Lifestyle

Keto dieta pudełkowa: cena, jadłospis, produkty

Redakcja
Redakcja
29 czerwca 2021
 

Jak jednym zdaniem opisać główne założenia diety ketogenicznej? “Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. To krótkie stwierdzenie mieści w sobie cały sens kryjący się w powyższym sposobie odżywiania. Czym jest proces ketozy i jak wygląda jadłospis na keto diecie pudełkowej? Odpowiadamy.

Ketoza – co to takiego?

Dieta ketogeniczna zakłada ograniczenie podaży węglowodanów przy jednoczesnym zwiększonym spożyciu tłuszczów. Udział tłuszczów w posiłkach spożywanych w ramach tradycyjnej diety wynosi około 35% wszystkich makroskładników. W przypadku diety ketogenicznej proporcje te ulegają diametralnej zmianie. Wówczas tłuszcze zajmują aż do 80-90% całego dziennego jadłospisu.

Powyższy model żywienia ma na celu wytworzenie pożądanego procesu rozpadu tłuszczów, czyli tak zwanej ketozy.

Na czym ona polega? To stan, w którym nasz organizm posiłkuje się zarówno tłuszczem spożytym, jak i tym nagromadzonym na długo przed rozpoczęciem diety. Zaczyna tym samym wykorzystywać zalegające zapasy tkanki tłuszczowej. Ten wyjątkowy proces przyczynił się do ukłucia wspomnianego na wstępie hasła: “Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. Ale co w gruncie rzeczy należy jeść? Przyjrzyjmy się teraz produktom, które wypełniają codzienne menu na keto diecie pudełkowej.

Jadłospis na diecie Keto

Jadłospis na diecie wysokotłuszczowej jest zbudowany przede wszystkim w oparciu o wszelkiego rodzaju mięsa, ryby, owoce morza, jaja, pestki, orzechy, nasiona i drogocenne oleje. Często spotykanym produktem na keto diecie pudełkowej jest także zdrowe i pożywne awokado. Poniżej przedstawiono przykładowy dzienny jadłospis na diecie wysokotłuszczowej.

Śniadanie:

Pasta z makreli, cebuli, kiszonego ogórka oraz jajka.

Drugie śniadanie:

Warzywa pokrojone w słupki (seler naciowy, marchewka, ogórek, papryka), maczane w jogurcie greckim wzbogaconym o ząbek czosnku.

Obiad:

Pieczona pierś z indyka w sosie śmietanowo szpinakowym ze szparagami.

Podwieczorek:

Sałatka grecka z serem feta.

Kolacja:

Polędwiczki wieprzowe w maślanym sosie śliwkowo-cebulowym podane z pieczonymi warzywami.

Dieta keto: efekty

Jakie są pozytywne rezultaty stosowania diety ketogenicznej? Zalicza się do nich między innymi:

  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • przypływ energii i polepszenie koncentracji,
  • poprawa funkcjonowania systemu metabolicznego,
  • osłabiony i spowolniony rozwój nowotworów,
  • poprawa stanu zdrowia dzieci cierpiących na padaczkę lekoodporną,
  • wspomaganie leczenia choroby Alzheimera i Parkinsona u osób w podeszłym wieku.

Aby dieta wysokotłuszczowa stanowiła całkowicie bezpieczny i skuteczny model żywienia, musi być przeprowadzana pod bacznym okiem doświadczonych specjalistów. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas ketogeniczna dieta pudełkowa, która gwarantuje smaczne i świeże potrawy oraz niezbędny nadzór profesjonalnych dietetyków. Sprawdźmy zatem w jaki sposób znaleźć najlepszy catering dietetyczny w danej okolicy.

Dieta Keto pudełkowa: gdzie zamówić?

Jeśli jesteś jedną z osób, które pragną skorzystać z ketogenicznej diety pudełkowej, możesz skorzystać z wygodnej porównywarki cateringów dietetycznych cateromarket.pl. Wystarczy wybrać odpowiednie miasto, rodzaj diety oraz jej kaloryczność, aby zapoznać się ze zgromadzonymi w jednym miejscu ofertami keto diety pudełkowej. Nieocenioną pomocą okażą się także opinie klientów, przydatna funkcja sortowania oraz zestaw pomocnych filtrów, które sprawią, że poszukiwania okażą się łatwe, przyjemne i co najważniejsze owocne.

