Go to content

W związku musisz pozostać sobą. Tych 5 rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno ci zmieniać

„Bo w związku trzeba się dotrzeć” albo „Związek to sztuka kompromisów” – wszystkie znamy te mądre rady, które sprowadzają się do tego, żeby porzucić niektóre swoje przyzwyczajenia i nawyki, potrzeby, plany czy marzenia. Łatwo się zatracić, gdy bardzo się kogoś kocha. Kiedy można ustąpić, a kiedy nie? Z czego można zrezygnować, a czego pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać (w sobie i swoim życiu)? Trudno czasem znaleźć złoty środek.

Wiadomo – chcemy, żeby było jak najlepiej. Kłótnie, awantury, ciche dni to ostatnie na co jest miejsce w związku. Teoretycznie wiemy, że każdy z nas jest odrębną jednostką. Mamy inne plany, potrzeby i marzenia. Jesteśmy innymi ludźmi, reagujemy na swój sposób, mamy pewne charakterystyczne cechy i zachowania. Wiemy jednak, że życie z drugim człowiekiem wiąże się z kompromisami. Czasem przychodzą one łatwo, innym razem wymagają bitwy. Podświadomie wiemy, że nieustanne batalie nie są dobre dla związku. Ale wywracanie całego swojego życia do góry nogami i „układanie się” pod partnera też jest szkodliwe. Łatwo zatracić siebie w tym dążeniu do stworzenia idealnego związku.

Jest kilka rzeczy, z których nigdy nie powinnaś rezygnować czy zmieniać. Jeśli to zrobisz, szybko odczujesz konsekwencje – będziesz czuła się niezadowolona, zastraszona, a w rezultacie zgorzkniała i nieszczęśliwa. Kompromis? Tak. Docieranie się? Tak. Ale, na Boga, wszystko w granicach rozsądku.

Kontakty z rodziną i przyjaciółmi

„Albo on/ona/oni albo ja!”? Że co, proszę? Jak można w ogóle stawiać kogoś, kogo podobno się kocha, przed takim wyborem? Zrozum, że twój partner nie może oczekiwać, że zerwiesz kontakt z kimś, kto jest ci bliski, przede wszystkim mowa o rodzinie. Kłótnie i niesnaski (np. z teściami) zdarzają się często. Taki urok relacji – bierze się partnera wraz z całą jego rodziną, czy się tego chce, czy nie. Owszem, trzeba wypracować jakąś metodę, by inne osoby z najbliższego otoczenia nie ingerowały zbytnio w wasz związek. Żadna ze stron nie może jednak oczekiwać, że partner zerwie kontakty z rodziną i znajomymi. Jeśli czujesz, że twoja matka, ojciec czy kuzynka niszczą ciebie i twój związek, decyzja o odsunięciu się od nich powinna należeć tylko i wyłącznie do ciebie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/South_agency

1/1 W związku musisz pozostać sobą. Tych kilku rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno ci zmieniać

Marzenia i ambicje

Twój partner nie musi mieć takich samych planów i ambicji, co ty. Oczywiście, to szalenie istotne, byście zgadzali się w takich sprawach, jak małżeństwo, rodzicielstwo czy finanse. Trudno przecież zbudować dom z kimś, kto nie chce ani ślubu ani dzieci, a są to akurat dwie rzeczy, na których najbardziej ci w życiu zależy. Mowa raczej o pasji czy karierze zawodowej. Jeśli twój partner nie dopinguje cię, nie wspiera, nie docenia starań, a jedynie demotywuje i ogranicza, wcale cię nie kocha. Czym innym jest porzucenie marzeń z takich powodów jak np. problemy finansowe, a czym innym z powodu zakazu partnera czy strachu przed nim.

Emocje

Nad niektórym cechami charakteru trzeba i warto pracować, na niektóre mamy mniejszy wpływ. O ile twój sposób wyrażania emocji nie jest destrukcyjny, nie rani drugiej osoby i nie ma nic wspólnego z manipulacją czy znęcaniem się, nie powinnaś z niego rezygnować. Czasem rezygnujemy z mówienia o tym, co nas boli, żeby nie urazić drugiej  strony. Albo czujemy się nierozumiani do tego stopnia, że zamykamy się w sobie. Nie wolno ci tego robić, ponieważ w związku masz pozostać sobą.

Twoje przekonania i wartości

Jesteś głęboko wierząca, a on nie? Choć szanse są niewielkie, taki związek może wypalić. Warunek jest jeden – musicie darzyć się ogromnym szacunkiem. Jest niezbędny w przypadku każdej niezgodności przekonań czy wartości. Jeśli zmienisz je tylko po to, by przypodobać się partnerowi lub dlatego, by go nie rozzłościć, jesteś na dobrej drodze do znienawidzenia samej siebie. Pod żadnym pozorem nie wolno ci rezygnować z tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Jeśli związek ma się rozwijać, konieczne jest, aby opinie każdej osoby dotyczące delikatnych tematów były respektowane. Nieporozumienia i debata są ok. Próba zmuszenia kogoś do wiary w coś wbrew jego woli jest nadużyciem.

Zainteresowania

Jak można prosić osobę, którą podobno się kocha, żeby zrezygnowała z czegoś, co ją uszczęśliwia? A ileż to razy słyszy się o tym, że żona zabrania mężowi (no dobra – ostentacyjnie okazuje swoje niezadowolenie) wędkowania albo oglądania meczy? A jak ty byś się czuła, gdyby on zabronił ci pielenia ogródka, oglądania seriali, grania na jakimś instrumencie lub uczestnictwa w zajęciach pole dane? Nie wolno rezygnować ze swoich pasji, ani oczekiwać, że druga strona to zrobi. Można modyfikować częstotliwość tak, by wasze życie nie kręciło się wyłącznie wokół pasji jednego z was, ale na pewno nie wolno porzucać wszystkiego w imię miłości.

Jedna, prosta rada? Kochaj mądrze i nie zatrać siebie.

Na podstawie: Power of positivity