie mogę jej przekonać, ze jest to po prostu nasze starsze dziecko (lat 13 już), a nie pies. Nie wiem, czy kocha Leona odpowiednio mocno, ale zajmuje się nim wyśmienicie. I nawet toleruje to,że on jej nie pozwala na drzemkę w południe (szczeka, budzi, po czym – gdy ona wstanie – sam się kładzie i zasypia 🙂 ). No i kładzie się jej na środku ulicy w środku wsi i sobie leży 🙂 A ona tylko zrezygnowana wydzwania do nas gdzieś po Europie, mówiąc: proszę, każ mu wstać…

Nauczyła mnie też, że w domu powinno być ładnie. Na to kładła nacisk. Ładnie. Nie czysto na błysk. Zresztą – ja nie mam aspiracji bycia perfekcyjną panią domu 🙂 To pewnie też jej zasługa. Ale ładnie ma być i inaczej niż u wszystkich innych. Nie mamy tego samego gustu. Ja lubię co innego, ona lubi co innego. Ale jak zbankrutuję – bo za dużo wydam w różnego rodzaju „śmieciowniach” z wazonikami, starociami, meblami do renowacji – to będzie tylko i wyłącznie jej wina 🙂 Tak mamo!

A! Skoro doszliśmy do pieniędzy – kiedyś to się musiało zdarzyć, prawda?
To dzięki niej (i ojcu, tu działali hurtem) wiem, że nie żyje się na kredyt (poza hipotecznym 🙂 ten okazał się wybaczalny). Że trzeba oszczędzać  ( ja wiem, że to niespójne z tym co powyżej, wiem), ale nie skąpić. No i to motto życiowe: „Za biedna jestem, żeby kupować byle co”.
No i tego się trzymam. Mniej, ale z klasą.

Merci mamo!

Ewa Leśniewska

Akcja „Dziękuję Ci, Mamo”

Trwa  nasza akcja: „Dziękuję Ci, Mamo”, w której zachęcać was będziemy do przesyłania nam listów, które chciałybyście wysłać swojej mamie. My opublikujemy najpiękniejsze  z nich oraz nagrodzimy te najlepsze!

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Dziękuję Ci, Mamo”, prześlij do nas swój list, napisz o tym, za co jesteś wdzięczna swojej mamie, za co chcesz jej podziękować. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 19 maja do 31 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 07 czerwca 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

5 x Remington Prostownica Air Plates S7412

Remington

Prostownica Air Plates posiada unikalny system podwieszanych płytek, zapewniający ich maksymalne przyleganie podczas kontaktu z włosami. Technologia Cool Touch sprawia, że nienagrzewająca się obudowa daje większą kontrolę i lepsze rezultaty. Zawierające 10 razy więcej powłoki ceramicznej* płytki Black Titanium Ceramic gładko suną po włosach, zapewniając im jedwabistą gładkość na długi czas.

S7412_-_AirPlates_Straightener

5 x Niezbędnik marzeń sennych

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Codzienne układanie się do snu wydaje się być rutynową czynnością. Ale może właśnie dlatego ciągle jesteś niewyspana? Spróbuj tej chwili dodać odrobinę przyjemnego ceremoniału. „Niezbędnik marzeń sennych” to zestaw, który uprzyjemni wieczorne układanie się do snu. Znajdziesz w nim m.in. poradnik „Twoje uśmiechnięte poranki”, inspirujące magnesy na każdy dzień tygodnia, świecę zapachową i… Przekonaj się sama 🙂

nagroda_niezbednik marzen sennych

5 x zestaw kosmetyków marki Lirene

LireneKażdy z zestawów składa się z: Lirene C+ DPRO Vitamin Energy (krem na dzień, żel pod prysznic i serum) wchodzących w skład  nowoczesnej linii kosmetyków stworzonej przez Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene z myślą o potrzebach kobiecej skóry po 30. roku życia. Dzięki potrójnemu kompleksowi witamin C + DPRO + E, działa odmładzająco i wzmacniająco, skutecznie chroniąc DNA komórek i walcząc z pierwszymi oznakami starzenia

lirene

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.


Zobacz także

Nienawidzę świąt, bo…

„Zatroszcz się o wszystkie zwierzęta, zwłaszcza te bezdomne. Nie pozwól, by cierpiały”. Akcja List do Mikołaja

„Dałyście mi silę bym żyła – żyła dla Was, kiedy zostałyśmy same, kiedy bieda zajrzała nam w oczy”. Akcja „List do dziecka”