Skóra jest największym narządem w ciele człowieka. Składa się z trzech warstw, które tworzą wytrzymałą barierę organizmu dla czynników zewnętrznych, w dodatku posiada fantastyczną zdolność regeneracji. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, a warstwa rogowa naskórka ulega stwardnieniu. Nowe komórki produkowane są wolniej, podobnie zwalnia proces regeneracji.
Aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia się, należy zapewnić odpowiednią pielęgnację oraz unikać popełniania pewnych błędów, które wg dermatologów szkodzą najbardziej.
10 rzeczy według dermatologów, których nie powinnaś robić swojej skórze
1. Wychodzenie z domu bez ochrony przeciwsłonecznej
To zalecenie ważne jest nie tylko latem, gdy słońce naprawdę mocno przypieka, ale przez cały rok. Promienie słoneczne zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry, powodują przebarwienia oraz niszczą kolagen, który odpowiada za jędrność skóry i jej młody wygląd. W efekcie mikrouszkodzenia po dłuższym czasie negatywnie odbijają się na twarzy.
2. Sok z cytryny na twarz i opalanie
Sok z cytryny znany jest z właściwości rozjaśniających skórę, eliminujących przebarwienia, ale w połączeniu ze słońcem, mogą przynieść przykre konsekwencje. Nie rób przed wyjściem z domu peelingu z cytryną i nie nakładaj jej w innej postaci na twarz. W efekcie skóra może zostać poparzona lub przebarwi się, co nie będzie łatwe do usunięcia.
3. Tatuaż z białym tuszem
Tatuaże są teraz w modzie, szczególnie te wykonywane białym tuszem. Należy się jednak dwa razy nad taką ozdobą zastanowić, ponieważ wyblakła biała farba może nabrać żółtego lub zielonego koloru. To nie grozi tatuażom z ciemnego tuszu, który jest silniejszy niż prześwitujący pigment. Skóra z wypłowiałym białym tatuażem może wyglądać na dotkniętą chorobą, nieestetycznie.
4. Kremy z tajemniczym składem
Jeżeli na opakowaniu kremu nie ma jasnej informacji odnośnie do składu i bezpieczeństwa kosmetyku, nie kładź go lepiej na twarz. A jeśli chcesz wypróbować jakiś „cudowny” krem, posmaruj miejsce za uchem, które w razie silnej reakcji alergicznej pozostanie niewidoczne. Nałożenie nieznanej substancji na całą twarz może grozić poważnymi konsekwencjami — wysypką, obrzękami, poparzeniem.