Pozostała jeszcze jedna istotna kwestia: ile trzeba zapłacić za usługę cateringu dietetycznego? Cena dziennego wyżywienia w ramach pudełkowej diety wysokotłuszczowej waha się od 30 do 90 zł. Skąd taka duża rozpiętość cenowa? Otóż ostateczny koszt diety ketogenicznej zależy od wielu rozmaitych czynników, takich jak: wybrana kaloryczność posiłków, różnorodność dań, gatunek użytych pudełek czy wsparcie doświadczonego dietetyka. Wraz z ceną wybranej oferty rzecz jasna wzrasta także jej jakość. Jedno natomiast jest pewne: na zdrowiu nie warto oszczędzać.


Lifestyle

Jak nawiązać przyjaźń? 8 wskazówek dla introwertyków

Redakcja
Redakcja
29 czerwca 2021
fot. Martin Dimitrov/iStock
 

Kiedy jesteś z natury introwertykiem, próba zdobycia nowych przyjaciół może wydawać się beznadziejnie trudna. Wszystkie rzeczy, które musisz zrobić, aby poznać nowych przyjaciół — chodzenie na imprezy towarzyskie, poznawanie nowych ludzi, rozmawianie z nieznajomymi — mogą wydawać ci się koszmarem. Ale spokojnie, poszerzenie kręgu znajomych jest wykonalne nawet jeśli jesteś introwertykiem. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

1. Znajdź ludzi o podobnych poglądach

Nawiązywanie przyjaźni, gdy jesteś introwertykiem, z pewnością może być zniechęcające. Ale proces ten może wydawać się nieco łatwiejszy, jeśli chcesz zaprzyjaźnić się z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania lub są podobnie myślący. Jeśli dzielisz z kimś wspólną płaszczyznę, naturalnie łatwiej jest znaleźć rzeczy, o których można porozmawiać i nawiązać więź. Jak więc znaleźć ludzi o podobnych poglądach, z którymi można się zaprzyjaźnić? Możesz spróbować dołączyć do klubu lub organizacji. Jeśli lubisz sport, dołącz do drużyny sportowej – możesz wykorzystać social media. Lub jeśli lubisz czytać, dołącz do klubu książki. Łatwiej jest podejść i poznać kogoś nowego, jeśli już na starcie coś was łączy.

2. Spróbuj czegoś nowego

Eksperci zalecają introwertykom, przysłowiowe już, wyjście ze strefy komfortu i spróbowanie czegoś nowego. Nigdy nie wiesz, jak ciekawych ludzi (i potencjalnie wspaniałych przyjaciół!) spotkasz, wchodząc w zupełnie inne środowisko. Może to być wspomniane już w punkcie pierwszym dołączenie do klubu książki, czy zapisanie się na zajęcia, aby nauczyć się nowej umiejętności (kurs językowy, ceramika czy programowanie C++). Świetną sprawą jest też wolontariat. Im więcej osób spotkasz na swojej drodze, tym większą masz szansę na nawiązanie nowych znajomości.

3. Zarządzaj lękiem w zdrowy sposób

Nawiązywanie nowych znajomości może powodować niepokój. Szczególnie w przypadku introwertyków, którzy zwykle czują się bardziej komfortowo trzymając się samych siebie. Jeśli więc dotyczy cię lęk społeczny lub lęk uogólniony, spróbuj sobie z tym poradzić w zdrowy sposób. Przyjmij rutynę głębokiego oddychania, której możesz używać w bardzo stresujących chwilach. Porozmawiaj o swoich lękach z terapeutą. Pomyśl o tym jak o przeszkodzie do pokonania.

4. Przyjmuj zaproszenia na imprezy i najdrobniejsze nawet spotkania

Kiedy jesteśmy dorośli, poznawanie ludzi nie jest już takie proste, jak kilkanaście lat temu. Ale są też chwile, kiedy okazje do nawiązania nowych znajomości po prostu spadają nam z nieba. Dawniej w pierwszym odruchu odrzucałaś spływające zaproszenia. Zobacz, co się stanie, jeśli zaczniesz je przyjmować. Oczywiście nigdy nie musisz uczestniczyć w wydarzeniu, z którym naprawdę nie czujesz się komfortowo.

