Go to content

8 przyczyn powstawania nowotworów. Sprawdź, na które jesteś szczególnie narażona

Różnego rodzaju nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Wiele się mówi o profilaktyce zachorowań, która jest niezwykle istotna zarówno w kwestii zapobiegania chorobom oraz wykrywania ich w jak najwcześniejszym stadium. Bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Czym są nowotwory?

O nowotworze można mówić wtedy, gdy komórki w organizmie zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle, rosną, namnażają się i  rozprzestrzeniają bez kontroli. U każdego z nas mogą kształtować się takie komórki nowotworowe, ale układ odpornościowy skutecznie izoluje je i niszczy. Jednak w wielu przypadkach grupa komórek staje się silniejsza i nowotwór atakuje. Im słabszy organizm, tym silniejsze uderzenie nowotworu. Złośliwe zmiany, z którymi się nie walczy poprzez dobrane leczenie, zajmują kolejne komórki i często dają przerzuty do innych organów. Wtedy na skuteczną walkę z chorobą bywa zbyt późno.

Jest wiele przyczyn powstawania raka, które zależą od danego typu nowotworu. Czynniki zachorowań mogą być zewnętrzne i wewnętrzne, warto mieć świadomość, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania.

8 przyczyn powstawania nowotworów

1. Czynniki genetyczne

Obciążenie genetyczne ma duży związek z ryzykiem zachorowania na konkretny typ nowotworu. Niektóre osoby posiadają uszkodzone geny — tzw. onkogeny, które mogą stanowić przyczynę powstania raka. Przykładem może być gen BRCA1, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub gen RB, którego uszkodzenie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na siatkówczaka. Obecność tego rodzaju mutacji nie determinuje choroby, ale zwiększa ryzyko i predyspozycje do zachorowania na nią.

2. Zakażenia wirusowe i bakteryjne

Wirus zapalenia wątroby typu B i C, może wywołać raka wątroby. Wirus opryszczki płciowej (herpes typ II, HSP) oraz ludzki wirus brodawczaka (HPV) zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, pochwy, sromu i odbytu. Wirus Epsteina-Barr (EPV) zwiększa ryzyko zachorowania na ziarnicę złośliwą, chłoniaki, nowotwory gardła i nosa. Bakterie takie jak np. Helicobacter pylori powodują zachorowanie na wrzody oraz raka żołądka. W walce z większością tych wirusów zalecane są szczepienia ochronne.

3. Palenie papierosów

Wg przeprowadzonych badań 9 na 10 osób, u których wykryto raka płuc, było palaczami. Palenie tylko jednego papierosa dziennie podnosi ryzyko zachorowania u mężczyzn trzykrotnie, a u kobiet pięciokrotnie. Dym papierosowy zawiera nawet 4 tysiące substancji chemicznych, chemikaliów, które szkodzą nawet tym, którzy nie palą, ale biernie wdychają dym. Ryzyko zachorowania u biernych palaczy zwiększa się aż o 20%.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/FatCamera

1/1 8 przyczyn powstawania nowotworów

4. Picie alkoholu

W przypadku spożywania dużych ilości alkoholu, w organizmie spada produkcja „naturalnych strażników”, które unieszkodliwiają komórki nowotworowe. Wiadomo, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, jamy ustnej, krtani, przełyku, wątroby i żołądka.

5. Niezdrowa dieta

Dieta uboga w warzywa i owoce, przepełniona żywnością tłustą, z dużą ilością cukru i wysoko przetworzoną, działa na niekorzyść organizmu. Zawiera ona dodatki chemiczne, ulepszacze, wzmacniacze smaku itd., które osłabiają normalną pracę komórek. Szczególne potencjalne działanie rakotwórcze mają niektóre dodatki do żywności oznaczane symbolem E. W opozycji do śmieciowego i niezdrowego jedzenia, istnieją antyrakowe pokarmy, które redukują ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.

6. Ekspozycja na słońce

Nadmierne promieniowanie UVB i UVA jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia skóry. Wylegiwanie się na słońcu bez odpowiedniej ochrony powoduje oparzenia słoneczne, które zwiększają nawet dwukrotnie prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry.

7. Zanieczyszczone środowisko 

Zanieczyszczone powietrze, smog, skażona gleba i woda to poważne czynniki, które wpływają na zachwianie sił obronnych organizmu. Różne pyły, opary, którymi oddychamy to kolejny szkodliwy czynnik, który przyczynia się wydatnie do rozwoju nowotworu płuc.

8. Praca w szkodliwych warunkach 

Są zawody, takie jak spawacz, chemik czy pracownicy usuwający azbest z budynków, które szczególnie narażają wykonujące je osoby na ryzyko zachorowania. Narażenie na promieniowanie oraz wdychanie oparów podnosi ryzyko.

Na powyższe czynniki rakotwórcze związane z tworzeniem się w organizmie szkodliwych substancji chemicznych, narażeni jesteśmy wszyscy. Prawie 70% nowotworów wynika ze szkodliwych czynników środowiskowych oraz naszych niewłaściwych nawyków. Brak odpowiedniej profilaktyki pogarsza dodatkowo sprawę. W sytuacji, w której organizm jest narażony na wiele czynników rakotwórczych jednocześnie, jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie i należy o tym pamiętać, wprowadzając konieczne dla zdrowia zmiany.

źródło: www.poradnikzdrowie.plwww.zwrotnikraka.plwww.natura-zdrowie.pl