Go to content

Na cześć zmarłego męża Elżbieta II zasadziła w ogrodach Windsoru nowo wyhodowany gatunek róży

fot. https://twitter.com/RoyalFamily

10 czerwca książę Filip obchodziłby setne urodziny. Elżbieta II postanowiła pięknym i symbolicznym gestem uczcić jego pamięć. Jeśli ktoś spodziewał się monumentalnego pomnika z brązu, może być rozczarowany. Królowa brytyjska zasadziła w ogrodach Windsoru nowy gatunek róży, nazwany imieniem księcia Filipa.

Książę Filipa zmarł 9 kwietnia, dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami. Elżbieta II postanowiła uczcić jego urodziny w gronie najbliższej rodziny. Z okazji tego pięknego jubileuszu w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym wyhodowano nowy gatunek róży.  Ciemnoczerwona, z delikatnym białym nakrapianiem i o podwójnych kwiatach róża otrzymała imię księcia Edynburga „The Duke of Edinburgh Rose”.

Ten piękny prezent Elżbiecie II wręczył osobiście prezes towarzystwa Keith Weed już tydzień temu. Uroczyste zasadzenie nowego krzewu odbyło się w 9 czerwca, dzień przed 100. urodzinami Filipa.

Królowa wybrała dla niej szczególne miejsce – różane ogrody po wschodniej stronie zamku Windsor, które książę Filip bardzo lubił i bardzo angażował się w ich nową aranżację. To z jego inicjatywy zostały tam przebudowane okazałe klomby i została postawiona fontanna z brązu w kształcie kwiatu lotosu.

Nowy gatunek róży Brytyjczycy będą mogli kupić także do własnego ogrodu, a honorarium ze sprzedaży krzewów trafi do funduszu The Duke of Edinburgh’s Award Living Legacy Fund, który powstał, by umożliwić jak największej liczbie młodych osób wzięcie udziału w konkursie Duke of Edinburgh Award.