5. Angażuj się w tzw. small talki

Jako introwertyk prawdopodobnie nienawidzisz small talku. Niestety jednak small talk może być pierwszym krokiem do zdobycia nowego przyjaciela. Dobrze, jeśli masz w zanadrzu listę tematów, które możesz poruszyć ze współpracownikiem, kolegą z klasy, a nawet osobą, która robi kawę.

6. Pamiętaj, że ludzie cię lubią

Ogromną rolę w nawiązywaniu przyjaźni, bez względu na to, kim jesteś, jest świadomość, że masz coś do zaoferowania. Pomimo tego, co wydarzyło się w przeszłości, jesteś sympatyczna i godna przyjaźni. Zrozum, że ludzie nie mają obsesji na punkcie twoich wad. Wszyscy je mamy! Pamiętaj, że jest mnóstwo osób, które chciałyby być twoimi przyjaciółmi, gdyby tylko mogły. Więc nie podchodź do ludzi z nastawieniem, że nie jesteś wystarczająco dobra, aby być ich przyjacielem. Jesteś!

7. Dąż do tego, by mieć kilku wspaniałych przyjaciół, a nie niezliczoną liczbę przeciętnych znajomości

Jeśli aktywnie próbujesz nawiązać przyjaźnie, możesz dać się ponieść wrażeniu, że musisz spróbować z każdą napotkaną osobą. Tak nie jest. W przyjaźni liczy się jakość, a nie ilość. Lepiej mieć kilku wspaniałych przyjaciół niż nieskończoną liczbę znajomych. Poznawaj nowych ludzi, angażuj się w małe pogawędki i na spokojnie obserwuj, które rozmowy naturalnie się rozwijają. Z większości nic nie będzie, ale na pewno będzie też kilka celnych strzałów.

8. Podejmij wysiłek, żeby zbudować swoje nowe przyjaźnie

Po poznaniu kogoś nowego naturalnym kolejnym krokiem jest coraz częstsze spędzanie razem czasu. Może to początkowo być dla ciebie niewygodne lub wywoływać niepokój, ale postaraj się bliżej poznać osobę, z którą chcesz nawiązać przyjaźń. Chodźcie na spacery, na kolację lub na drinka. Im więcej czasu z nim spędzisz, tym szybciej naturalnie rozkwitnie przyjaźń.

Lifestyle

Owczarek niemiecki – symbol wierności i odwagi. Co trzeba wiedzieć o tej rasie?

Redakcja
Redakcja
29 czerwca 2021

Owczarek niemiecki to jeden z najbardziej znanych psów na świecie. Jest bardzo odważny, silny i zawsze słuchający poleceń właściciela. Doskonale sprawdzi się jako obrońca domu, a także pies przewodnik dla niepełnosprawnej osoby. Owczarki niemieckie długowłose czy krótkowłose poradzą sobie w każdej psiej dyscyplinie sportowej, ponieważ są istnym wulkanem energii. Ile kosztuje owczarek niemiecki i co jeszcze warto wiedzieć o rasie? Dowiesz się z tego artykułu!

Owczarek niemiecki – umaszczenie, wygląd, klasyfikacja i cena

Owczarki niemieckie zakwalifikowane zostały przez FCI do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Psy mierzą zazwyczaj od 55 do 65 cm i ważą między 22, a nawet 40 kg. Umaszczenie owczarków niemieckich z reguły jest jednolite lub podpalane – nigdy jednak nie białe, ponieważ takiej maści FCI nie uznaje za wzorzec rasy. Owczarki mogą być długo lub krótkowłose. Rasa długowłosa posiada miękki i nieprzylegający włos oraz gęsty podszerstek, a krótkowłosa prosty, twardy i przylegający włos okrywowy.

Owczarki niemieckie długowłose oraz krótkowłose są nieco dłuższe niż wyższe. Posiadają mocną budowę ciała, a z wyglądu niektórym hodowcom przypominają wilka – dlatego wielu z nich określa owczarki jako wilczury. Ile kosztuje owczarek niemiecki? Przeważnie jest to minimum 3000 zł, choć cena psa zawsze zależy od wieku, genów, płci oraz hodowli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając owczarka niemieckiego z hodowli, zajrzyj na portal Fajny Zwierzak.

