Diagnoza nowotworu złośliwego jest ciosem. Trudno w takim momencie zachować spokój, gdy wydaje się, że w jednej chwili runął dotychczas uporządkowany świat. Tym bardziej, że najczęściej skojarzenia są bardzo złe, choć szanse na wyzdrowienie zależą od rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania oraz innych, indywidualnych cech chorej osoby.
Dopiero po ochłonięciu, gdy pojawia się świadomość rodzaju zagrożenia, można z pomocą lekarzy przygotować się na konieczne działania.
Czym właściwie jest nowotwór?
Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele i pewne z nich są niezależne od naszej woli i działań. Nowotwór rozwija się w momencie, gdy komórki organizmu zaczynają w niekontrolowany sposób rosną, namnażają się i rozprzestrzeniają. Zazwyczaj układ odpornościowy skutecznie rozpoznaje je, izoluje je i niszczy, zanim zdążą się rozprzestrzenić. Jednak w pewnych przypadkach grupa patologicznych komórek nadal się rozwija i nowotwór atakuje. Bez prawidłowego rozpoznania i dobranego leczenia, złośliwe zmiany zajmują kolejne komórki i mogą dawać przerzuty do innych organów. Wtedy na skuteczną walkę z chorobą bywa zbyt późno.
Niestety są takie rodzaje nowotworów, nazywane cichymi zabójcami, które zbierają szczególne żniwo. W ich przypadku szanse na wyzdrowienie są niewielkie, bo i sam nowotwór rozwija się szybko, odbierając szanse na wyzdrowienie.
Poznaj 10 najbardziej śmiertelnych rodzajów nowotworów.
źródło: www.biomedical.pl, hematologia.mp.pl, onkologia.mp.pl, www.onkonet.pl, www.medonet.pl