Dieta antyhistaminowa nie jest nową dietą prosto z Hollywood, a często przykrą koniecznością. Sprawdzamy, o co chodzi z dietą antyhistaminową, które produkty zawierają najwięcej histaminy i co robić, gdy mamy na nią nadwrażliwość, a z pewnych rzeczy, mimo wszystko zrezygnować nie potrafimy. Zaciekawieni?
Co to jest histamina?
Histamina to substancja naturalnie wytwarzana w naszym organizmie, która bierze udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu na skutek alergii, ale nie tylko. Zdarza się, że reakcja z pozoru alergiczna (tzw. pseudoalergiczna) wcale nie jest alergią spowodowana, bo podwyższony poziom histaminy może mieć zupełnie inne podłoże. Po pierwsze, jej nadmiar w organizmie bierze się ze spożywania niektórych pokarmów, po drugie, reakcja pseudoalergiczna może występować jako skutek niskiego poziomu enzymu DAO, który powinien rozłożyć histaminę w jelicie. Efektem są przykre objawy, bardzo podobne do objawów alergii pokarmowej, ale przyczyna jest zupełnie inna.
Nietolerancja histaminy bywa bardzo uciążliwa. Aby komfortowo z nią żyć, lepiej ograniczyć spożycie produktów bogatych w histaminę i nieco organizmowi pomóc – skorzystać ze wsparcia w postaci suplementacji enzymu DAO, który zawiera się w jedynym na rynku preparacie HISTAsolv®
Przeczytaj, czego lepiej unikać, gdy cierpisz na nietolerancję histaminy.
Produkty bogate w histaminę
Oprócz kilku grup żywności, które zwierają bardzo dużo histaminy, warto pamiętać o pewnej prostej zasadzie: im dłużej żywność jest przechowywana lub przetwarzana, tym wyższa w niej zawartość histaminy. Oznacza to jedno – różne procesy obróbki żywności, wpływają na zawartość histaminy.
Zawartość histaminy może wzrosnąć nawet kilkukrotnie podczas mrożenia, fermentacji, dojrzewania, suszenia, wędzenia i długiego przechowywania. Świeże produkty roślinne i pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj posiadają małą zawartość tej substancji.
Produkty bogate w histaminę:
- sery długodojrzewające i fermentowane (żółte, pleśniowe, podpuszczkowe),
- wędliny: długodojrzewające szynki, surowa metka, kiełbasa biała – najwięcej histaminy zawierają wędliny długodojrzewające takie, jak szynka parmeńska, salami,
- ryby wędzone, surowe (makrela, sushi),
- ryby w puszkach,
- kapusta kiszona, ogórek kiszony,
- ocet winny,
- szampan i wino, zwłaszcza wino czerwone i wina musujące,
- pzejrzałe owoce (banany, awokado).
Produkty wzmagające samoczynne wytwarzanie histaminy przez organizm:
- czekolada,
- kakao,
- niektóre owoce, np. truskawki, cytrusy, ananas, kiwi, papaja,
- pieczarki,
- orzechy.
Wymienione powyżej produkty, same w sobie nie zawierają dużych ilości histaminy, ale stymulują jej uwalnianie w żołądku i jelicie cienkim, przez co mogą wywołać objawy typowe dla nietolerancji histaminy.
Zobacz również: Nietolerancja histaminy (pseudoalergia). Co odróżnia ją od alergii pokarmowej i jak sobie z nią radzić?
Czy dieta antyhistaminowa to konieczność?
Dobra wiadomość, odpowiedź brzmi: NIE! Skutecznym rozwiązaniem często okazuje się połączenie diety niskohistaminowej (nie eliminacyjnej) wraz z suplementacją enzymu DAO.
Aby uniknąć stosowania restrykcyjnej diety, eksperci zalecają suplementację enzymu DAO w postaci preparatu HISTAsolv®, który uzupełnia niedobór enzymu w jelicie cienkim przyczyniając się do prawidłowego metabolizmu histaminy. HISTAsolv® to jedyny preparat zawierający oksydazę diaminową (DAO) – naturalny enzym rozkładający histaminę, którego niski poziom w organizmie wywołuje objawy nietolerancji histaminy. Suplementacja jest skutecznym wsparciem dla osób z nietolerancją histaminy wpływając na wyraźną poprawę komfortu życia pacjenta.
Ostateczna weryfikacja nietolerancji histaminy oparta jest na ustąpieniu objawów po stosowaniu preparatu HISTAsolv®, diety niskohistaminowej z jednoczesną normalizacją poziomu enzymu DAO.
Źródło: histasolv.pl
Artykuł powstał we współpracy z Histasolv® .
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.