Lifestyle Psychologia Związek

Potraktuj miłość jak dietę. Być może to najlepszy sposób na stworzenie dobrego związku?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 kwietnia 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Myśleliście kiedyś o tym, bym miłość potraktować tam samo jak dietę? Znamy te wszystkie zasady zdrowego odżywiania, wiemy, co jeść, jak karmić swoje ciało, kiedy chcemy zgubić zbędne kilogramy. I gdyby całą tę wiedzę przenieść na grunt miłości, być może to stałoby się kluczem do stworzenia dobrego związku?

Taką teorię wysnuła Joanna Coles, autorka książki „Love rules”. Opiera się ona na założeniu, że najlepszym sposobem na znalezienie miłości jest potraktowanie jak diety, czyli celowo, metodycznie, z chęcią ulepszenia, gdy coś nie działa. I tak jak wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca prowadzenie dzienniczka jedzenia, Coles radzi prowadzić dziennik miłosny, w którym rejestrowalibyśmy aktualne nawyki i zastanawialibyśmy się, czego tak naprawdę chcemy.

Porównanie jedzenia z miłością może wydawać się banalne, ale znalezienie podobieństwa między niezdrowym jedzeniem a tym, co Coles określa jako „śmieciową miłość” może być zaskakująco przekonujące.

Coles używa pączka jako „metafory byłego faceta – ciepłego, słodkiego, znajomego i obciążonego tłuszczami trans, które blokują tętnice i ostatecznie prowadzą do zablokowania serca”. Kiedy, pomimo niezdrowej dla ciebie relacji nadal chodzisz do łóżka ze swoim eks, bo bywa to łatwe i czasowo satysfakcjonujące, może jednak sabotować twoje szanse na znalezienie długoterminowej miłości.

Chodzi o to, co proste, przynajmniej w teorii: ustaw cel (niezależnie od tego, czy jest to długoterminową miłość lub coś innego) i wskaż przeszkody, które uniemożliwiają ci dotarcie do niego. Może te przeszkody są chrupiące i słone; może wysyłają SMS-y, co jakiś czas przypominając sobie o tobie, a tak naprawdę nie deklarując żadnych konkretów. Nie możesz się odciąć od takich relacji, dopóki ich wyraźnie nie zobaczysz.

Coles dzieli się również cennym, choć niekonwencjonalnym ćwiczeniem, które ma pomóc czytelnikom rozpoznać ich osobiste przeszkody. Pisze: „Zrób listę wszystkich osób w twoim życiu i oceń je pod względem energii. Czy jest w twoim życiu ktoś, kto blokuje twoje poszukiwania miłości?”. Autorka podaje, że może to być były partner, ale też przyjaciel, rodzic. Warto się temu przyjrzeć.

Według autorki książki, po nieudanym związku powinniśmy zrobić sobie przerwę, zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki. Im bardziej będziemy świadomi swoich nieproduktywnych nawyków i zmotywowani do ich zmiany, tym większe szanse, że szukając miłości wybierzemy mądrze partnera, z którym będziemy chcieli się związać.

źródło: Business Insider

 


Lifestyle Psychologia Związek

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
23 kwietnia 2018
Fot. iStock/photosbyhope
Następny

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to najważniejszy etap cyklu menstruacyjnego. Starają się „wyczuć” ją kobiety, które pragną być  matkami, jak również te, które za wszelką cenę chcą uniknąć nieplanowanego macierzyństwa. Zazwyczaj zakładamy, że do jajeczkowania dochodzi zawsze w połowie cyklu. Jednak bliższe prawdzie jest stwierdzenie, że przypada ona na 14. dzień przed wystąpieniem krwawienia.  

Termin owulacji, czyli dni płodnych zależy nie tylko od kobiecego organizmu, ale również uwarunkowań zewnętrznych. Stres, choroby, przyjmowane leki czy alkohol mogą mieć wpływ na przesunięcie terminu jej wystąpienia. Z tego powodu kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności kiedy występuje jajeczkowanie. Owulację mogą poprzedzać sygnały, które kobiety obserwujace swoje ciała potrafią bezbłędnie odczytać. Zazwyczaj jest to zmiana gęstości i wyglądu śluzu szyjkowego w pochwie, ale jajeczkowanie może dawać zupełnie inne objawy, niektóre rzeczywiście nietypowe i rzadko łączone z owulacją.

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

1. Bolesne stawy

Bolesne stawy  jeden z rzadszych objawów owulacji i dość zaskakujący, jednak naukowcy ustalili przyczynę problemu. Podczas dni płodnych uwalniany jest w organizmie hormon prostaglandin, który może wpływać na powstawanie stanu zapalnego w stawach i odczuwania dolegliwości bólowych.

2. Wyższa temperatura ciała

Zazwyczaj tego nie dostrzegamy tego, ale temperatura ciała zmienia się wraz ze zmianami cyklu miesięcznego. Organizm reaguje na te zmiany także poprzez nieznaczne podwyższenie temperatury w trakcie owulacji.

