Związek z wdowcem może być sporym wyzwaniem dla obojga partnerów. Mężczyzna może mieć trudności z nawiązywaniem więzi z nową kobietą po śmierci żony. Jednak również partnerka musi włożyć mnóstwo energii w budowanie fundamentów związku, w których mężczyzna doświadczył tragedii. Czy związek z wdowcem ma sens? Oczywiście, że tak.
Jakie wyzwania czekają partnerów kiedy on jest wdowcem?
Specjaliści nie odradzają mężczyźnie zaczynania nowej relacji po stracie ukochanej — wręcz przeciwnie, zachęcają, żeby po przebytej żałobie powoli stawać na nogi i budować coś nowego. Człowiek po tak dużej stracie może mieć problem z nawiązywaniem nowych relacji, ze względu na silne utrzymywanie pamięci o zmarłym, a nawet poczucie zdrady w przypadku poznania kogoś. Nie każdy jest na to od razu gotowy, wszak to naturalny etap żałoby, który po pewnym czasie pomaga wdowcowi odzyskiwać radość z życia. Mężczyzna do nowego związku niesie ze sobą bagaż doświadczeń i silnych emocji. Szczególnie jest to zauważalne, gdy śmierć żony była nagła i niespodziewana, a małżonek nie był na nią przygotowany (jak w przypadku np. ciężkiej choroby). Ból, tęsknota, poczucie winy, a nawet strach towarzyszy wdowcowi przez długi okres, aż — choć w małym stopniu — pogodzi się ze stratą.
W przypadku kobiety, związek z wdowcem jest również czymś bardzo trudnym w pierwszych latach relacji. Mężczyzna jest nadal nieco rozchwiany emocjonalnie i potrzebuje szczególnego wsparcia w radzeniu sobie ze stratą. Ponadto wyzwaniem jest nawiązanie kontaktu z dziećmi z poprzedniego małżeństwa, a czasami pojawia się zazdrość o były związek, tzw. syndrom Rebeki.
Dlaczego zatem pomimo tylu wyzwań, kobiety decydują się na związek z wdowcem? Ponieważ każda relacja wymaga zaangażowania, cierpliwości i wspólnego pokonywania wyzwań. Z wdowcem można również zbudować piękną i silną więź, a nawet założyć rodzinę. Zbudować fundamenty pod coś nowego — coś, co również może stać się szczęśliwym życiem.
Jak budować związek z wdowcem?
- Stwórzcie coś nowego, własnego
Chcąc stworzyć związek z wdowcem, warto pamiętać, że budujecie nową relację. Nie opierajcie jej fundamentów na zwyczajach, które towarzyszyły mężczyźnie w poprzednim małżeństwie. Aby podkreślić wyjątkowość więzi, spróbujcie stworzyć własne rytuały. Od razu nie odwiedzajcie miejsc, w których bywał wdowiec, aby nie budzić w nim przykrych wspomnień i tęsknoty. Próbujcie nowych potraw, wybierajcie się do nieodkrytych restauracji czy chodźcie na spacery w nieznane miejsca.
- Zrozumcie się nawzajem
Dajcie sobie przestrzeń do wyrażania emocji. Uszanujcie, że dla każdego z was może być na początku trudno przełamywać się i otwierać na uczucia. Zrozumcie swoje stanowiska i bądźcie wyrozumiali, jednocześnie wspierajcie się w przełamywaniu obaw.
- Komunikujcie swoje intencje
Bardzo ważna w związku z wdowcem, jak i każdej relacji, jest rozmowa. Zbudujcie uczucie oparte o szczerą i życzliwą komunikację. Jako partnerka daj mężczyźnie przestrzeń do komfortowego wyrażania emocji i myśli, ponieważ może to być dla niego na początku trudne. Wspierajcie się wzajemnie i ufajcie, że stworzycie coś prawdziwego i silnego. Tak jak w każdej relacji rozmawiajcie o swoich wątpliwościach, obawach i niepowodzeniach. Nie unikajcie trudnych tematów, które pozwalają budować więź i poczucie bliskości. Warto w tym celu poznać sztukę i język miłości: Czego potrzebujemy w związku? To zależy jakim językiem miłości mówimy (ohme.pl)
- Wsparcie specjalistów
Praca nad związkiem z wdowcem może być niezwykle angażująca emocjonalnie, dlatego warto spotkać się ze specjalistą par, który pomoże w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów i doradzi, jak budować zdrową relację.
- Pogódź się z przeszłości
Związek z wdowcem wymaga pogodzenia się z trudną przeszłością mężczyzny. Nowa partnerka musi zmierzyć się z wyzwaniem poznania jego bliskich, którzy również przechodzą żałobę po stracie synowej.
Związek z wdowcem — co z jego dziećmi?
W przypadku posiadania przez wdowca dorosłych dzieci, sprawa teoretycznie wydaje się łatwiejsza. Komunikacja między dorosłymi wygląda zgoła odmiennie, ponieważ poznają się i stopniowo zaprzyjaźniają. Wyzwaniem jest jednak sytuacja, w której wdowiec został z małymi dziećmi. Wymaga to dużego zaangażowania ze strony kobiety, która naturalnie nie zastąpi im biologicznej matki, jednak stanie się dla nich równie ważną osobą.
Dzieci będące w żałobie mogą również odpychać partnerkę ojca, zdarzają się sytuacje, w których wręcz dążą do rozbicia związku. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają spotkania z psychologami lub psychoterapeutami, którzy doradzą parze, jak postępować w takich sytuacjach.