Go to content

Infekcja gardła. Jak rozpoznać, czy spowodowały ją wirusy czy bakterie?

Fot. iStock/Remains

Boli gardło? Chrypka, nieprzyjemne drapanie i podrażnienie, gdy zaczynasz przełykać… Dobrze to znamy. Zima w tym roku jest wyjątkowo kapryśna. Duże wahania temperatur i brak mrozu sprzyjają chorobotwórczym drobnoustrojom. Jak radzić sobie z powszechnie występującymi infekcjami gardła – i przede wszystkim, jak rozpoznać, z jakim typem infekcji mamy do czynienia?

W przypadku dorosłych, aż 90% infekcji spowodowanych jest przez wirusy. Ale jak rozpoznać, jaka infekcja nas dopadła i jak z nią walczyć? Jest kilka charakterystycznych objawów.

Ból gardła – bakteria czy wirus?

 Początek infekcji

 WIRUS

 BAKTERIA

 Infekcja rozpoczyna się powoli. Gardło jest zaczerwienione, zaczynamy odczuwać drapanie, suchość. Objawy się pogłębiają. Ból nasila się podczas jedzenia i przełykania śliny.  W przypadku infekcji bakteryjnych, objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i są od razu bardzo dokuczliwe. Gardło jest zaczerwienione, często występuje powiększenie migdałków.

 

 Czas trwania infekcji

 WIRUS

 BAKTERIA

 Czas wylęgania infekcji (czyli od „zarażenia” do wystąpienia objawów) to od 1 do 6 dni. Zarażać możemy nawet do 3 tygodni od przechorowania i na dwa dni przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Łatwo można się zarazić, drogą kropelkową.

Ryzyko zarażenia: ok 65%.

 Czas wylęgania (czyli od „zarażenia” do wystąpienia objawów) to od kilku godzin do 4 dni. Jeżeli poddamy się antybiotykoterapii, zarażać przestaniemy po około 24 godzin od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli infekcja nie jest leczona lub leczenie jest nieskuteczne – możemy zarazić kogoś do tygodnia, od ustąpienia objawów choroby.

Ryzyko zarażenia: ok 25%.

 

 Przebieg choroby

 WIRUS

 BAKTERIA

Jest łagodniejszy niż w przypadku infekcji bakteryjnych. Mogą wystąpić: stan podgorączkowy, kaszel czy katar. Przebieg choroby jest dość ostry. Może wystąpić wysoka gorączka i inne „grypopodobne” objawy.

Leczenie

 WIRUS

 BAKTERIA

Leczenie zazwyczaj ma charakter objawowy. Przeważnie tego typu infekcja nie wymaga interwencji lekarskiej.

Odpoczywaj, zostań w domu, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i odżywianiu. W bólu ulżą pastylki/tabletki na gardło lub przeznaczone do tego płukanki.

Jeżeli objawy nie ustępują mimo przyjmowania leków OCT (bez recepty) i/lub utrzymują się ponad tydzień, koniecznie zasięgnij porady lekarskiej. Podczas infekcji wirusowej, można dojść do nadkażenia bakteryjnego.

W przypadku zakażeń bakteryjnych, pomoc lekarska jest konieczna. Aby wyleczyć zakażenie nie obejdzie się bez antybiotyków.

Aby poprawić swój komfort stosuj równolegle leczenie objawowe (leki bez recepty na gardło/gorączkę) i jak w przypadku infekcji wirusowej dbaj o siebie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli występuję wysoka gorączka, język i gardło mają malinową barwę, a ból jest ostry i nie do zniesienia – konieczna jest pomoc lekarska. Prawdopodobnie to infekcja bakteryjna, wymagająca antybiotykoterapii. Jeżeli objawy nie ustępują mimo przyjmowania leków OCT (bez recepty) i/lub utrzymują się ponad tydzień, koniecznie zasięgnij porady lekarskiej. Podczas infekcji wirusowej, można dojść do nadkażenia bakteryjnego.


Na podstawie: hellozdrowie.pl