3. Większy pociąg seksualny

Podczas owulacji kobiety są niezwykle pociągające dla swoich partnerów. Taki objaw dni płodnych jest zjawiskiem szczególnie nasilonym, ponieważ duża ilość estrogenu sprawia, że uroda kobiety rozkwita. Skóra zazwyczaj wygląda lepiej, jest napięta, gładka, oczy błyszczące, co nie uchodzi uwadze mężczyzn.

4. Dyskomfort podczas siadania

Czas owulacji może negatywnie wpływać na komfort podczas siadania. Okazuje się, że w trakcie dni płodnych okolica szyjki macicy może być podrażniona, co przekłada się na odczuwanie bólu podczas siadania. Te z kobiet, które są bardziej wrażliwe na podwyższony poziom progesteronu szczególnie mogą odczuwać taki  dyskomfort.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Psychologia Związek

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

Redakcja
Redakcja
23 kwietnia 2018
6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie
Fot. iStock / Astarot

Często bywamy przewrażliwieni na punkcie własnego intelektu, broniąc jego dobrej opinii, jak niepodległości. Nic dziwnego, nikt nie chciałby być uważanym za mało bystrą osobę. Intelekt, czyli nasze zdolności umysłowe odnosi się do umiejętności pozyskiwania i wykorzystywania wiedzy, rozumienia myśli, tego co nas otacza. Wiemy, jak można pomóc jego sprawności, bo wiele się mówi o tym, co wspomaga umysłowe możliwości.

Warto też powiedzieć o tym, co tak naprawdę rujnuje nasz intelekt, bo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

1. Nieograniczony dostęp do informacji

Wbrew pozorom, możliwość czerpania w każdej chwili informacji z internetu, nie jest dla nas budująca. Ciągłe poszukiwania informacji w wyszukiwarkach typu Google powoduje nie tyle zdobywanie nowej wiedzy, co wręcz rozleniwia mózg. Wiedza, którą dostajemy na tacy, jest mniej wartościowa, bo mało co z tego zapamiętujemy. Mózg, który nie musi się wysilać dla pozyskania informacji, traci na swoich możliwościach.

2. Oglądanie programów w TV

Nadmiar telewizji również szkodzi, wiadomo to nie od dziś. Przesycenie niepoważnymi programami, które ogłupiają, jest wyjątkowo szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne są produkcje typu reality show, które dosłownie „odmóżdżają” . Przeprowadzono nawet badania w Austrii, w których polecono miłośnikom reality show wykonać test z wiedzy ogólnej. Ochotnicy wypadli zdecydowanie gorzej od innych osób.

3. Wielozadaniowość

Nie każdy jest „człowiekiem orkiestrą”, który doskonale sobie radzi z wykonywaniem wielu czynności naraz. Wielozadaniowość, która  wydaje się cudowną umiejętnością, wiąże się z nagłym przeskakiwaniem pomiędzy wieloma czynnościami, co powoduje rozproszenie uwagi. Żebym mózg mógł nadążyć za takimi wyczynami, potrzebuje więcej energii, czyli glukozy. Mózg w takiej sytuacji znacznie szybciej wyczerpuje siły.

4. Przestawienie rytmu dobowego

Zaburzenie rytmu dobowego nie służy dobrze naszemu intelektowi. Okazuje się, że hipokamp, który w mózgu odpowiada za pamięć, pracuje znacznie gorzej u np. osób latających samolotami na długich dystansach lub pracujących zmianowo, niż w przypadku osób, które odpoczywają regularnie w tych samych porach. Już miesiąc po zaburzenia rytmu dobowego odczuwalne są przykre zmiany.

5. Zjadanie szkodliwych tłuszczów

Dobre tłuszcze, na przykład kwasy tłuszczowe omega-3 służą mózgowi, natomiast złe tłuszcze, czyli przede wszystkim tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, powodują negatywny wpływ na wytwarzane w mózgu neuroprzekaźniki, tak jak dopamina. To może powodować słabszy refleks i problemy z myśleniem.

6. Nadmiar fruktozy

Cukier – glukoza,  jest ważny dla mózgu, ponieważ jest jego paliwem napędowym, jednak badanie wykonane przez naukowców udowodniło, że duża ilość fruktozy w pożywieniu pogarsza procesy myślenia u zwierząt. Cukier obniża zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię i mózg nie ma z czego czerpać sił do intensywnego działania.


 

źródło: www.telegraph.co.uk


Zobacz także

Wypełnieni wdzięcznością dotykamy szczęścia. Wystarczy przystanąć, spojrzeć w siebie, obejrzeć się dookoła i dostrzeć bogactwo, jakie nas otacza

6 zachowan toksycznych ludzi

5 inteligentych sposobów na radzenie sobie ze szkodliwymi osobami

„Żyjemy w czasach, kiedy w każdą minutę musimy coś wcisnąć. Trzeba usiąść i odważnie przyznać, że wcale nie chcę robić wszystkiego”