Prawdziwy charakter owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie błyskawicznie przywiązują się do domowników, z którymi dzielą dom. Bardzo im ufają i są wobec nich lojalne, posłuszne oraz czułe. Rasa ta zdecydowanie nie jest typem samotnika, dlatego też nie powinno się zostawiać owczarka samego na wiele godzin. Czworonogi są rozrywkowe i potrzebują codziennie dużej dawki ruchu, a także ćwiczeń rozwijających ich wszystkie zmysły. Socjalizowany od lat szczenięcych owczarek na pewno będzie się dobrze zachowywał.

Psy obdarzone zostały niezwykłą inteligencją, a także są bardzo spostrzegawcze. Doskonale sprawdzają się jako towarzysze osób niepełnosprawnych, a także tropiciele (np. narkotyków czy materiałów wybuchowych). Wilczury, jak nazywane bywają owczarki niemieckie, są symbolem wierności i odwagi, zatem nieśmiałe osobniki nie są zgodne ze wzorcem FCI. Dzięki swojej śmiałości owczarek niemiecki często współpracuje również ze służbą lotniskową czy z policją – oczywiście wcześniej odpowiednio przeszkolony.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego? Pielęgnacja i żywienie psa

Owczarki niemieckie nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Psa wystarczy od czasu do czasu wykąpać i wyczesać jego sierść. Zwłaszcza ta druga czynność jest ważna, ponieważ owczarki niemieckie mocno linieją. Czworonogi, które mieszkają wewnątrz domu, linieją nawet przez… cały rok! Trzeba również zadbać o czystość uszu i regularny przegląd zębów oraz pazurów owczarków.

Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana i dobra jakościowo karma dla owczarka niemieckiego. Zadbaj o to, by pożywienie pupila było bogate w witaminy, a także cenne składniki odżywcze. Owczarki mają wrażliwe żołądki, dlatego jakakolwiek zmiana karmy – mokrej czy suchej – powinna być wprowadzana stopniowo. Dzięki odpowiedniemu żywieniu i pielęgnacji owczarek niemiecki będzie mógł w pełni zdrowia przeżyć nawet kilkanaście lat.

Psy są odporne na zmienne warunki pogodowe. Z powodzeniem mogą przez cały rok żyć na podwórku pod warunkiem, że zapewnisz im dużą przestrzeń do biegania, budę do schronienia się i miski ze świeżą wodą. Mimo że pies jest silny i wytrzymały na czynniki atmosferyczne, bardzo często zmaga się z dysplazją stawów biodrowych bądź łokciowych. Jest to niestety przypadłość, która dotyczy wszystkich dużych ras psów.

Czy owczarek niemiecki nadaje się na pierwszego psa?

Aby pies mógł prawidłowo rozwijać się psychicznie, należy mieć już doświadczenie w wychowywaniu i szkoleniu psów. Wobec tej rasy trzeba być wyjątkowo konsekwentnym i pilnować psa podczas spacerów – dlatego wymagana jest mocna smycz dla owczarka niemieckiego. Psy potrzebują dla siebie dużej przestrzeni, zatem najlepiej będą czuły się w domu z dużym ogrodem. Małe mieszkanie nie jest dobrym pomysłem dla psa, jednak nie mając wyjścia, należy zapewnić psu codzienny ruch.

Mimo że owczarek przejawia mnóstwo pozytywnych cech, na pewno nie jest to rasa dla każdego. Psy są energiczne i uwielbiają aktywnie spędzać czas, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla osób schorowanych lub prowadzących siedzący tryb życia. Oczywiście wyjątkiem są ludzie niepełnosprawni, którym pies – po odpowiednim przeszkoleniu – będzie znakomicie służył. Pamiętaj, że brak doświadczenia w hodowli i wychowywaniu psów może być problemem, jeśli chcesz kupić owczarka jako swojego pierwszego psa. Podstawowa wiedza i umiejętność szkolenia psów jest tym, czego opieka nad owczarkiem niemieckim zdecydowanie wymaga.


Zobacz także

Mark Zuckerberg: Chcę by moje dziecko żyło w lepszym świecie. Twórca Facebooka wita na świecie córkę i przekazuje 99% akcji na wsparcie rozwoju świata

Młodszy facet? Pewnie! Mają po sto lat i właśnie wzięli ślub

Błagam, nigdy nie ćwicz w pełnym makijażu! Możesz zrobić sobie więcej krzywdy niż ci się wydaje