Go to content

Cztery naturalne składniki, które skutecznie odstraszają komary

Fot. iStock

Była kiedyś taka piosenka o komarach, nie będziemy jej może tu cytować, ale znacie to uczucie wku*wienia, kiedy przyjemny, ciepły wieczór zakłóca nam brzęczenie nad uchem. O tak, komary potrafią popsuć nawet najlepszą atmosferę. Pryskamy się czym wlezie, palimy jakieś wynalazki, które mają odgonić te upierdliwe owady, sadzimy nawet rośliny w doniczkach, ale nie zawsze wszystko jest tak skuteczne, jak byśmy chcieli.

My dziś podpowiadamy- nie chcesz wydawać majątku na specyfiki na komary, których skuteczności nie jesteś pewna? Przygotuj miksturę w domu, a będziesz mieć pewność, że żaden komar ciebie, twojej rodziny, przyjaciół nie dotknie.

Jakie naturalne produkty działają najlepiej?

Cytrynowy olejek eukaliptusowy

Używany od lat 40. XX wieku cytrynowa olejek eukaliptusowy jest jednym z bardziej znanych naturalnych repelentów. Przeprowadzone badania wykazały, że mieszanka 32-procentowego oleju z eukaliptusa cytrynowego zapewnia ponad 95-procentową ochronę przed komarami przez trzy godziny.

Zrób sama:

Jedną część cytrynowego olejku eukaliptusowego wymieszaj z z dziesięcioma częściami oleju słonecznikowego. Tą mieszanką nasmaruj skórę. Uwaga, lepiej nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.

Lawenda

Zgniecione kwiaty lawendy wytwarzają zapach i olej, które mogą skutecznie odstraszyć komary. Lawenda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne, czyli nawet, gdy uparty komar nas ugryzie, będziemy znacznie słabiej odczuwać skutki ukąszenia.

Zrób sama:

Jeśli masz lawendę w doniczkach czy na podwórku, zmiażdż jej kwiaty, a olej nich nałóż na wrażliwe miejsca ciała, takie jak kostki i ramiona. Na czystą szmatkę wlej trochę oleju lawendowego i wetrzyj go w skórę.

Olej cynamonowy

Cynamon to coś więcej niż świetny dodatek do musu jabłkowego lub płatków owsianych. Według badań przeprowadzonych na Tajwanie olej cynamonowy może zabić jaja komarów. Może również działać jako środek odstraszający dorosłe komary.

Zrób sama:

Aby sporządzić rozcieńczony 1-procentowy roztwór, wymieszaj 1/4 łyżeczki (lub 24 krople) oleju cynamonowego ze 120 mililitrami wody. Tą mieszanką możesz spryskać skórę lub ubranie, a także miejsce, gdzie zamierzacie spędzić wieczór.

Tymianek

Zarówno w postaci olejku, stanowi 91% skuteczną ochronę przed komarami. Co ważne, może wrzucić liście tymianku do ogniska. Badania pokazują, że palenie liści tymianku zapewnia 85-procentową ochronę przez 60 do 90 minut.

To jak, który naturalny sposób na komary wykorzystacie?