Go to content

Na Ukrainie wzrosła liczba chorych na odrę. Wiesz, jak rozpoznać tę chorobę?

Fot. iStock/CHBD

W ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia na Ukrainie odnotowano ponad 1200 przypadków zachorowania na odrę wśród dzieci i dorosłych. Jak poinformowała ukraińska minister zdrowia Uljana Suprun, 8 pacjentów nie udało się uratować. Epidemia odry rozpoczęła się za naszą wschodnią granicą już w zeszłym roku. Tamtejsze władze robią co mogą, by propagować szczepienia wśród dzieci. Jest to wciąż najskuteczniejszy sposób walki z tą zakaźną chorobą. 

Odra jest ciężką chorobą zakaźną, przenoszoną drogą powietrzno-kropelkową. Najłatwiej zarazić się w trakcie bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, przebywając w jednym pomieszczeniu, a także mając styczność z przedmiotami, na których znajduje się wirus. Okres wylęgania wynosi od 9 do 11 dni. Chory zaraża już od 3 do 5 dni przed wystąpieniem wysypki, a także 3 dni później. To dlatego odra tak łatwo się rozprzestrzenia – chory może mieć styczność z wieloma osobami, zanim zostanie postawiona dokładna diagnoza.

Do pierwszych objawów odry zalicza się wysoką gorączkę, zapalenie spojówek ze światłowstrętem, katar, zapalenie gardła, suchy i męczący kaszel. Początkowo może się więc wydawać, że mamy do czynienia z grypą. Po 3-4 dniach w jamie ustnej pojawiają się białe plamki, otoczone czerwoną obwódką. Gdy na ciele pojawi się charakterystyczna wysypka, plamki na błonie śluzowej znikają. Nie jest to jednak koniec choroby i okresu zarażania.

Wysypka pojawia się najpierw za uszami i na twarzy. Dopiero w drugiej dobie zaczyna obejmować także tułów chorego. Jest czerwona, plamista i może zlewać się w duże, jednolite obszary. Towarzyszy jej wysoka gorączka. Okres zdrowienia rozpoczyna się wraz ze spadkiem temperatury. Wysypka na ciele brązowieje, skóra zaczyna się łuszczyć. Leczenie polega na zbijaniu gorączki i zapobieganiu odwodnienia organizmu. To szczególnie istotne w przypadku dzieci, które źle znoszą wysokie temperatury (ryzyko wystąpienia drgawek), niechętnie piją i jedzą. Ważna jest także izolacja pacjenta, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na innych.

W przypadku odry bardzo niebezpieczne są ewentualne powikłania w postaci zapalenia płuc czy oskrzeli, a także krtani i ucha środkowego. Może dojść również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. To nie wszystko. Zdarzają się także późniejsze powikłania, występujące dopiero po kilku latach od przejścia odry. Mowa o nieuleczalnej chorobie, tzw. podostrym stwardniającym zapaleniu mózgu. Znacznie częściej zapadają na nią dzieci, które odrę przeszły przed ukończeniem 2. roku życia.

Najskuteczniejszą formą ochrony przed odrą jest szczepienie.


 

Źródło: wPolityce/Medycyna Praktyczna