Różne produkty wykorzystywano już do pielęgnacji urody. Od klasycznych, takich jak np. glinki, po bardziej nietypowe, jak osocze ludzkiej krwi przy wampirzym liftingu. Mnogość różnych specyfików na rynku sprawia, że po wiele z tych pomysłów można sięgać samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki.
Jednym ze wcale nie najświeższych „odkryć” jest ziemia okrzemkowa, która znakomicie służy skórze i włosom.
Czym jest ziemia okrzemkowa?
Ziemia okrzemkowa, zwana również diatomitem, jest rodzajem miękkiej skały, bogatej w krzemionkę. Powstała ona z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. I choć pochodzenie może się wydawać nietypowe, wykazuje cenne właściwości. Zastosowanie ziemi okrzemkowej w przemyśle jest bardzo szerokie. Do kosmetyków również trafiła nie przez przypadek.
Zalety ziemi okrzemkowej
W swoim składzie, nie licząc obecności aż 80% krzemionki, znajdują się także: wapń, sód, magnez i żelazo. Ziemia okrzemkowa pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, dlatego jest polecana m.in. do cery naczynkowej. Stosuje się ją również do łagodzenia objawów trądziku, wyrównania kolorytu cery i usuwania nadmiar sebum. Delikatnie peelinguje, poprawia ukrwienie skóry oraz usuwa z niej toksyny. Można sięgać po nią z powodzeniem przy cerze trądzikowej, tłustej, mieszanej, zmęczonej. Można wykorzystać ją również do wzmacniania włosów oraz jako naturalną, delikatną polerkę do paznokci.
Zastosowanie ziemi okrzemkowej
Ziemię okrzemkową znajdziemy gotowych produktach do pielęgnacji jak np.: pudry, podkłady mineralne, kremy do twarzy, żele antybakteryjne, czy balsamy do ciała. Można ją również kupić w czystej postaci i dodać do przygotowanych w domu kosmetyków. Wystarczy kilka miarek ziemi okrzemkowej wymieszać z gotową maską na włosy lub na twarz. Można wykonać ją od podstaw samodzielnie, dodając do diatomitu produkty odżywcze, jakie akurat są pod ręką (np. jogurt naturalny). Warto ją dodać do wcześniej namoczonego, zmielonego ryżu lub gęstego żelu wykonać peeling. Sprawdzi się także połączenie w równych proporcjach soli morskiej i ziemi okrzemkowej, jako dodatek do kąpieli. Możliwości jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że diatomit może niekiedy uczulać. Przed wykorzystaniem większej ilości ziemi okrzemkowej w kosmetykach, należy wykonać klasyczną próbę uczuleniową.
Ziemia okrzemkowa do jedzenia
Spożywczy diatomit traktowany jest jak suplement diety, uzupełniający braki krzemu w organizmie. Taka kuracja wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, mięśnie, kości oraz zęby. Ziemia okrzemkowa oczyszcza organizm, wykazuje działanie łagodzące odczyny alergiczne, od wewnątrz wpływa na poprawę stanu skóry. Suplementację można zacząć od 1 łyżeczki diatomitu wymieszanej z mlekiem, sokiem lub wodą. Po dwóch tygodniach dawkę można zwiększyć do 2-3 łyżeczek dwa razy dziennie, jeśli nie pojawiły się nieporządne objawy. Do skutków ubocznych takiej kuracji można zaliczyć m.in.: zaparcia, biegunki, nudności, zgaga, przemęczenie.
źródło: bonavita.pl , party.pl